Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto górali świata

Redakcja
Zespoły góralskie będzie można oklaskiwać nie tylko w wiosce festiwalowej, ale także na ulicach Zakopanego FOT. BOŻENA GĄSIENICA
Zespoły góralskie będzie można oklaskiwać nie tylko w wiosce festiwalowej, ale także na ulicach Zakopanego FOT. BOŻENA GĄSIENICA
Od Mistrzostw Podhala w Powożeniu, Konkursu na Śpiew Pytacki oraz Konkursu na Fiakra Roku rozpocznie się 43. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Pierwsze imprezy już w piątek o godz. 11 na Dolnej Równi Krupowej. Ostatnie - 26 sierpnia.

Zespoły góralskie będzie można oklaskiwać nie tylko w wiosce festiwalowej, ale także na ulicach Zakopanego FOT. BOŻENA GĄSIENICA

REKOMENDACJE

W Zakopanem zaprezentują się zespoły z m.in. Serbii, Włoch, Gruzji, Macedonii, Hiszpanii, Węgier, Rumunii, Szwecji i Turcji oraz oczywiście Polski. Będą one występowały nie tylko na Dolnej Równi Krupowej, ale także w wielu miejscach Zakopanego.

"Z podhalańską modą przez wieki" będzie można zapoznać się już w piątek. Wspaniały pokaz strojów góralskich odbędzie się w namiocie festiwalowym. W sobotę o godz. 13 - w sali obrad Urzędu Miasta Zakopane - rozpocznie się międzynarodowa konferencja naukowa "Kultura ludowa w mediach". O godz. 17 "Orszak weselny" zaprosi na tradycyjne wesele góralskie w wykonaniu Uczelnianego Zespołu Góralskiego "Młode Podhale", gospodarza festiwalu.

Choć pierwsze imprezy rozpoczną się już w piątek, to oficjalne otwarcie nastąpi dopiero w niedzielę - 21 sierpnia. Będzie dość niezwykłe, bowiem odbędzie się na... Kasprowym Wierchu, na którym delegacje zespołów wystąpią z koncertem "Z tatrzańskich szczytów do wioski festiwalowej". Następnie w zakopiańskim kościele św. Krzyża odprawiona zostanie msza św. ekumeniczna. Po niej zaś ulicami Zakopanego przejdzie malowniczy i rozśpiewany festiwalowy korowód.

Niedzielny koncert inauguracyjny - w namiocie festiwalowym na Dolnej Równi Krupowej - rozpocznie się o godz. 18. Tradycyjnie zakończy go pokaz sztucznych ogni.

W wiosce festiwalowej przez siedem dni będą trwały kiermasze sztuki ludowej. Będzie więc w czym przebierać... Podczas dni narodowych będzie można nauczyć się tańczyć, ale także spróbować potraw z różnych zakątków świata. Organizatorzy wspominają również o warsztatach garncarstwa, haftu, koronkarstwa i malarstwa na szkle.

Wielbiciele górskich wypraw - w ramach "Dni Przewodnickich" - będą mogli wybrać się nie tylko w pobliskie góry, ale także na Spisz i Orawę.

Na telebimach rozstawionych w wiosce festiwalowej we wtorek będzie można obejrzeć film "Muzyka Skalnego Podhala". Następnego dnia w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" otwarta zostanie wystawa "Strój podhalański i jego twórcy".

Wszyscy, którzy wybierają się na koncert finałowy muszą pamiętać, że rozpocznie się o godz. 17, 26 sierpnia (namiot na Dolnej Równi Krupowej). Wtedy też poznamy zdobywców Złotych, Srebrnych i Brązowych Ciupag - głównych nagród festiwalu.

Bożena Gąsienica

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski