Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Wspierają przedsiębiorców już od 172 lat

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Podczas Święta Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie zostaną wręczone nagrody „Krakowskiego Dukata”.
Podczas Święta Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie zostaną wręczone nagrody „Krakowskiego Dukata”. IPH materiały prasowe
Przedstawiciele biznesu, władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego oraz świata nauki wezmą w piątek 25 listopada udział w dorocznym Święcie Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Będzie to już 172. rocznica działalności tej jakże zasłużonej dla krakowskich i małopolskich przedsiębiorców organizacji.

Jubileuszowa uroczystość odbędzie się w oddziale Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej o godz. 18. W programie przewidziano m.in. wręczenie nagród „Krakowskiego Dukata”. Jest to wyróżnienie przyznawane od 1991 roku. Ma charakter promocyjny i honoruje przedsiębiorców (osoby, nie firmy) za osiągnięte wyniki ekonomiczne, inwencję oraz umiejętność dzielenia się sukcesami z otoczeniem, w którym dana osoba prowadzi swoją działalność.

Podczas piątkowego Święta IPH nagrody otrzymają również młodzi ludzie będący laureatami konkursu „Mój pierwszy biznes”. Jest on organizowany przez Izbę od lat i ma na celu popularyzację wśród młodzieży wiedzy na temat przedsiębiorczości, pobudzenie aktywności gospodarczej oraz kształtowanie postaw biznesowych. Jego uczestnicy mają za zadanie opracować biznesplan prezentujący przedsięwzięcie gospodarcze.

W tegorocznej edycji konkursu, przeprowadzonego we współpracy z gminą Kraków, ABSL i Polską Fundacją Przedsiębiorczości, wzięło udział ponad 60 uczniów krakowskich szkół średnich. Na zwycięzców czekają trakcyjne nagrody finansowe, ufundowane przez krakowską IPH, gminę Kraków, ABSL, Polską Fundację Przedsiębiorczości, Bank Santander i innych sponsorów.

Wszechstronna pomoc dla biznesu

Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie to bardzo zasłużona organizacja. Od dnia swojego założenia, czyli od 14 listopada 1850 roku, skutecznie realizuje strategie służące budowie silnego samorządu gospodarczego oraz udzielaniu wszechstronnej pomocy firmom członkowskim w prowadzeniu ich działalności.

Doświadczenie Izby pokazuje, że strategie działania muszą podlegać stałym modyfikacjom i aktualizacji w zależności od zmieniających się warunków dla prowadzenia biznesu i oczekiwań przedsiębiorców. Zwłaszcza w ostatnich latach muszą się oni zmagać z wieloma przeszkodami i wyzwaniami, ponieważ do pandemii i wprowadzenia „Polskiego Ładu” doszła wojna w Ukrainie, a wraz z nią szalony wzrost inflacji, kryzys energetyczny i przerwanie łańcuchów dostaw.

Krakowska IPH współpracuje ze swoimi odpowiednikami w Ukrainie – z Izbami Lwowską, Kijowską, Dniepropietrowską i Doniecką. Niektóre z nich nie są obecnie w stanie funkcjonować, ale przedsiębiorcy zrzeszeni w IPH od początku aktywnie włączają się w pomoc dla walczącej Ukrainy. Organizują m.in. akcje pomocowe i zbiórki darów, wspierają akcje rządowe i samorządowe, organizują miejsca pracy dla uchodźców, realizują wpłaty kierowane bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy itd.

Enterprise Europe Network

Bardzo ważnym elementem działań Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie jest od lat uczestnictwo w sieci Enterprise Europe Network (EEN) służącej wsparciu eksportu małopolskich firm. W tym roku Izba po raz kolejny otrzymała 3,5-letni projekt, startując w konkursie organizowanym bezpośrednio przez Komisję Europejską.

Powstała w 2008 roku sieć Enterprise Europe Network to jedno z najważniejszych narzędzi Komisji Europejskiej wspierających rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie zrzesza około 600 organizacji, w tym izby handlowe, regionalne agencje rozwoju oraz uniwersyteckie ośrodki współpracy z biznesem zatrudniające łącznie kilka tysięcy doświadczonych specjalistów z 68 krajów.

Celem sieci EEN jest pomaganie mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) w zrównoważonym rozwoju ich potencjału innowacyjnego, poziomu technologicznego i umiędzynarodowienia oraz zwiększanie ich świadomości w zakresie polityki Komisji Europejskiej. EEN oferuje przedsiębiorcom punkty kompleksowej obsługi, w których mogą uzyskać porady i wsparcie.

W całej Polsce funkcjonuje obecnie 30 ośrodków EEN zgrupowanych w cztery konsorcja, a ich działalność koordynuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (więcej: www.een.org.pl, een.ec.europa.eu). Zlokalizowany przy IPH w Krakowie ośrodek Enterprise Europe Network działa w ramach Konsorcjum Polska Południowa, które tworzy dziewięciu partnerów z czterech województw: małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Oferuje on bezpłatne wsparcie przedsiębiorstwom (głównie z Małopolski) chcącym wzmocnić swoją konkurencyjność na rynku UE, a także – za pośrednictwem zagranicznych ośrodków sieci – pomaga przedsiębiorcom europejskim pragnącym zaistnieć w naszym regionie.

W ofercie ośrodka Enterprise Europe Network przy IPH w Krakowie znajdują się m.in.: doradztwo z zakresu dostępu do unijnych środków pomocowych oraz innych źródeł wsparcia, szkolenia, seminaria i konferencje dla przedsiębiorców, aktywne poszukiwanie zagranicznych partnerów biznesowych, organizacja misji gospodarczych i spotkań brokerskich dla MŚP, opracowywanie audytów technologicznych przedsiębiorstwa dla podniesienia jego konkurencyjności na rynku, pośredniczenie w komunikacji pomiędzy Komisją Europejską a unijnym sektorem MŚP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski