Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto zwierząt - przez cały rok

Dorota Dejmek
Wywoła uśmiech, pocieszy, złagodzi ból, stres i samotność. Posiadanie psa to inwestycja w zdrowie
Wywoła uśmiech, pocieszy, złagodzi ból, stres i samotność. Posiadanie psa to inwestycja w zdrowie fot. 123RF
Światowy Tydzień Zwierząt. Światowy Dzień Zwierząt i rozpoczynający się właśnie Światowy Tydzień Zwierząt zostały ustanowione, aby przypominać tym - a jest ich wielu - którzy o tym na co dzień nie pamiętają, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i posiada swoje prawa

Wprawdzie Światowy Dzień Zwierząt (World Animal Day) obchodzony 4 października już za nami, rozpoczyna on jednak Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października. Co więcej, w Polsce cały październik uznawany jest za miesiąc dobroci dla naszych braci mniejszych.

Światowy Dzień Zwierząt nie bez kozery ustanowiono 4 października - w Kościele powszechnym jest to dzień wspominania św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji, wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń, które żyją na Ziemi - ludzi i zwierząt, a nawet roślin.

W obchody Światowego Dnia Zwierząt dnia co roku włączają się organizacje ekologiczne i działające na rzecz ochrony zwierząt, takie jak PETA czy Animal Aid, a w Polsce Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, a także wegetarianie. Święto ma przypominać wszystkim, którzy o tym na co dzień nie pamiętają (a jest ich, niestety, wielu), że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji; w Polsce po raz pierwszy został zorganizowany w 1993 roku. Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwa na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad nimi, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych psów i kotów oraz na nielegalne hodowle.

Rokrocznie podczas Światowego Dnia Zwierząt oraz Światowego Tygodnia Zwierząt Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zachęcają do adoptowania psów i kotów, organizując w schroniskach Dni Otwartych Drzwi.

W Krakowie podsumowaniem Światowego Tygodnia Zwierząt będzie msza święta w intencji opiekunów zwierząt z udziałem czworonożnych przyjaciół. Msza odbędzie się w najbliższą niedzielę, 11 października o godz. 14 w ogrodzie Parafii Św. Krzyża (ul. św. Krzyża 23; wejście od strony Plant). Po nabożeństwie przewidziano koncert Agnieszki Chrzanowskiej i Lidii Jazgar oraz scholi dziewczęcej „Ziarenko” pod kierownictwem Elżbiety Gawor, ponadto poczęstunek oraz bezpłatne porady weterynaryjne. Organizatorami wydarzenia są Parafia Św. Krzyża oraz Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami jest szczególnie aktywne w promowaniu adopcji i organizowaniu różnego typu imprez (Marsz Azylanta, pikniki, konkursy, porady weterynarzy, pokazy szkolenia psów, zbiórki karmy, żwirku, ciepłych koców itd.), które pozwalają podopiecznym Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybnej 3 znaleźć nowy dom i odpowiedzialnych opiekunów lub przynajmniej polepszyć warunki bytowe zwierzaków. Zainteresowanych zachęcamy do regularnego odwiedzania strony: www.ktoz.krakow.pl, gdzie przez cały rok - nie tylko od święta - można się zapoznać z planowanymi akcjami adopcyjnymi.

A może przeglądając zakładkę „Do adopcji” znajdziemy przyjaciela na dobre i na złe? Zachęcamy także do odwiedzin schroniska przy ulicy Rybnej. Nic bowiem nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ze zwierzakiem - często jest to obopólna miłość od pierwszego spojrzenia. Schronisko wydaje bezdomne zwierzęta nowym opiekunom w godzinach 10-13 i 15-17 przez wszystkie dni tygodnia (w niedziele i święta także). Adopcja jest bezpłatna, datki na rzecz schroniska są dobrowolne i w dowolnej wysokości. Warunek to podpisanie umowy adopcyjnej na podstawie dowodu osobistego z adresem zamieszkania. Jeśli marzymy o psie, można też zabrać ze sobą smycz, obrożę i kaganiec. W przypadku kota należy zaopatrzyć się w transporter.

Dlaczego warto mieć psa? Nie bez powodu mówi się, że to najlepszy przyjaciel człowieka: oddany, wierny, bezinteresowny, bezgranicznie kochający swojego opiekuna. To wszystko prawda, ale mniej wiemy o innych korzyściach płynących z posiadania czworonoga. Oto powody, dla których warto mieć psa.

Nasz przyjaciel sprawi, że będziemy prowadzić aktywniejszy styl życia - już nie wymigamy się od codziennych spacerów poprawiających ogólną kondycję zdrowotną organizmu, m.in. pracę serca i całego układu krążenia. Według kardiologów obecność psa rozładowuje stres, zmniejsza ciśnienie krwi i reguluje uwalnianie adrenaliny. Okazuje się także, że pies może zasygnalizować nadchodzący atak choroby, np. epilepsji; niektóre wyczuwają spadek cukru u opiekuna, a nawet obecność nowotworu. Obecność zwierzaka zmniejsza lęk, znacząco przyspiesza rekonwalescencję osób chorych, koi ból i łagodzi samotność, zwłaszcza osób starszych.

Dzieci, które wychowują się w domu z psem, rzadziej niż inne łapią kaszel i katar oraz wirusowe zapalenia płuc, mają większą szansę na uniknięcie alergii oraz astmy. Posiadanie zwierzęcia pomaga także w rozwoju najmłodszych - naukowcy odkryli, że dzieci mieszkające w rodzinie ze zwierzętami posiadają lepsze umiejętności społeczne, lepiej mówią, mają lepszą koordynację ruchową.

Psy powodują także, że dorośli i dzieci częściej się śmieją. Są przecież wrodzonymi komikami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski