Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto kultury i muzyki

Magdalena Uchto
Występ zespołu z Tajwanu rozgrzał publiczność, która  doskonale się bawiła i nie szczędziła braw
Występ zespołu z Tajwanu rozgrzał publiczność, która doskonale się bawiła i nie szczędziła braw Fot. Magdalena Uchto
Wydarzenie. Zespoły ze Słowacji, Kostaryki, Tajwanu, Węgier, Macedonii i Polski zatańczyły w Miechowie. Publiczność była zachwycona, a „PraSłowianki” usłyszały „Sto lat” na stojąco.

Pieśni w sześciu językach zabrzmiały podczas mszy św. w miechowskiej bazylice. Ks. Robert Woszczycki, witając zespoły w ich ojczystych językach podkreślił, że Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem służą nie tylko poznaniu różnych kultur, ale również integracji. Podczas mszy można było usłyszeć m. in. „Barkę”, którą wykonał zespół z Kostaryki. Poza zespołami uczestniczącymi w festiwalu w bazylice zaśpiewał także chór Hura! z Myślenic. Miłym akcentem było wręczenie ks. Robertowi, przez przedstawicielki grup z Tajwanu, lokalnych upominków.

Po mszy św., w barwnej paradzie, zespoły przeszły do domu kultury, gdzie odbywała się część koncertowa. Tu publiczność oczarowały wszystkie grupy. Na scenie zaprezentowały się zespoły: Folklorna Skupina „Zobor” ze Słowacji, Open Space Dance Truope i Ming Mai Dance Company z Tajwanu, Compañía Folcl-órica Tierra y Cosecha z Kostaryki, Rákospalotai Szilas Néptánce Gyüttes z Węgier, Zespół Pieśni i Tańca Bojmija z Macedonii oraz „Miechów”, „Ziemia Suska” oraz „Mie-chowiacy” z Polski. Wszystkie nagradzano dużymi brawami. Grupa z Węgier zachęciła do wspólnego śpiewania wykonując piosenkę „Szła dzieweczka” w języku polskim.

Każdą grupę powitali w Miechowie wolontariusze, którzy towarzyszyli jej do odjazdu. W tym roku z zespołami byli: Paulina Głownia, Katarzyna Wiśniewska, Emilia Dudek, Julia Motyka, Ewa Kołodziej-czyk, Olga Jackowska i Piotr Ziętek.

Na finał wystąpił zespół „PraSłowianki”. Podczas koncertu publiczność nie żałowała braw, a na zakończenie odśpiewała na stojąco „Sto lat”.

Podczas imprezy dostępne były stoiska z miodami, serami, przyprawami, rękodziełem, obrazami, książkami i gastronomią. Festiwal jest finansowany przez samorząd Województwa Małopolskiego oraz Miasto i Gminę Myślenice. Organizowany jest przez Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, Myś-lenickie Towarzystwo Kultury oraz blisko 50 wolontariuszy z całej Polski. Od trzech lat partnerem jest Gmina i Miasto Miechów. Dzięki tej współpracy do Miechowa przyjeżdżają zespoły z całego świata. W tym roku wydarzenie w Miechowie koordynował zespół Promocji/Informacji Turystycznej, a nagłośnienie i dekorację zapewnili pracownicy Domu Kultury.

Choć Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem już minęły to jeszcze nie koniec muzycznych atrakcji. W ramach festiwalu w Miechowie będzie gościć grupa z Brazylii. Już w najbliższy czwartek i piątek w amfiteatrze (lub domu kultury), w godz. 11 - 13, odbędą się warsztaty taneczne z tą grupą, a w poniedziałek 25 lipca, od godz. 15 przewidziane jest tańczenie samby w Parku Miejskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski