Święto muzyki dawnej w Bieczu

Święto muzyki dawnej w Bieczu

Materiał partnera zewnętrznego

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Święto muzyki dawnej w Bieczu
1/14
przejdź do galerii

©Laelia Milleri

Koncerty w pięknych, zabytkowych wnętrzach, arcydzieła muzyki dawnych wieków oraz czołówka światowych i polskich wykonawców – urokliwy Biecz zaprasza na ‌4. edycję Kromer Biecz Festival (od 1 do 5 sierpnia).

Mimo swej krótkiej historii Kromer Biecz Festival zyskał rangę jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych regionu, a pomysł prezentowania arcydzieł muzyki dawnej w epokowych wnętrzach spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Nie inaczej będzie w tym roku.

W programie odbywającego się w malowniczym Bieczu festiwalu zabrzmią skarby europejskiej muzyki dawnej poczynając od wczesnego renesansu aż po schyłek wieku XVIII. Szczególne miejsce w programie tegorocznego festiwalu zajmuje muzyka polska m.in. kompozycje zapomnianego królewskiego kapelmistrza i kompozytora Krzysztofa Borka, utwory pochodzące z kancjonałów Teresy Fabiańskiej (z klasztoru ss. Klarysek w Starym Sączu) i Jadwigi Dygulskiej (z klasztoru pp. Benedyktynek w Sandomierzu), a także psalmy i pieśni Mikołaja Gomółki, Krzysztofa Klabona czy utwory Marcina Mielczewskiego. W programie tego 5-dniowego święta muzyki dawnej usłyszymy także arcydzieła tak znakomitych twórców jak Guillaume Dufay, Josquin Desprez, Claudio Monteverdi, Jan Pieterszoon Sweelinck, John Dowland, Johann Sebastian Bach, Carl Philipp Emanuel Bach, Johann Christian Bach.

Gwiazdami festiwalu będą m.in. belgijski zespół Oltremontano specjalizujący się w grze na historycznych instrumentach dętych, pochodzący z tego samego kraju renomowany Huelgas Ensemble, wybitny francuski wiolonczelista Bruno Cocset czy holenderski organista i klawesynista Léon Berben. Podziwiać tu również będziemy znakomitych polskich artystów: świętujący w tym roku 70-lecie istnienia Chór Polskiego Radia, który wraz z Agnieszką Budzińską-Bennett i zespołem viol renesansowych wykona „Psalmy królewskie” Mikołaja Gomółki, debiutującego na muzycznej scenie Maksymiliana Święcha i jego zespół Musica Graciana oraz krakowskiego artystę i konstruktora instrumentów historycznych Sławomira Zubrzyckiego, który na podstawie szkiców Leonarda da Vinci zbudował niezwykły instrument viola organista, łączący walory instrumentów klawiszowych z brzmieniem renesansowych instrumentów smyczkowych. Bohaterami koncertu finałowego będą z kolei nagrodzeni nie tak dawno „Fryderykiem” Lilianna Stawarz i prowadzony przez nią Royal Baroque Ensemble wraz ze znakomitą mezzosopranistką Anną Radziejewską.

Festiwalowe koncerty odbywać się będą w zabytkowych, sakralnych i świeckich obiektach Biecza.

WSTĘP NA WSZYSTKIE KONCERTY JEST BEZPŁATNY

Szczegóły:
www.kromerbieczfestival.pl
www.facebook.com/KromerBieczFestival
twitter.com/KromerBieczFest
www.instagram.com/kromerbieczfestival


Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo