Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto języka polskiego

Sylwia Nowosińska
Edukacja. VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza zorganizowało pierwszą edycję Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W ramach obchodów tego święta uczniowie spotkali się m.in. z poetką Ewą Lipską.

Uczestnicy Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przez dwa dni mieli okazję posłuchać ciekawych wykładów. Mogli także wziąć udział m.in. w warsztatach dziennikarskich i teatralnych. Inicjatorem obchodów jest dr Czesław Wróbel, dyrektor VI LO.

W czwartek odbyła się sesja naukowa, podczas której referaty wygłosili językoznawcy i literaturoznawcy z krakowskich uczelni. Licealistom szczególnie przypadła do gustu prelekcja prof. Bogusława Doparta z UJ, na temat: "Pan Tadeusz" w tradycji polskiej i w literaturze światowej". W czwartek licealiści spotkali się także z poetką Ewą Lipską, która opowiadała o swojej twórczości. Szkołę odwiedziła również prof. dr hab. Renata Przybylska, dziekan Wydziału Polonistyki na UJ.

W drugim dniu, adresowanym także do krakowskich gimnazjalistów, odbył się cykl spotkań, podczas których m.in. studentka komparatystyki Marta Jamróz mówiła "Jak roz-trajbować ferszlus, czyli o społecznych odmianach języka", a Mikołaj Wilk, student filologii polskiej na UJ przedstawił tajniki interpretacji ubioru postaci w literaturze. - Usłyszałyśmy, że język polski to jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Możemy być dumne z tego, że posługujemy się właśnie nim. Dzięki temu łatwiej przychodzi nam nauka innych języków obcych - mówią Kasia i Zosia, uczennice klasy dziennikarskiej w VI LO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski