Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Rękawki: bogowie i mity słowiańskie na kopcu Krakusa

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Święto organizowane pod kopcem pozwala cofnąć się w czasie
Święto organizowane pod kopcem pozwala cofnąć się w czasie Fot. Anna Kaczmarz
Wydarzenia. We wtorek po Wielkanocy (29 marca) w godz. 12 - 18 Dom Kultury „Podgórze” zaprasza na Tradycyjne Święto Rękawki pod kopcem Kraka. Zaplanowano m.in. wróżby, bieg wojów, korowód bogów czy pochówek możnej Słowianki...

Rękawka nawiązuje do pogańskich obrzędów zaduszek wiosennych. Tradycja jej obchodów sięga wczesnego średniowiecza. Wzgórze kopca na okazję zaduszek było iluminowane oczyszczającym ogniem, sadzono święte gaiki, prawdopodobnie po to, by dusze zmarłych powracających w postaci ptaków miały gdzie odpocząć. Z kolei złe duchy odganiano, organizując pokazy walk szermierczych.

Od 15 lat Dom Kultury „Podgórze” wraca do prasłowiańskich korzeni Rękawki, pozwala cofnąć się w czasie. W tym roku święto organizowane jest pod hasłem „Bogowie i ludzie - panteon bogów słowiańskich”.

Imprezę rozpocznie w samo południe obrzęd rozpalenia ognia. Pół godziny później odbędzie się bieg wojów w pełnym uzbrojeniu dookoła kopca. Dalej w programie jest też np. Dziewczęcy Korowód Wiosenny pod przewodnictwem Jarowita, przedstawienie opowiadające o stworzeniu świata i ludzi według mitów słowiańskich, spalenie marzanny i pożegnanie zimy, bitwa bogów i ich armii, jak i korowód boskich postaci. Pochówek możnej Słowianki przewidziano o godz. 16.50, zaś o godz. 17 - koncert folkowego zespołu Cilka Kolektyw.

Przez cały czas trwania imprezy odbywać się będą prezentacje słowiańskich bogów i ich atrybutów. Kto przyjdzie na kopiec, zobaczy też chram słowiański ze strażą świątynną.

Jak co roku, pod kopcem będzie można sprawdzić, jak wyglądało życie, rzemiosło, uzbrojenie i stroje we wczesnośredniowiecznych osadach, a także jak smakowały potrawy gotowane według przepisów naszych przodków. Nie zabraknie pokazów walk, będą konkursy i rycerska gra dla zaradnych.

Tradycyjne Święto Rękawki przygotowywane jest przy udziale archeologów, etnografów i historyków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski