Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty Jan Paweł II stanie jako wędrowiec

Katarzyna Hołuj
Myślenice. Rozstrzygnięto konkurs na rzeźbę św. Jana Pawła II, która w przyszłym roku ma stanąć na myślenickim rynku.

Organizator, czyli Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, precyzyjnie określił swoje oczekiwania. Chodziło o to, aby postać z pomnika przypominała mieszkańcom księdza Karola Wojtyłę jako człowieka gór.

Papież jest związany z Myślenicami nie tylko dlatego, że dokonał tu koronacji obrazu Matki Boskiej Myśle-nickiej, ale również dlatego, że stąd wiele razy wyruszał na wędrówkę.

"Ks.K. Karol Wojtyła - ubrany jak zwykły turysta, przemierzał okoliczne szlaki, napotykając na swojej drodze mieszkańców gór, których niezwykle szanował" - można przeczytać w regulaminie konkursu.

I takiego właśnie Ojca Świętego przedstawia doktor hab. sztuki Józef Wąsacz, pracujący na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, którego propozycja uzyskała najwięcej głosów.

- Zwycięski projekt został wybrany niemal jednomyślnie - powiedział ks. Stanisław Makowski, proboszcz parafii NNMP w Myślenicach i przewodniczący sądu konkursowego. W jego skład weszli jeszcze: burmistrz Maciej Ostrowski, Zbigniew Syrek, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, Małgorzata Anita Werner, dyrektor MOKIS, Łukasz Stożek, architekt i Paweł Lemaniak, naczelnik Wydziału Kultury UMiG Myślenice.

Organizator nie zgodził się na razie na upublicznienie makiety pomnika informując, że stanie się to w późniejszym terminie. Uzasadniono to tym, że w przyszłym tygodniu ma się odbyć spotkanie z autorem projektu, na którym zostaną uzgodnione kwestie ostatecznego wyglądu pomnika.

Wiadomo tylko, że makieta przedstawia stojącą postać wędrowca trzymającego w lewej ręce kij, którym się podpiera i różaniec.
W rzeczywistości postać ta ma wysokość ok. 2 metrów i będzie wykonana z patynowanego brązu. Stoi na podeście z poziomą płaszczyzną (z polerowanego granitu), która w zamyśle autora powinna być powszechnie dostępna, aby można było na niej usiąść, a nawet leżeć czy chodzić.

Krawędzie podstawy są ciosane i według autora mają wyobrażać model podnóża Tatr. Pomnik ma stać w północno -zachodnim narożniku rynku (najbliższym Gimnazjum numer 1).

Lokalizacja proponowana przez organizatora konkursu nieco się różni od sugerowanej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, pod którego pieczą znajduje się rynek.

Urząd chce, aby pomnik stanął w narożniku, ale nadal na kamiennej płycie rynku, z kolei organizator proponuje miejsce bardziej w głębi narożnika, już na trawniku. W obydwu przypadkach miejsce to jest w sąsiedztwie (bliższym lub nieco dalszym) od mającej powstać w ramach rewitalizacji rynku suchej fontanny.

Budowa pomnika ma być sfinansowana przez społeczność myślenicką, stąd też w planach jest organizacja zbiórek publicznych na ten cel.

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie pomnik ma zostać odsłonięty pod koniec kwietnia 2016 roku, w drugą rocznice kanonizacja Jana Pawła II.

Oprócz wyłonienia zwycięzcy, wyróżniono jeszcze dwie prace: Stefana Dousa z Krakowa i Józefa Polewki z Jawornika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski