Symbol na jubileusz

Jolanta Białek
OSP Chorągwica może szczycić się nowym symbolem jednostki.
OSP Chorągwica może szczycić się nowym symbolem jednostki. fot. Justyna Rogalska
Udostępnij:
Wydarzenie. Strażacy z Chorągwicy ratują zdrowie i życie ludzi już od 70 lat. Z tej okazji jednostka otrzymała nowy sztandar. Ufundowała go dla druhów lokalna społeczność.

Pierwszy sztandar druhowie OSP w Chorągwicy otrzymali 14 października 1973 roku. Był to dar mieszkańców za wieloletnią i ofiarną pracę strażaków dla lokalnej społeczności. Taka sama idee przyświecała fundatorom nowego sztandaru dla chorągwickich druhów. Przekazano go w ostatnich dniach, z okazji okrągłego jubileuszu pracy jednostki.

Historia tej jednostki rozpoczęła się tuż po zakończeniu II wojny światowej: do tworzenia strażackich oddziałów przystąpiono już w czerwcu 1945 roku. Bezpośrednią przyczyną powstania ochotniczej straży były częste pożary drewnianych domów i zabudowań gospodarczych, ale nie tylko. W kronice jednostki zapisano też: "Ważnym argumentem za powołaniem OSP było także uświadomienie ówczesnym władzom, że społeczność Chorągwicy istnieje i czuje się zjednoczona. Skąd taki powód? Przed wybuchem II wojny światowej, na mocy ustawy starosty krakowskiego, Chorągwica została pozbawiona sołectwa i administracyjnie wcielona do wsi Mietniów. Wywołało to ogromny sprzeciw mieszkańców, dlatego po zakończeniu okupacji grupa ludzi zrzeszonych w Kole Młodzieży Wiejskiej oraz kombatanci z Batalionów Chłopskich założyli Ochotniczą Straż Pożarną. Stowarzyszenie to zjednoczyło większość mieszkańców wioski. W ten sposób udało się doprowadzić do oderwania Chorągwicy od Mietniowa".

Szczególną postacią w dziejach był Władysław Starowicz. Za jego prezesury chorągwicka jednostka została znacząco doposażona: w 1961 roku zakupiono z własnych funduszy samochód marki Lublin, który strażacy przystosowali do celów pożarniczych. Druhom przybyły także dwie motopompy, a w 1965 roku zdecydowano: czas na wzniesienie Domu Strażaka. Budowany przez mieszkańców wsi obiekt ukończony został w 1974 roku i od tamtego czasu stanowi centrum życia kulturalnego i społecznego Cho-rągwicy: obok siedziby OSP mieszczą się tutaj między innymi biblioteka, ośrodek zdrowia i apteka. Tutaj odbywają się różnorodne spotkania i imprezy.

Co ciekawe: Dom Strażaka otwarto w roku 1974, ale ze względu na ówczesną sytuację polityczną, jego poświęcenie nastąpiło dopiero po siedmiu latach. Także wówczas odsłonięto przy budynku figurę św. Floriana. Postument ten strażacy zakupili jeszcze w 1959 roku; czekając na lepsze czasy, przechowywali go w klasztorze Michalitów w Pawlikowicach.

Najważniejsze i największe akcje ratownicze, w których przez siedemdziesiąt lat działalności uczestniczyli strażacy z Chorągwicy to: pożar zabudowań w centrum wsi (1963 rok), pożar w rafinerii w Czechowi-cach-Dziedzicach (1971 rok; podczas tej akcji zniszczony został samochód ratowniczy marki Star 25 GBM, należący do chorągwickich druhów), przeciwpowodziowa akcja w Andrychowie (2006 rok).

W 1995 roku - z okazji jubileuszu półwiecza - OSP Chorąg-wica jako pierwsza jednostka w gminie Wieliczka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a w roku 2003 - do wojewódzkiej kompanii przeciwpowodziowej, która jest częścią Małopolskiej Brygady Odwodowej,

Jednostka liczy obecnie blisko 30 osób; w jej ramach działa również kobieca drużyna pożarnicza. Zarząd OSP Chorągwica tworzą już od wielu lat: Andrzej Perz (prezes), Aleksander Starowicz (wiceprezes i naczelnik), Waldemar Perz (zastępca naczelnika), Janina Perz (skarbnik), Rafał Wrona (sekretarz), Roman Dębowski (gospodarz remizy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie