18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto „matki kościołów” [ZDJĘCIA]

Grażyna Starzak
Uroczystej mszy św. z okazji 650-lecia katedry na Wawelu przewodniczył  kard. Stanisław Ryłko
Uroczystej mszy św. z okazji 650-lecia katedry na Wawelu przewodniczył kard. Stanisław Ryłko Fot. Andrzej Banaś
Wydarzenie. W obchodzącej 650-lecie katedrze wawelskiej bywali Jan Paweł II i ks. Angelo Roncalli – późniejszy papież Jan XXIII. Teraz za jej nawiedzenie można uzyskać odpust

Dwudniowe uroczystości z okazji 650. rocznicy konsekracji katedry na Wawelu zakończyły się wczoraj mszą św., której przewodniczył reprezentujący papieża Franciszka kard. Stanisław Ryłko. Legata papieskiego i gości z kraju oraz zagranicy powitał kard. Stanisław Dziwisz, który przypomniał, że „urodziny” katedry zbiegły się w czasie z 50. rocznicą ingresu do tej świątyni Karola Wojtyły.

Nawiązując do czekającej nas 27 kwietnia kanonizacji dwóch papieży, metropolita krakowski przypomniał, że w wawelskiej katedrze bywał nie tylko papież Polak, ale również Jan XXIII, który 17 września 1912 r. odprawił mszę św. przy krzyżu św. Jadwigi.

Uroczystości rocznicowe były okazją do przypomnienia dziejów katedry. W czasie zorganizowanej z tej okazji sesji naukowej wygłoszono wiele referatów. Profesor Jerzy Wyro­zum­­ski, wybitny znawca dziejów średniowiecza, mówił o początkach tej świątyni. Przypomniał, że bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława – tak brzmi jej pełna nazwa – w obecnym kształcie powstawała w latach 1346–1364. Wcześniej istniały tam dwie katedry romańskie.

28 marca 1364 roku, w obecności króla Kazimierza Wielkiego, arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki konsekrował nową katedrę, gotycką, którą nie bez kozery – ze względów historycznych –nazywa się „matką kościołów”. To bowiem miejsce koronacji królów Polski i ich wiecznego spoczynku. Tutaj pochowano członków rodzin królewskich, wodzów, przywódców politycznych i wieszczów narodowych.

W centralnym miejscu katedry znajduje się srebrna trumna ze szczątkami św. Stanisława. Konfesja pełni funkcję Ołtarza Ojczyzny. Tutaj dziękowano za triumfy Polaków, składano trofea wojenne, m.in. sztandary krzyżackie zdobyte pod Grunwaldem i chorągiew turecką spod Wiednia.

Papież Franciszek z okazji 650-lecia katedry na Wawelu udzielił „odpustu zupełnego” od grzechów wszystkim tym, którzy przybędą tu od dzisiaj do końca tego roku. Muszą jednakże przystąpić do spowiedzi, komunii św. i pomodlić się w intencji papieża. Odpust mogą też uzyskać wierni, którzy np. z powodu choroby „nie uczestniczyli w świętych obrzędach, ale śledzili je przez telewizję lub radio”.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski