Święty Jan Paweł II został oficjalnie patronem Kalwarii Zebrzydowskiej. Tłumy na uroczystościach [ZDJĘCIA]

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Niedziela, 16 sierpnia 2020. Odpust w kalwaryjskim sanktuarium. Jan Paweł II tego dnia został oficjalnie patronem miasta. Dekret wręczył burmistrzowi arcybiskup Jędraszewski. o. Franciszek Salezy Nowak OFM/kalwaria.eu
Od niedzieli, 16 sierpnia, św. Jan Paweł II jest oficjalnie patronem Kalwarii Zebrzydowskiej. Decyzję papieża Franciszka, podczas uroczystości odpustowych na kalwaryjskim wzgórzu, odczytał kanclerz kurii metropolitalnej ks. Grzegorz Kotala a dekret burmistrzowi miasta Augustynowi Ormantemu przekazał arcybiskup Marek Jędraszewski.

W Kalwarii Zebrzydowskiej od 9 do 16 sierpnia trwał odpust Zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Bożej. W niedzielę, 16 sierpnia, odbyły się tam natomiast główne uroczystości odpustowe.

Najpierw, w sanktuarium kalwaryjskim przy kościele Grobu Matki Bożej, mszą w intencji pielgrzymów kalwaryjskich rozpoczęła się procesja Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która zakończyła się sumą odpustową na ołtarzu polowym.

Właśnie tam, po zakończeniu nabożeństwa, decyzję papieża Franciszka, czyli dekret dotyczący zgody na to, by Jan Paweł II został oficjalnie patronem Kalwarii Zebrzydowskiej, przekazał burmistrzowi Augustynowi Ormantemu, metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
– Matka Boża Kalwaryjska wskazując na Jezusa Chrystusa pokazywała Janowi Pawłowi II drogę. Wpatrując się w jej wizerunek widział, jak ukochał Ją Chrystus, i jaką miłością obdarza każdego z nas. Tutaj uczył się miłości do niej – powiedział podczas mszy abp Jędraszewski.

- Patrzymy w niebo, do którego została wzięta Matka Najświętsza z ciałem i duszą. Wierzymy, że razem z Nią spogląda teraz na nas i modli się razem z nami największy kalwaryjski pielgrzym - św. Jan Paweł II, który na tej ziemi sto lat temu przyszedł na świat, a tu, w Kalwarii uczył się wiary i miłości do Jezusa i Jego Matki - mówił ojciec Konrad Cholewa z zakonu Bernardynów, kustosz kalwaryjskiego santuarium, witając pielgrzymów przed rozpoczęciem sumy pontyfikalnej. - W roku setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły kalwaryjskie uroczystości są dziękczynieniem za dar życia, osobę i świętość Jana Pawła II - dodał.

Starania o uczynienie Jana Pawła II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęły się przed rokiem. Na wniosek burmistrza Ormanetgo Rada Miejska podjęła chwałę z prośbą skierowaną do kościelnych hierarchów o poparcie tej inicjatywy. Do prośby pozytywnie odniósł się również Episkopat oraz nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio. Metropolita uchwałę, wraz z rekomendacją, przekazał do Stolicy Apostolskiej. Watykan zgodził się bez problemu.

Tłumy wiernych gromadzą się na odpuście w Kalwarii Zebrzydow...

Karol Wojtyła od najmłodszych lat nawiedzał Kalwarię Zebrzydowską, bazylikę i dróżki. Przybywał tu początkowo z ojcem a następnie jako kapłan, biskup, kardynał a ostatecznie jako następca św. Piotra. W czasie przejazdu do Wadowic i krótkiego postoju na kalwaryjskim rynku, 14. sierpnia 1991 roku Papież wypowiedział znamienne słowa: „Dziś tylko na krótko się tu zatrzymuję. Ale tutaj serce moje zostało na zawsze”

- podkreśla burmistrz Kalwarii Augustyn Ormanty.

W tym roku uroczystości odpustowe na kalwaryjskim wzgórzu odbywały się, z powodu pandemii koronawirusa, w reżimie sanitarnym, ale na kalwaryjskim wzgórzu mimi to zgromadziły się tłumy wiernych. Było ich jednak znacznie mniej niż w poprzednich latach, gdy mowiono nawet o setkach tysięcy uczestników.

Wideo

Materiał oryginalny: Święty Jan Paweł II został oficjalnie patronem Kalwarii Zebrzydowskiej. Tłumy na uroczystościach [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie