Święty patrzy smutno

MAB
Udostępnij:
Ks. Stanisław Pietrzak, proboszcz parafii w Tropiu nad Jeziorem Czchowskim, zachęca do działania i... modlitw do św. Jana Nepomucena - patrona mostów . Figura świętego stoi w pobliżu Szkoły Podstawowej w Wytrzyszczce i spogląda od 50 lat na drugi brzeg Dunajca.

Tropie odcięte od świata

Tropie odcięte od świata

Ks. Stanisław Pietrzak, proboszcz parafii w Tropiu nad Jeziorem Czchowskim, zachęca do działania i... modlitw do św. Jana Nepomucena - patrona mostów

. Figura świętego stoi w pobliżu Szkoły Podstawowej w Wytrzyszczce i spogląda od 50 lat na drugi brzeg Dunajca.

O potrzebie budowy mostu łączącego Tropie w powiecie sądeckim z Wytrzyszczką w gminie Czchów (pow. brzeski) znowu jest głośno. Połączyłby on na nowo drogę powiatową Nowy Sącz - Tropie z trasą krajową Brzesko - Nowy Sącz. W tym miejscu biegnie podział między powstałymi niedawno powiatami brzeskim i sądeckim, i stykają się granice gmin: Czchów, Gródek n. Dunajcem i Łososina Dolna. Kościół w Tropiu (wraz ze słynnym w całej Europie sanktuarium świętych Świerada i Benedykta) jednoczy od ponad 900 lat kilka miejscowości nad Dunajcem, w tym mieszkańców czterech wiosek na lewym brzegu rzeki: Wytrzyszczki i Będzieszyny w gm. Czchów oraz Witowic Górnych i Dolnych w gm. Łososina Dolna.
- W ubiegłym wieku wybudowano tu most, który przetrwał aż do powodzi w 1934 roku. W 1938 roku Urząd Wojewódzki w Krakowie, planując tu (po wybudowaniu czchowskiej zapory) zalew, zobowiązał się do "umożliwienia mieszkańcom gromad Wytrzyszczka, Będzieszyna, Witowice Dolne i Witowice Górne przedostania się przez zbiornik do kościoła parafialnego, położonego po drugiej stronie zbiornika w Tropiu". Pod okupacją niemiecką most został odbudowany i służył do roku 1948 - opowiada ks. Pietrzak. - Wtedy uszkodziła go powódź i został rozebrany. Pozostała po nim figura św. Jana Nepomucena, patrona mostów. Stoi nadal koło szkoły w Wytrzyszczce i patrzy smutno, czekając, kiedy przywrócą mu most, któremu mógłby patronować...
Czeka tak już pół wieku, nie przyniosły oczekiwanego rezultatu starania podejmowane w połowie lat 70. i 80. przez miejscową społeczność. W 1948 roku zainstalowano prymitywny prom i prowizoryczne rozwiązanie przetrwało do dzisiaj. Prom, niestety, ulega częstym awariom, a w godzinach nocnych ładuje akumulatory i nie przewozi w tym czasie na drugi brzeg. A jeśli nadejdą trudne warunki pogodowe, to dochodzi do zazwyczaj długotrwałych przerw w komunikacji promowej. Podróżujący zmuszeni są wówczas korzystać z jedynego, odległego i uciążliwego objazdu. - Taki rodzaj połączenia nie jest w stanie zadośćuczynić rosnącym potrzebom - dodaje proboszcz Tropia. - Choćby z tego powodu, że prom może jednorazowo przewieźć zaledwie kilkudziesięciu pasażerów, co w okresach licznych pielgrzymek i zgromadzeń wiernych jest poważną niedogodnością. Z tego właśnie względu na uroczystość 900-lecia kanonizacji pustelnika św. Świerada wojsko musiało wybudować most pontonowy, na co przyzwolenie dawał sam generał Jaruzelski, a arcybiskupa Jerzego Ablewicza drogo to potem kosztowało.
Jakość połączenia Tropia z resztą świata ważna jest nie tylko z powodów religijnych. Za budową mostu przemawiają w równym stopniu względy turystyczno-promocyjne (malownicze okolice, nieskażona przyroda, zabytkowe obiekty) i społeczne. Na dogodną przeprawę przez Dunajec czeka grupa dzieci z Tropia, uczęszczających do podstawówki w Wytrzyszczce na drugim brzegu rzeki, młodzież ucząca się w szkołach zawodowych i średnich w Czchowie oraz dorośli - dojeżdżający codziennie do pracy w Bochni, Brzesku, Czchowie.
Na początku lutego, z inicjatywy księdza Stanisława Pietrzaka, odbyło się w Domu Pielgrzyma w Tropiu spotkanie z udziałem starostów sądeckiego i brzeskiego, przedstawicieli rad powiatowych, wójtów gmin Czchów, Gródek n. Dunajcem i Łososina Dolna oraz przedstawiciela Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego. Uczestnicy dyskutowali o możliwościach wybudowania mostu na Dunajcu łączącego Wytrzyszczkę z Tropiem - inwestycji ważnej dla rozwoju regionu i cywilizacyjnego awansu kilku gmin. - Uczestniczący w spotkaniu samorządowcy łatwo doszli do wniosku, że przywrócenie mostu w tym miejscu byłoby najlepszym sposobem pozbycia się "dobrodziejstwa" promu - mówi z zadowoleniem ks. proboszcz. - Uwolniłoby to powiat brzeski od jego kosztownego utrzymywania i byłoby prawidłową odpowiedzią na dwukrotne już, usilne starania ludności o ten most.
Roman Olchawa, wójt Czchowa, jeden z uczestników spotkania w Tropiu, wypowiada się na ten temat z dużą ostrożnością.
- Budowa mostu jest jak najbardziej uzasadniona, ale trzeba zdać sobie sprawę z ogromnych kosztów tego przedsięwzięcia i złożoności tej inwestycji. Budowa mostu na Dunajcu ociera się dzisiaj o sferę marzeń...
W dwa tygodnie po pierwszej naradzie odbyło się kolejne terenowe spotkanie w Wytrzyszczce i Tropiu, tym razem z udziałem inżynierów z Mostostalu. Postanowiono zrobić rozpoznanie geologiczno-geodezyjne oraz wstępne założenia konstrukcyjne i kosztorysowe planowanego mostu na rzece łączącej w tym miejscu Jezioro Rożnowskie z Jeziorem Czchowskim. Ks. Pietrzak wierzy, że podjęte starania przyniosą oczekiwany rezultat, wójt Olchawa zaś wyraża się o szansach z dużą rezerwą. - Nie chcę uchodzić za pesymistę, ale powiaty nie udźwigną same tego zadania i konieczne jest wydatne finansowe wsparcie ze strony Sejmiku Małopolskiego i Ministerstwa Transportu. Myślę, że na szczęśliwy finał przyjdzie poczekać ładnych parę lat.
Uczestnicy spotkania w Tropiu skierowali do marszałka Sejmiku Małopolskiego w Krakowie pismo z prośbą o dofinansowanie, zwrócono się też o pomoc do wybranych posłów i senatorów. - Wszyscy przykładający rękę do tego dzieła z pewnością zasłużą sobie na wielką wdzięczność obecnego i przyszłych pokoleń - dopowiada proboszcz Stanisław Pietrzak.
(MAB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie