Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Miłosierdzia Bożego 2023. W Łagiewnikach znów tysiące wiernych, telebimy i transmisje. Jak dojechać?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak wyglądały obchody Święta Miłosierdzia w Łagiewnikach w minionych latach
Tak wyglądały obchody Święta Miłosierdzia w Łagiewnikach w minionych latach Adam Wojnar
Wzmocnione kursy tramwajów i autobusów oraz linie specjalne, w Łagiewnikach możliwość wyspowiadania się w nocy, zaplanowane transmisje mszy i nabożeństw w telewizji i na YouTube. Przed nami Niedziela Miłosierdzia Bożego, święto, które zawsze gromadzi tysiące wiernych w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Hasłem tegorocznego święta są słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział 17 sierpnia 2002 r. w homilii podczas konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia: "W Miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój".

- Święto Miłosierdzia to dzień wyjątkowy i szczególny. Z tym dniem są związane również nadzwyczajne łaski. Chrystus przypisał je do tego święta, obiecując darowanie wszystkich win i kar. Serdecznie zapraszamy na spotkanie w Święto Miłosierdzia tutaj, do krakowskich Łagiewnik - stolicy kultu Bożego Miłosierdzia, Światowego Centrum Miłosierdzia - tak ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zaprasza w Internecie do wspólnej modlitwy i świętowania.

Sanktuarium w Łagiewnikach przekazało przed nadchodzącym świętem informacje porządkowe i podało plan obchodów. Już w sobotę (15 kwietnia) o godz. 18 w Bazylice Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając, honorowy kustosz sanktuarium, odprawi mszę świętą wigilijną. O godz. 20.30 odbędzie się nabożeństwo Droga Miłosierdzia - cz. I "Spotkania w blasku wiary" (zaplanowana jest jego transmisja w TVP3, w paśmie ogólnopolskim), a potem czuwanie modlitewne w intencji Ojczyzny.

W niedzielę (16 kwietnia) o północy w Bazylice zostanie odprawiona msza św., której będzie przewodniczył bp Janusz Mastalski. Po niej - druga część modlitewnego czuwania od godz. 2 do 4.30.

Uroczysta msza św. w Niedzielę Bożego Miłosierdzia zostanie odprawiona o godz. 10 przy ołtarzu polowym (transmisja w TVP1). Będzie jej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W czasie tej głównej mszy św. zostanie poświęcony kolejny z Dzwonów Nadziei - tym razem dzwon trafi do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powstającego w Tengandogo w Burkina Faso.

Pozostałe msze święte w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach będą odprawiane według następującego porządku:

  • godz. 6 (Bazylika) - przewodniczy ks. Michał Kania, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej
  • godz. 8 (Bazylika) - przewodniczy bp Damian Muskus OFM
  • godz. 12.30 (Bazylika) - przewodniczy ks. Tomasz Szopa, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie
  • godz. 16 (ołtarz polowy) - przewodniczy bp Roman Pindel, biskup bielsko-żywiecki
  • godz. 18 (Bazylika) - przewodniczy bp Robert Chrząszcz (msza święta z udziałem młodzieży Archidiecezji Krakowskiej)
  • godz. 19 (Kaplica Klasztorna) - przewodniczy ks. Grzegorz Zembroń MS, Prowincjał Misjonarzy Saletynów.

Uroczysta Godzina Miłosierdzia zostanie odprawiona w Bazylice o godz. 15 (transmisja w TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz w TV TRWAM, EWTN i TV Republika).

Transmisje na telebimach, w telewizji i w sieci

Na Błoniach obok Bazyliki staną dwa telebimy, na których będą transmitowane msze święte i Godzina Miłosierdzia odprawiane w Bazylice. Dojście na Błonia będzie możliwe od ul. Siostry Faustyny oraz od parkingu przy ul. Motarskiego, a także przez Most Miłosierdzia od Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz od ul. Zakopiańskiej (za stacją benzynową Shell).

Wszystkie msze i nabożeństwa z Bazyliki i ołtarza polowego będą również transmitowane przez Radio i Telewizję Misericordia na stronie internetowej www.misericordia.eu oraz na kanale Rektoratu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na YouTube. Msza św. z Kaplicy Klasztornej będzie transmitowana na stronie internetowej www.faustyna.pl.

Nocna i poranna spowiedź

Kto chciałby w Łagiewnikach skorzystać ze spowiedzi, będzie miał taką możliwość w nocy z soboty na niedzielę w Bazylice, a od godz. 8 w niedzielę – w strefie spowiedzi, w konfesjonałach na terenie zadaszonym przed Bazyliką dolną. Spowiedź dla osób głuchych i niedosłyszących przewidziano w kaplicy Krzyża Świętego w dolnej Bazylice. Natomiast spowiedź w językach obcych zaplanowana jest w dolnej Bazylice oraz w oznaczonych konfesjonałach na zewnątrz w strefie spowiedzi.

Komunia święta pomiędzy mszami św. będzie rozdawana w namiocie eucharystycznym znajdującym się pod ołtarzem polowym obok wieży widokowej, przed Bazyliką dolną.

Parkingi, posiłki i punkt zaginionych

Jak zastrzega sanktuarium w uwagach porządkowych, do godz. 18 w niedzielę do Bazyliki dolnej wstęp będą miały tylko osoby upoważnione.

Punkt Osób Zaginionych będzie funkcjonował w pomieszczeniu na końcu pasażu handlowego za sklepem Caritas "Dar Serca" (tel. 12 252 33 06).

Parkingi dla autokarów z pielgrzymami są przewidziane przy ul. Motarskiego (kolor niebieski), przy Sanktuarium św. Jana Pawła II (kolor biały), przy ul. Turowicza (kolor zielony) oraz - jako rezerwowy - wzdłuż ulicy Witosa (kolor żółty). Miejsca dla osób niepełnosprawnych będą na parkingu przy ul. Motarskiego (wjazd od ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia).

Punkty gastronomiczne na terenie Sanktuarium będą czynne od soboty rano do zakończenia uroczystości w niedzielę wieczorem. W nocy z soboty na niedzielę będzie możliwość skorzystania z ciepłego posiłku.

Jak dojechać komunikacją miejską na obchody Święta Bożego Miłosierdzia

W niedzielę (16 kwietnia), gdy odbywać się będą uroczystości z okazji Święta Bożego Miłosierdzia, zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Krakowie - by ułatwić wiernym dojazd do Łagiewnik.

Linie tramwajowe:

  • nr 8 - w godz. ok. 7-20 będzie kursować co 10 minut. Do jej obsługi będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności
  • nr 10 - w godz. ok. 7-9 będzie kursować co 20 minut, a następnie ze zwykłą częstotliwością (również co 20 minut). Do obsługi będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności
  • nr 22 - będzie kursować co 20 minut. Do obsługi będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności
  • nr 50 - w godz. ok. 8-21 będzie kursować co 10 minut. Wszystkie kursy będą realizowane na trasie Krowodrza Górka - Borek Fałęcki

Specjalne linie tramwajowe:

  • nr 42 - będzie kursować na trasie: Os. Piastów - ul. Piasta Kołodzieja, ul. Mikołajczyka, al. Andersa, ul. Bieńczycka, al. Jana Pawła II, ul. Mogilska, ul. Lubicz, ul. Westerplatte, ul. Starowiślna, ul. Dietla, ul. Monte Cassino, ul. Kapelanka, ul. Brożka, ul. Zakopiańska, Trasa Łagiewnicka - Kurdwanów P+R. Linia 42 będzie kursować w godz. ok. 7-20 co 10 minut. Na linii 42 zostaną wykonane dodatkowe kursy w nocy z 15 na 16 kwietnia - po jednym w każdym kierunku, by zapewnić dojazd na nocne uroczystości powrót z nich - z Os. Piastów ok. godz. 22.45, a z Kurdwanowa P+R ok. godz. 1.45.
  • nr 48 - będzie kursować na trasie: Bronowice Małe – ul. Balicka, ul. Bronowicka, ul. Królewska, ul. Karmelicka, ul. Dunajewskiego, ul. Basztowa, ul. Westerplatte, ul. Starowiślna, ul. Na Zjeździe, ul. Wielicka, ul. Nowosądecka, ul. Witosa, Trasa Łagiewnicka, ul. Zakopiańska - Borek Fałęcki. Tym tramwajem będzie można pojechać w godz. ok. 7-20 co 20 minut.

Linie autobusowe:

  • nr 164, 174 - do obsługi będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności.

Specjalna linia autobusowa:

  • Zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa nr 435, która będzie kursować na trasie: Łagiewniki - ul. Tischnera, ul. Fredry, ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ul. Totus Tuus, Centrum JP II, ul. Totus Tuus, Trasa Łagiewnicka, ul. Witosa, ul. Nowosądecka - Piaski Nowe. Tym autobusem będzie można pojechać w godz. ok. 7-20 co 15 minut.

W przypadku utrudnień w kursowaniu linii autobusowych w rejonie Centrum Jana Pawła II linia nr 224 będzie nawracać na rondzie przy skrzyżowaniu ul. Totus Tuus i św. Brata Alberta, a linia nr 435i nie będzie wykonywać wjazdów do Centrum JP II.

W przypadku utrudnień w przejeździe ul. Fredry linie nr 133, 135 i 435 będą kierowane przez ul. Turowicza, z pominięciem ul. Fredry i Połomskiego.

Specjalne łaski w Święto Miłosierdzia

Ojciec Święty Jan Paweł II w 2002 r. przyznał odpusty związane z Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Odpust zupełny na zwykłych warunkach (spowiedź, komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach papieskich) zyskują wierni, którzy w II Niedzielę Wielkanocną, czyli Miłosierdzia Bożego, w jakimkolwiek kościele lub kaplicy, "z sercem całkowicie wolnym od wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, choćby powszedniego", wezmą udział w pobożnych praktykach spełnianych ku czci Bożego Miłosierdzia albo przynajmniej odmówią przed Najświętszym Sakramentem modlitwę "Ojcze nasz" i Credo, dodając pobożne wezwanie do Jezusa Miłosiernego (np. "Jezu Miłosierny, ufam Tobie").

Ponadto m.in. chorzy i ich opiekunowie oraz osoby, które z uzasadnionej przyczyny nie mogą opuścić domów lub wykonują pilnie potrzebne zadania dla dobra społeczności, mogą uzyskać odpust zupełny w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, jeśli wyrzekając się jakiegokolwiek grzechu i z zamiarem spełnienia - gdy tylko będzie to możliwe - trzech zwykłych warunków, odmówią przed świętym wizerunkiem Pana Jezusa Miłosiernego modlitwę "Ojcze nasz" i Credo, dodając pobożne wezwanie do Jezusa Miłosiernego.

A gdyby nawet to nie było możliwe, tego dnia mogą uzyskać odpust zupełny ci, którzy duchowo zjednoczą się z wiernymi, spełniającymi w zwyczajny sposób przepisane praktyki w celu otrzymania odpustu, i ofiarują Miłosiernemu Bogu modlitwę, a wraz z nią cierpienia spowodowane chorobą i trudy swojego życia, podejmując zarazem postanowienie, że spełnią trzy przepisane warunki uzyskania odpustu zupełnego, gdy tylko będzie to możliwe.

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski