Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto powiatowych plonów

SYP
GOŁACZEWY. Uroczysta msza odprawiona przez biskupa Piotra Skuchę w kościele św. Marii Magdaleny w Gołaczewach rozpoczęła gminno - powiatowe święto plonów.

Podczas dożynek w Gołaczewach.

Podczas mszy ks. proboszcz Aleksander Witkowski podziękował rolnikom za ich codzienną pracę, a organizatorom za przygotowanie uroczystości. Jak mówił, społeczność Gołaczew zebrała liczne dary dla osób potrzebujących, które zostaną rozdzielone pomiędzy podopiecznych Ochronki Betlejem z Wolbromia i powodzian ze Słupca. Przed mszą, licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć 57 wieńców dożynkowych. W tym czasie komisja konkursowa, w której skład weszli przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Dąbrowski i przewodniczący wolbromskiej rady Włodzimierz Żurek, wybrała trzy najpiękniejsze wieńce. Nagrody otrzymał wieniec w kształcie gołaczewskiego kościoła wykonany przez mieszkańców tej wsi, a także wieńce przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Kwaśniowa Dolnego (gmina Klucze) i Braciejówki (gmina Olkusz). Z kolei w plebiscycie publiczności zwyciężył wieniec z Dłużca (gmina Wolbrom).

Po mszy korowód dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę dętą OSP Zarzecze, wspomaganą przez muzyków z Olkusza przeszedł na pobliskie boisko, gdzie gości powitali gospodarze dożynek, czyli starosta olkuski Jerzy Kwaśniewski i burmistrz Wolbromia Jan Łaksa. Samorządowcy podziękowali rolnikom za ich całoroczny wysiłek oraz za przywiązanie do zawodu. Potem obaj podzielili i rozdali zgromadzonym chleb z tegorocznych zbiorów, podarowany przez starostów dożynek, czyli Martę Rdest i Konrada Domagałę.

Następnie wręczono nagrody w plebiscycie na "Sołtysa Roku 2011", którym został Piotr Szreniawa z Kwaśniowa Górnego. "Sołtys Roku" ma 63 lata, prowadzi gospodarstwo rolne, jest największym w gminie Klucze producentem mleka, zajmuje się także pszczelarstwem. Funkcję sołtysa pełni nieprzerwanie od 1999 roku. Drugie miejsce w konkursie zajął Tadeusz Kowalski, sołtys Zadroża (gmina Trzyciąż), a trzecie Małgorzata Bień, sołtyska Kosmolowa (gmina Olkusz). Czwartym miejscem podzielili się Marek Sioła, sołtys Zawady oraz Jan Wojdyła sołtys Braciejówki.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski