Świętuj w czapce krakusce

Świętuj w czapce krakusce

red.

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Świętuj w czapce krakusce
Pracownia rękodzielnicza ŻyWa Pracownia tworzy jedną z pierwszych szwalni w Polsce, gdzie pracują osoby z doświadczeniem bezdomności. Flagowym produktem wyjątkowej szwalni jest równie wyjątkowa Czapka krakuska. W sobotę przy Celnej 5 odbywa się całodniowy maraton szycia krakusek, które - w zamyśle - mieszkańcy mają nosić z okazji święta niepodległości. Symboliczne sto czapek trafi także do uczestników niedzielnej Lekcji Śpiewania.
Świętuj w czapce krakusce
- Rzym ma swoje Koloseum, Paryż wieżę Eiffla, Wenecja maski, a Kraków będzie miał Czapkę krakuskę. Górale w niedziele i inne święta dumnie paradują w strojach ludowych, co budzi podziw i szacunek dla ich kultury. Mieszkańcy Krakowa też tak mogą - przekonuje dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański, inicjator przywrócenia “krakuski” do łask.

70. Lekcja Śpiewania, podczas której czapki krakuski będą rozdawane mieszkańcom, odbędzie się w niedzielę na Małym Rynku o godz. 17. Z kolei dzień wcześniej, ŻyWa Pracownia organizuje warsztaty, na których każdy sam może sobie uszyć wyjątkową krakuskę.
Od samego południa do późnego wieczora przy ul. Celnej 5 na mieszkańców będą czekać rękodzielnicy i osoby z doświadczeniem bezdomności zaangażowane w projekt “Rzecz o krakusce”. Wstęp jest bezpłatny.

Wielkie szycie i noszenie czapek w ramach Święta Niepodległości to dopiero początek rozwoju “krakusek” jako produktu promocji Krakowa. ŻyWa Pracownia chce, by warsztaty i produkcja były stałym elementem ich szwalni społecznej, wspierającej osoby wykluczone. Obecnie pracownia zbiera fundusze na zakup maszyn i stołu. Szczegóły w internetowej zbiórce na portalu Zrzutka: https://zrzutka.pl/wdh97j

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo