Symptomy nowotworów są bardzo różne – w zależności od zaatakowanego organu, zmian w jego obrębie. Wszelkie niepokojące dolegliwości należy konsultować z lekarzem. Np. w przypadku raka żołądka chory może skarżyć się na ból w brzuchu i brak apetytu, może wymiotować z krwią, a w okolicy nadbrzusza wyczuwać guz. Rak wątroby będzie się objawiał żółtaczką, spadkiem wagi, osłabieniem, bólem brzucha, chory organ będzie znacznie powiększony. Długotrwały, utrzymujący się ponad miesiąc kaszel, wraz z uczuciem duszności i bólem w klatce piersiowej powinien alarmować, ponieważ może się okazać, że to nowotwór płuc, oskrzeli lub tchawicy. Kobiety powinny badać regularnie swoje piersi, zwracać uwagę na regularność miesiączek i wydzielinę z pochwy – krwawe, o nieprzyjemnym zapachu upławy mogą dowodzić raka szyjki macicy.
Wszelkie niepokojące dolegliwości konsultujmy z lekarzem. Wcześnie wykryty nowotwór to szansa na całkowite wyleczenie.
W diagnostyce nowotworów wykorzystuje się tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, mammografię (w przypadku profilaktyki raka piersi), badania krwi, badanie szpiku (biopsja), badania rentgenowskie, ultrasonografię, badania endoskopowe (np. gastroskopia, kolonoskopia).
Badania diagnostyczne mają na celu zlokalizowanie zmian nowotworowych, zaobserwowanie wielkości tych zmian i ocenę stopnia uszkodzenia narządów.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?