MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Synchrotron dla naukowców i studentów Politechniki Krakowskiej

Piotr Subik
Piotr Subik
Nauka. Politechnika Krakowska i Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS Uniwersytetu Jagiellońskiego będą ze sobą współpracować. W czwartek porozumienie w tej sprawie zawarli rektor PK prof. Kazimierz Furtak i prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych Stanisław Kirstyn.

Porozumienie przewiduje m.in. udział we wspólnych badaniach naukowych, wymianę doświadczeń, a także wspólne starania o środki finansowe na realizowane w kooperacji projekty naukowo-badawcze. Wyniki uzyskane we współpracy stron będą przedmiotem wspólnych publikacji naukowych. Umowa dotyczy nie tylko współdziałania pracowników naukowych obu uczelni i NCPS. Możliwość prowadzenia w siedzibie SOLARIS badań naukowych i pomiarów mechanicznych, związanych z pracami dyplomowymi i doktorskimi, będą mieli także studenci i doktoranci PK.

- Porozumienie otwiera przed naszymi naukowcami, studentami i doktorantami możliwości prowadzenia unikatowych badań naukowych w oparciu o jedno z najpotężniejszych narzędzi badawczych w Polsce i Europie – podkreśla prof. Kazimierz Furtak, rektor PK.

– Z drugiej strony, oferujemy Narodowemu Centrum Promieniowania Synchrotronowego nasze wsparcie przy rozwiązywania problemów związanych z działaniem i diagnostyką synchrotronu Solaris. Mamy w tym zakresie bardzo bogate doświadczenia, wynikające z wieloletniej współpracy z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN i zaangażowaniem naszych specjalistów w stworzenie najpotężniejszego instrumentu naukowego CERN - Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Prof. Stanisław Kistryn przypomina, że Centrum SOLARIS pomyślane było jako tzw. laboratorium użytkowników, otwarte dla wszystkich naukowców, którzy w swoich badaniach potrzebują najnowocześniejszej w świecie i unikalnej w tym regionie Europy infrastruktury. – Liczymy, że współpraca z naukowcami Politechniki Krakowskiej – przy ich doświadczeniu i kontaktach międzynarodowych – rozszerzy program badań centrum i dostarczy wyników o fundamentalnym znaczeniu dla nauk podstawowych i aplikacyjnych – mówi prorektor UJ.

Współpraca Politechniki Krakowskiej z NCPS SOLARIS rozpoczęła się w 2015 r. i dotyczyła prac prowadzonych w zakresie diagnostyki i pomiarów synchrotronu, zwłaszcza pomiarów wzbudzeń dynamicznych różnego pochodzenia (np. sejsmicznego), które mogą mieć wpływ na działanie akceleratora.

Dyrektor Centrum SOLARIS prof. Marek Stankiewicz zwraca uwagę, że SOLARIS jest jednostką badawczą o niezwykle skomplikowanej infrastrukturze pod względem budowlanym, systemów zasilania, chłodzenia i kontroli. – Dlatego to miejsce jest idealnym polem doświadczalnym dla naukowców z uczelni technicznych – podkreśla prof. Stankiewicz.

Synchrotron SOLARIS jest akceleratorem elektronów, który służy do generowania promieniowania elektromagnetycznego (od podczerwieni do promieniowania rentgenowskiego). Pozwala na prowadzenie multidyscyplinarnych badań w wielu obszarach nauki, m.in.: biologii, medycynie, fizyce, chemii, farmakologii, inżynierii materiałowej, geologii, krystalografii, archeologii czy metrologii. Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS jest jedynym takim ośrodkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, jednym z zaledwie kilkudziesięciu w świecie. Badania może w nim prowadzić kilkanaście grup badawczych jednocześnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski