Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symbolami Wielkanocy w Czechach są nie tylko pisanki, ale także rózgi. Chłosta zapewnia zdrowie i urodę

Marek Długopolski
Królik z nadzieniem pokrzywowym, doskonała jagnięcina, tajemniczy mazanec, czy zagadkowe judasze - takie oto smakołyki co roku towarzyszą naszym południowym sąsiadom w okresie wielkanocnym. Są też pisanki, a świąteczny czas nie może obejść się bez tradycyjnej pomlázki i malowniczych jarmarków.

Nie tylko mazanec

Każda dobra gospodyni dba o to, aby w te niezwykłe chwile na stole nie zabrakło smakowitych wypieków, choćby popularnych baranków biszkoptowych w polewie czekoladowej lub cukrowej, doskonałych pierniczków, a także mazanców.

- To kołacze w kształcie bochenka. Przygotowywane są z wolno wyrastającego ciasta drożdżowego - od razu wyjaśnia Ivana Bilkova z CzechTourism. Nie można też zapomnieć o judaszach… - To nic innego, jak drożdżowe bułeczki natarte miodem - szybko dodaje. Będąc w Czechach warto również sięgnąć po tzw. boží milosti, czyli ciasteczka posypane cukrem pudrem.

Jarmarki wielkanocne

To również tradycja u naszych południowych sąsiadów. Odbywają się praktycznie w każdym mieście, w skansenach, a także sporej liczbie zamków i pałaców. Odnajdziemy na nich nie tylko ozdoby, ale także pyszne wypieki i potrawy. Niektóre kuszą także barwnymi widowiskami.

Największe są oczywiście w Pradze - na Rynku Starego Miasta, placu Wacława czy placu Republiki. To na nich - jeszcze do 28 kwietnia - możemy nabyć wszystko to, co potrzebne jest do miłego świętowania, a więc tradycyjne dekoracje, pisanki, ale także rózgi (są nawet warsztaty, które uczą ich wyplatania). Jeśli nie mamy kulinarnego talentu, to jest to również idealne miejsce, aby zaopatrzyć się w doskonałe świąteczne wypieki.

Na jarmarki można się też wybrać np. do Brna i Ołomuńca (do 21 kwietnia), czy Czeskiego Krumlova i Pilzna (do 22 kwietnia). Niezwykłe programy świąteczne przygotowało również wiele czeskich zamków i pałaców np. Křivoklát, Jánský Vrch, Veltrusy, Loučeň, Sovinec czy Sychrov. Zwiedzanie w tym czasie połączone jest często z dodatkowymi atrakcjami, np. degustacją przysmaków przygotowanych według tradycyjnych przepisów.

W niektórych wsiach w Białą Sobotę, czyli naszą Wielką Sobotę, możemy jeszcze natknąć się na chłopców z kołatkami. Chodząc od domu do domu, zwołują wiernych do kościoła. Dlaczego? Bo dzwony na czas Wielkanocy ucichły, „odleciały” do Rzymu. W niedzielę wszystko wróci do normy.

Wielkanocne symbole

- Symbolem pięknej czeskiej Wielkanocy są nie tylko pisanki, ale także... rózgi - przypomina Anna Gruszczyńska z CzechTourism.

„Wychłostanie” pomlázką, czyli rózgą, w Poniedziałek Wielkanocny ma zapewnić dziewczętom i kobietom zdrowie, radość z życia i... urodę. I to przez cały rok! - To najlepsze SPA na świecie. I bardzo tanie - śmieją się chłostane czeskie dziewczęta. Owe cudowne rózgi - ozdobione kolorowymi wstążkami - splecione są ze świeżych wierzbowych witek.

Czy te nietypowe zabiegi „działają” również na turystów? - To trzeba samemu sprawdzić, najlepiej wybierając się do Czech - śmieje się Anna Gruszczyńska.

WIDEO: Krótki wywiad: na Placu Centralnym powinien stanąć gigantyczny maszt z polską flagą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski