Symbol na jubileusz

Jolanta Białek
OSP Chorągwica może szczycić się nowym symbolem jednostki. fot. Justyna Rogalska
Wydarzenie. Strażacy z Chorągwicy ratują zdrowie i życie ludzi już od 70 lat. Z tej okazji jednostka otrzymała nowy sztandar. Ufundowała go dla druhów lokalna społeczność.

Pierwszy sztandar druhowie OSP w Chorągwicy otrzymali 14 października 1973 roku. Był to dar mieszkańców za wieloletnią i ofiarną pracę strażaków dla lokalnej społeczności. Taka sama idee przyświecała fundatorom nowego sztandaru dla chorągwickich druhów. Przekazano go w ostatnich dniach, z okazji okrągłego jubileuszu pracy jednostki.

Historia tej jednostki rozpoczęła się tuż po zakończeniu II wojny światowej: do tworzenia strażackich oddziałów przystąpiono już w czerwcu 1945 roku. Bezpośrednią przyczyną powstania ochotniczej straży były częste pożary drewnianych domów i zabudowań gospodarczych, ale nie tylko. W kronice jednostki zapisano też: "Ważnym argumentem za powołaniem OSP było także uświadomienie ówczesnym władzom, że społeczność Chorągwicy istnieje i czuje się zjednoczona. Skąd taki powód? Przed wybuchem II wojny światowej, na mocy ustawy starosty krakowskiego, Chorągwica została pozbawiona sołectwa i administracyjnie wcielona do wsi Mietniów. Wywołało to ogromny sprzeciw mieszkańców, dlatego po zakończeniu okupacji grupa ludzi zrzeszonych w Kole Młodzieży Wiejskiej oraz kombatanci z Batalionów Chłopskich założyli Ochotniczą Straż Pożarną. Stowarzyszenie to zjednoczyło większość mieszkańców wioski. W ten sposób udało się doprowadzić do oderwania Chorągwicy od Mietniowa".

Szczególną postacią w dziejach był Władysław Starowicz. Za jego prezesury chorągwicka jednostka została znacząco doposażona: w 1961 roku zakupiono z własnych funduszy samochód marki Lublin, który strażacy przystosowali do celów pożarniczych. Druhom przybyły także dwie motopompy, a w 1965 roku zdecydowano: czas na wzniesienie Domu Strażaka. Budowany przez mieszkańców wsi obiekt ukończony został w 1974 roku i od tamtego czasu stanowi centrum życia kulturalnego i społecznego Cho-rągwicy: obok siedziby OSP mieszczą się tutaj między innymi biblioteka, ośrodek zdrowia i apteka. Tutaj odbywają się różnorodne spotkania i imprezy.

Co ciekawe: Dom Strażaka otwarto w roku 1974, ale ze względu na ówczesną sytuację polityczną, jego poświęcenie nastąpiło dopiero po siedmiu latach. Także wówczas odsłonięto przy budynku figurę św. Floriana. Postument ten strażacy zakupili jeszcze w 1959 roku; czekając na lepsze czasy, przechowywali go w klasztorze Michalitów w Pawlikowicach.

Najważniejsze i największe akcje ratownicze, w których przez siedemdziesiąt lat działalności uczestniczyli strażacy z Chorągwicy to: pożar zabudowań w centrum wsi (1963 rok), pożar w rafinerii w Czechowi-cach-Dziedzicach (1971 rok; podczas tej akcji zniszczony został samochód ratowniczy marki Star 25 GBM, należący do chorągwickich druhów), przeciwpowodziowa akcja w Andrychowie (2006 rok).

W 1995 roku - z okazji jubileuszu półwiecza - OSP Chorąg-wica jako pierwsza jednostka w gminie Wieliczka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a w roku 2003 - do wojewódzkiej kompanii przeciwpowodziowej, która jest częścią Małopolskiej Brygady Odwodowej,

Jednostka liczy obecnie blisko 30 osób; w jej ramach działa również kobieca drużyna pożarnicza. Zarząd OSP Chorągwica tworzą już od wielu lat: Andrzej Perz (prezes), Aleksander Starowicz (wiceprezes i naczelnik), Waldemar Perz (zastępca naczelnika), Janina Perz (skarbnik), Rafał Wrona (sekretarz), Roman Dębowski (gospodarz remizy).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie