Sylwetki

PS
Udostępnij:
Jest wybitnym znawcą konstrukcji mostowych i budownictwa tunelowego. Urodził się 23 stycznia 1939 r. w podkrakowskich Sułkowicach. Jest profesorem zwyczajnym Politechniki Krakowskiej, w latach 1996-2002 był jej rektorem. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Budowy Mostów i Tuneli PK. Członek Centralnej Komisji ds. Tytułu i Stopni Naukowych, członek KILiW PAN, członek Rady Naukowej w IBDiM w Warszawie.

Prof. Kazimierz Flaga

Jest też członkiem zagranicznym Akademii Budownictwa Ukrainy, profesorem honorowym Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Inżynierii Ekologicznej, członkiem IABSE, członkiem honorowym PZITB, członkiem honorowym ZMRP, członkiem społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, członkiem Bractwa Kurkowego w Krakowie, kawalerem Rycerskiego Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie, członkiem Związku Podhalan, członkiem Rady Naukowej Związku Podhalan i przewodniczącym Zarządu Fundacji "Prometeusz" - Pro publico bono.
W trakcie swojej kariery naukowej wypromował dziesięciu doktorów nauk technicznych. Opublikował jako autor lub współautor 270 publikacji naukowych, w tym 11 monografii. W swoim dorobku ma też dwa patenty, 270 opracowań naukowo-badawczych dla przemysłu, 350 opinii i recenzji, 260 ekspertyz obiektów budowlanych i inżynierskich, 90 zrealizowanych projektów, w tym projekt studialny obiektów olimpijskich w Montrealu, projekty konstrukcyjne Ambasady Polskiej w New Delhi, Ośrodka Polonijnego UJ w Krakowie, budynku IMiKB Politechniki Krakowskiej, projekty konstrukcyjne kościołów: pw. Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu, pw. Ducha Świętego w Mielcu, pw. św. Józefa w Rzeszowie oraz pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. Aktualnie jest weryfikatorem projektu konstrukcyjnego - wykonawczego i konsultantem budowy świątyni Świętej Bożej Opatrzności w Warszawie.
Jego pasją zawodową są mosty. W latach 1996-2001 był przewodniczącym Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowił "Medal za wybitne osiągnięcia w polskim mostownictwie" i statuetkę w konkursie na "Dzieło Mostowe Roku". Zorganizował 14 wypraw naukowo-technicznych na obiekty mostowe Europy oraz wyprawę "Mosty Świata-1" do Azji Południowo-Wschodniej (2008). W środę, 13 maja w budynku Opery Krakowskiej odbędzie się uroczysty jubileusz 70. urodzin prof. Flagi. Z tej okazji zaprezentowane zostaną dwa wydawnictwa. Pierwsze to najnowsza praca Jubilata - 9 zeszyt Biblioteczki Związku Mostowców RP zatytułowany "Mosty na Dunaju Dnieprze"; - prawie trzystustronicowa biografia profesora autorstwa Ryszarda Dzieszyńskiego pod znamiennym tytułem "Zawsze wysoko". (PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie