Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Wojska Polskiego oraz Matki Boskiej Zielnej. W Krakowie będzie się dużo działo

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W środę w całym kraju obchodzone będą Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (inaczej zwane świętem Matki Boskiej Zielnej). Z tej okazji również w Krakowie będzie się dużo działo. Do tego na Małym Rynku rozpocznie się również Festiwal Pierogów.

Najważniejsze obchody święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w archidiecezji krakowskiej odbędą się co prawda w Kalwarii Zebrzydowskiej, ale również w Krakowie przewidziano kilka wydarzeń z tej okazji.

O godz. 18.30 w Bazylice Mariackiej rozpoczną się uroczystości odpustowe. Z kolei półtorej godziny później na terenie papieskiego centrum na Białych Morzach przewidziano początek widowiska multimedialnego z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dziać będzie się również na placu Szczepańskim, gdzie o godz. 17 rozpocznie się piknik rodzinny, również z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Podobne odbędą się też w kilkunastu innych miastach.

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda, a organizatorem pikniku jest Narodowy Bank Polski. W Krakowie weźmie w nim udział m.in. Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

W ramach pikniku przewidziano wiele atrakcji, w tym m.in. pokazy sprzętu wojskowego, radiowozów, wozów bojowych PSP, pokaz ratownictwa medycznego, animacje dla dzieci, pokazy grup rekonstrukcyjnych, gry i zabawy strzeleckie oraz występ orkiestry wojskowej. Również 15 sierpnia - na Małym Rynku - rozpocznie się Festiwal Pierogów. W tym roku będzie można spróbować pierogów z 15 różnych punktów gastronomicznych, które powalczą o dwie nagrody: przyznawaną przez jurorów statuetkę św. Jacka z pierogami oraz nagrodę publiczności - statuetkę Kazimierza Wielkiego.

Znając gusta uczestników po poprzednim festiwalu, organizatorzy postanowili poświęcić w tym roku konkurs główny pierogom ruskim, publiczność natomiast będzie mogła głosować na dowolne pierogi.

Na najlepszego pieroga będzie mógł zagłosować każdy, kto 17 sierpnia odwiedzi Mały Rynek, skosztuje oferowanych produktów i wypełni kupon konkursowy. Głosowanie potrwa do godziny 18. Laureatów obu konkursów poznamy 19 sierpnia w samo południe.

15 sierpnia to również dzień „Cudownej Mocy Bukietów”, który rozpocznie się mszą świętą w intencji gastronomików i kupców krakowskich. Odprawiona zostanie o godz. 11.15, w Bazylice Mariackiej. W ramach „Cudownej Mocy Bukietów”, towarzyszącej Festiwalowi Pierogów, na scenie odbędą się pokazy florystyczne, występy artystyczne, a także konkurs na najpiękniejszy bukiet zielny. Przyjmowanie zgłoszeń i rejestracja bukietów odbędzie się w godzinach od 10 do 13 obok sceny na Małym Rynku. O godz. 14 poznamy zwycięzców.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski