Sygnał od Bolta

Rekordzista świata na 100 i 200 m Jamajczyk Usain Bolt w biegu ulicznym Great Manchester Run potwierdził, że jest najszybszym człowiekiem na świecie. Dystans 150 m pokonał w czasie 14,36 - najlepszym w historii.

LEKKOATLETYKA. Gwiazdy "królowej" już startują

Trzykrotny złoty medalista olimpijski z Pekinu poprawił 12-letni wynik Donovana Baileysa - 14,99. To był pierwszy start Bolta po wypadku samochodowym, któremu uległ 29 kwietnia i doznał urazu stopy.
Wicemistrzyni olimpijska w skoku wzwyż Blanka Vlasic jeszcze nigdy w swojej karierze nie rozpoczęła sezonu tak dobrze. W Splicie skoczyła 2,04, tydzień wcześniej 8 maja w Dausze miała 2,05.
Pięć najlepszych w tym sezonie wyników na świecie uzyskali uczestnicy lekkoatletycznego mityngu w kalifornijskim Carson. Janet Stuczynski skoczyła o tyczce 4,76, Kerron Clement przebiegł 400 m przez płotki w 48,38, Anna Willard uzyskała 9.26,85 na 3 000 m z przeszkodami, a Aheza Kiros z Etiopii przebiegła 5 000 m w czasie 14.56,33. Spore zainteresowanie wzbudził "korespondencyjny" pojedynek czołowych amerykańskich czterystumetrowców. LaShawn Merritt wystartował na 200 m, wygrywając w najlepszym w tym roku na świecie czasie 20,07, a Jeremy Wariner pobiegł swój klasyczny dystans, uzyskując rezultat 44,66.
Janusz Sarnicki (MOK Mszana Dolna) zwyciężył w maratonie w Rockford w stanie Illinois. Pagórkowatą trasę pokonał w czasie 2:36.22. Rok temu zajął w tych zawodach drugie miejsce. W maju Sarnicki startował jeszcze w Chicago, gdzie po raz drugi z rzędu wygrał bieg uliczny na dystansie 4 mil (6436 m) wynikiem 22.04.
Marcin Lewandowski rozpoczął sezon od zwycięstwa na 600 m w niemieckim Pliezhausen, znanym z mityngu w biegach na nietypowych dystansach. Zawodnik Ósemki Police uzyskał czas 1.16,12 i wyprzedził o cztery setne sekundy Davida Fiegena z Luksemburga. 24-letni Fiegen jest wicemistrzem Europy. W dorobku ma także brązowy medal mistrzostw świata juniorów i srebrny mistrzostw Europy juniorów. Przed rokiem w Pliezhausen kolejność była odwrotna, a walka równie zacięta: Fiegen miał 1.16,15, a Lewandowski - 1.16,23. Najlepszy wynik w polskiej historii biegów na dystansie 600 m należy do Marka Plawgi, który 30 kwietnia 2005 r. w Bogatyni osiągnął czas 1.16,03.
Szymon Ziółkowski (AZS Poznań) zajął wynikiem 74,17 trzecie miejsce w konkursie w rzutu młotem, rozegranym podczas mityngu Grand Prix w Rio de Janeiro. Wygrał mistrz olimpijski, Słoweniec Primoż Kozmus - 77,81 przed reprezentantem Tadżykistanu Dilszodem Nazarowem - 77,77.