Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Syczące ciupagi

Redakcja
TATRY. TOPR ostrzega przed wycieczkami tatrzańskimi szlakami w czasie burz.

Latem najlepiej planować wycieczki bardzo wcześnie, i cały czas obserwować pogodę. Gdy zobaczymy wypiętrzające się chmury burzowe, trzeba zawrócić. Nie można czekać, aż włosy "staną nam dęba", co jest widocznym znakiem naelektryzowania powietrza i stanowi ostatnie ostrzeżenie!
W czasie burzy lepiej też trzymać się z daleka od metalowych przedmiotów, takich jak łańcuchy, czy klamry. A gdy burza zastanie nas w górach, należy usiąść na czymś suchym, np. na plecaku.
Burze i pioruny odstraszały już pierwszych zdobywców Tatr. Gdy pewnego razu Mieczysław Karłowicz i Mariusz Zaruski wybrali się w Tatry Zachodnie w rejon Rohaczy, zastała ich burza. Nagle ciupaga Karłowicza zaczęła... syczeć. Kompozytor i taternik czym prędzej odłożył ówczesny "czekan"!
Jeden z najtragiczniejszych wypadków spowodowanych uderzeniem pioruna wydarzył się na Giewoncie 15 sierpnia 1937 r. Pisze o tym Michał Jagiełło (Z księgi wypraw TOPR w "Wołaniu w górach"): Oprócz trzech zabitych i jednej osoby ciężko rannej porażonych przez piorun zostało 13 osób." Jak mówi Jan Krzysztof, nie można jednak mówić o Giewoncie jako szczycie, który przyciąga pioruny. - Wypadki zdarzają się również gdzie indziej - dodał. (AGN)
Krzyż po remoncie
Od czwartku turyści mogą wchodzić na Giewont - zakończył się bowiem remont krzyża - szlakiem z Wyżnej Przełęczy Kondrackiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski