MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Krakowie. Wojewoda Łukasz Kmita ogłasza program uroczystości

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Konrad Kozlowski/Polskapress
11 listopada będziemy obchodzić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Krakowie uroczystości rozpocznie msza święta na Wawelu, po której uczestnicy przystrojeni w biało-czerwone flagi i kotyliony przejdą w pochodzie na plac Jana Matejki, gdzie wezmą udział w oficjalnej części uroczystości. Po nich nastąpi defilada, którą otworzy po raz pierwszy przelot samolotów casa nad Placem.

Na piątkowe uroczystości zaprosił wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który zacytował na wstępie słowa Lecha Kaczyńskiego.

- Nowoczesny patriotyzm wpatrzony jest w przyszłość, ale ma swoje korzenie w historii. To słowa śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które warto przywołać, szczególnie dzisiaj. Nie tylko dlatego, że będziemy świętować razem 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też ze względu na sytuację międzynarodową - powiedział Łukasz Kmita.

Tegoroczne krakowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się od złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującym się u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej w Krakowie. Symboliczne wiązanki spoczną także w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów przy sarkofagach marszałka Piłsudskiego oraz u pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny przewodniczył będzie metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Eucharystia rozpocznie się o godz. 10.00 w Katedrze Wawelskiej. Po zakończeniu mszy św. zgromadzeni na Wzgórzu Wawelskim otrzymają biało-czerwone flagi (których ma być ponad tysiąc) i specjalne kotyliony. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą z Wzgórza Wawelskiego na Plac Ojca Adama Studzińskiego, gdzie pod krzyżem katyńskim złożone zostaną kwiaty upamiętniające wszystkich zamordowanych za walkę o wolną Polskę.

Na Placu Studzińskiego, na mieszkańców i samorządowców będzie czekać ułańska kawaleria konna i kompanie honorowe, między innymi: Wojska Polskiego, Policji, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Miejskiej oraz XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie – klasy mundurowe. Będzie również Bractwo Kurkowe i grupy rekonstrukcyjne. Wszyscy oni poprowadzą patriotyczny pochód, traktem królewskim na Plac Jana Matejki, gdzie o godzinie 12 rozpoczną się oficjalne uroczystości. Odśpiewany zostanie hymn narodowy, wojewoda małopolski nada również ponad 10 osobom obywatelstwa, w tym rodzinie z Ukrainy. W tym roku około 20 osób otrzyma odznaczenia państwowe. Wśród przyznanych wyróżnień będą: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Zasługi oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Uroczystości zakończy złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada wzdłuż ulicy Basztowej. Jak co roku, w tym szczególnym dniu z udziałem przedstawicieli wojska, policji, straży pożarnej i innych służb. Po raz pierwszy udział w defiladzie wezmą dwa samoloty casa, które otworzą tę część obchodów.

Uroczystościom będzie towarzyszył pokaz pojazdów służb mundurowych, który potrwa od godziny 11.00 do 15.00, zaś ok. godziny 13.30 rozpocznie się poczęstunek grochówką wojskową (przy ul. Basztowej, na wysokości Barbakanu).

Dzięki środkom z budżetu Wojewody Małopolskiego przygotowanych zostało około 50 symbolicznych paczek. Trafią one do małopolskich kombatantów.

Kryzys energetyczny

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Święto Niepodległości w Krakowie. Wojewoda Łukasz Kmita ogłasza program uroczystości - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski