Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Miłosierdzia Bożego 2023. W sanktuarium w Łagiewnikach znów tłumy wiernych

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Adam Wojnar/Andrzej Banaś
W drugą niedzielę wielkanocną Kościół katolicki obchodzi Święto Miłosierdzia Bożego. Tłumy zgromadziły się na głównej, uroczystej mszy świętej o godz. 10 w krakowskich Łagiewnikach, które są światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia. - Na nas spoczywa dzisiaj wielkie dzieło głoszenia obolałej ludzkości współczesnej niezmierzonych bogactw Bożego miłosierdzia - mówił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który przewodniczył i wygłosił homilię. Msze św. w Łagiewnikach - w Bazylice, przy ołtarzu polowym i w kaplicy klasztornej - po południu są jeszcze odprawiane o godz. 12.30, 16, 18 i 19.

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Apostołowie przekazali całemu światu osobiste doświadczenie zmartwychwstałego Chrystusa, którego widzieli, słyszeli i dotykali. Słowo Apostołów pociągało innych ludzi, mimo że nie mogli poznać Chrystusa zmysłami wzroku, słuchu czy dotyku. Moc przepowiadania Ewangelii przejawiała się w przekroczeniu doświadczenia zmysłowego: "nie widzieć, ale wierzyć - nie widzieć, ale kochać Boga i drugiego człowieka".

- Potrójnie jesteśmy błogosławieni. Tomasz, bo widział, dotykał i słyszał. My natomiast, kolejne pokolenia uczniów Apostołów, nie widzieliśmy, nie dotykaliśmy, nie słyszeliśmy osobiście Chrystusa, a wierzymy, a kochamy, a mamy nadzieję - mówił metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski przywoływał w Łagiewnikach postać Jana Pawła II, zwrócił uwagę na "szczególne dotknięcia" świadectwa o Bogu bogatym w miłosierdzie w jego życiu. Przypomniał o "osobistym doświadczeniu przebaczenia" Jana Pawła II, kiedy to Ojciec Święty trzykrotnie przebaczył swojemu niedoszłemu zabójcy Alemu Agcy, przyjął jego matkę na prywatnej audiencji, a także prosił włoskie władze o ułaskawienie zamachowca.

- Osobiste doświadczenie przebaczenia, które ma swoje źródło jedynie w Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, w którego Jan Paweł II wierzył swoim gorącym apostolskim sercem - mówił abp Marek Jędraszewski.

Metropolita przypomniał też o doświadczeniu miłosierdzia, któremu Jan Paweł II dał świadectwo jako głowa Kościoła: o modlitwie przeproszenia, którą papież zanosił w Dniu Przebaczenia, w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu w roku jubileuszowym 2000.

- Kościół ma, i to niemało, powodów do przebaczenia temu światu, który nie chce przyjąć Ewangelii miłości, ale Kościół też jest świadom grzechów swoich córek i synów - podkreślił metropolita krakowski, zaznaczając, że Ojciec Święty przez całe swoje życie "zbliżał się do tronu łaski". Przywołał także Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, którego Jan Paweł II dokonał w Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 roku. - Promieniował swoim ukochaniem Chrystusa miłosiernego na cały świat - mówił arcybiskup. - Zanurzała się dusza Jana Pawła II w ogrom Bożego miłosierdzia i tego ogromu doświadczyła - kontynuował abp Marek Jędraszewski, wspominając moment śmierci Ojca Świętego w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia 2005 roku. - Żył dla miłosierdzia Bożego, o nim świadczył, do końca swoich chwil - dodawał.

Metropolita krakowski przywoływał w homilii słowa wypowiedziane przez Jezusa do św. Faustyny i zapisane przez nią w niedzielę Bożego Miłosierdzia w 1937 roku.

- Kiedy rozważamy te objawienia, którymi została obdarzona święta Faustyna, która widziała Chrystusa, słyszała i zapisywała Jego słowa; kiedy wpatrujemy się w wielkie dzieło apostolskie św. Jana Pawła II Wielkiego - wiemy: na nas spoczywa dzisiaj wielkie dzieło głoszenia obolałej ludzkości współczesnej niezmierzonych bogactw Bożego miłosierdzia - podsumował abp Marek Jędraszewski.

W czasie głównej mszy św. o godz. 10 został też poświęcony kolejny z Dzwonów Nadziei. Trafi on do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powstającego w Tengandogo. Jak stwierdził metropolita krakowski, dzwon ten "będzie rozbrzmiewał w dalekiej od nas krainie" - w Burkina Faso. "Bo wszędzie, wszędzie ten głos musi rozbrzmiewać, do każdego trafiać, w każdym budzić nadzieję (...) - mówił hierarcha.

- Wszędzie tam, gdzie pojawiło się zło, tam wszędzie jeszcze bardziej rozlała się łaska, łaska Bożego Miłosierdzia, której każda i każdy z nas tak bardzo jest spragniony i do której z taką wiarą, z taką miłością, z taką nadzieją i wdzięcznością zbliża się właśnie tutaj, właśnie dzisiaj, w Święto Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, skąd iskra tego miłosierdzia rozprzestrzenia się z woli Bożej rozprzestrzenia się na cały świat - kończył też homilię metropolita krakowski.

Hasłem tegorocznego święta są słowa Jana Pawła II, które wypowiedział 17 sierpnia 2002 r. w homilii podczas konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia: "W Miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój".

Msze św. i nabożeństwa po południu

Po południu w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach msze święte są odprawiane jeszcze:

  • godz. 12.30 (Bazylika) - przewodniczy ks. Tomasz Szopa, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie
  • godz. 16 (ołtarz polowy) - przewodniczy bp Roman Pindel, biskup bielsko-żywiecki
  • godz. 18 (Bazylika) - przewodniczy bp Robert Chrząszcz (msza święta z udziałem młodzieży Archidiecezji Krakowskiej)
  • godz. 19 (Kaplica Klasztorna) - przewodniczy ks. Grzegorz Zembroń MS, Prowincjał Misjonarzy Saletynów.

Uroczysta Godzina Miłosierdzia zostanie odprawiona w Bazylice o godz. 15 (transmisja w TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz w TV TRWAM, EWTN i TV Republika).

Wszystkie msze i nabożeństwa z Bazyliki i ołtarza polowego są również transmitowane przez Radio i Telewizję Misericordia na stronie internetowej www.misericordia.eu oraz na kanale Rektoratu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na YouTube. Msza św. z Kaplicy Klasztornej będzie transmitowana na stronie internetowej www.faustyna.pl.

Komunikacja miejska na Niedzielę Miłosierdzia Bożego została tak zorganizowana, by ułatwić wiernym dojazd na miejsce, m.in. kursują pojemniejsze tramwaje, uruchomiono specjalne linie.

Święto obchodzone w całym Kościele od 2000 roku

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy - czyli II Niedzielę Wielkanocną - zwaną już obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto Miłosierdzia Bożego wpisał do kalendarza liturgicznego najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej (w 1985 r.), a następnie także niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny - 30 kwietnia 2000 roku - papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Jak przypominają duszpasterze, inspiracją dla ustanowienia tego święta było przekazane przez s. Faustynę pragnienie Jezusa:

"Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699)."

Praca zdalna zdała egzamin na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Święto Miłosierdzia Bożego 2023. W sanktuarium w Łagiewnikach znów tłumy wiernych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski