Systemy bezpieczeństwa w samochodach Ford – ochrona na najwyższym poziomie

Materiał informacyjny Ford
Udostępnij:
Ford to marka, którą wyróżnia innowacyjne podejście do projektowania aut. Producent kładzie szczególny nacisk na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Służą temu liczne systemy, które zostały wykorzystane w poszczególnych modelach. Dzięki nim zarówno kierowca, jak i pasażerowie mogą cieszyć się spokojem i wygodą podczas podróży bez względu na warunki panujące na drodze. Bezpieczeństwo aut Ford zostało potwierdzone najwyższą, pięciogwiazdkową oceną w testach Euro NCAP.

Poprawa komfortu kierowania pojazdem

Utrzymanie stabilnego toru jazdy bez względu na warunki występujące w otoczeniu (w tym atmosferyczne), wygodna pozycja warunkująca brak zmęczenia czy wytrzymała, oparta na nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcja pojazdu to czynniki, które decydują o bezpieczeństwie na drodze. Marka Ford jest tego świadoma, dlatego wyposażyła oferowane przez siebie modele w innowacyjne systemy bezpieczeństwa. Dzięki nim podróż przebiega bez zakłóceń.

Na inteligentny system bezpieczeństwa (IPS) składa się wiele zintegrowanych ze sobą rozwiązań, które zapewniają wysoki poziom ochrony kierującego pojazdem oraz pasażerów. Chodzi o:

 • przednie poduszki powietrzne z dwoma stopniami napełnienia, a także boczne poduszki powietrzne przeznaczone dla wszystkich podróżujących;
 • rozpoznawanie siły zderzenia czołowego;
 • aktywne zagłówki oraz specjalny profil przednich foteli;
 • pasy bezpieczeństwa z napinaczami;
 • cofające się w razie kolizji pedały;
 • odporne na uszkodzenia mocowania ISOFIX dla fotelików dziecięcych;
 • strefy kontrolowanego zgniotu.

Ważną rolę pełni ESC, czyli elektroniczny system stabilizacji toru jazdy. Stale monitoruje on pojazd, w tym pod kątem prędkości kół, wyczuwając odchylenia od wybranego toru jazdy. Automatycznie dokonuje korekt pozycji auta na drodze i pozwala na utrzymanie optymalnego kierunku. Jego zadania to:

 • zapobieganie bocznemu poślizgowi kół;
 • przywracanie trakcji podczas różnych manewrów, szczególnie tych, które są wykonywane gwałtownie (hamowanie, nagłe przyspieszanie);
 • kompensowanie podsterowności przy skrętach, w tym m.in. przy wjeździe na drogi szybkiego ruchu po łukach, gdy konieczne jest dostosowanie prędkości do innych samochodów;
 • przeciwdziałanie blokowaniu kół w czasie hamowania silnikiem, np. po redukcji biegów;
 • tłumienie ruchów oscylacyjnych, tzw. wężykowania, w ramach holowania przyczepy.

Bezpieczeństwo jazdy samochodem z oferty Forda jest zapewnione także dzięki kolejnym systemom, czyli:

 • asystentowi pasa ruchu – informuje on o zbaczaniu z właściwego toru jazdy, jeśli nie jest włączony kierunkowskaz, a także dokonuje niezbędnych korekt pozycji samochodu; dostępny jest również aktywny asystent, który stale utrzymuje pojazd na środku pasa ruchu i dezaktywuje się jedynie podczas używania migacza;
 • adaptacyjnemu tempomatowi – reguluje prędkość, tak by utrzymywana była bezpieczna odległość od poprzedzającego auta; dzięki funkcji Stop&Go możliwe jest automatyczne hamowanie w korkach i ponowne ruszanie po krótkim zatrzymaniu; działanie jest najbardziej efektywne w modelach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów PowerShift.

IPS wraz z ESC czy asystentem pasa ruchu zapewniają ochronę podróżnych nawet w obliczu nagłych, niemożliwych do przewidzenia zdarzeń.

Przeczytaj więcej na temat systemów bezpieczeństwa w samochodach marki Ford >>

Przeciwdziałanie niepożądanym zdarzeniom na drodze

Ford dba o minimalizację ryzyka związanego z uczestnictwem w wypadkach. Temu służy Pre-Collision Assist – system zapobiegania kolizjom. Wykorzystuje on radary oraz sensory odległości, dzięki którym rozpoznawani są inni uczestnicy ruchu, w tym piesi, a także rowerzyści, bez względu na to, czy są w ruchu, czy stoją. W razie zbliżania się do nich kierowca jest informowany poprzez sygnały audiowizualne. Jeśli nie podejmuje żadnych działań, automatycznie zwiększane jest ciśnienie w układzie hamulcowym, a następnie dochodzi do hamowania awaryjnego. System można dopasować do własnych potrzeb, w tym pod kątem czułości wykrywania i liczby wysyłanych ostrzeżeń.

Uzupełnieniem Pre-Collision Assist jest Active City Stop. Wspomaga on poruszanie się po mieście i pomaga skutecznie radzić sobie w krytycznych sytuacjach. System stale monitoruje obszar w odległości około 10 metrów przed pojazdem. Pozwala na zatrzymanie auta, jeśli wykryje, że zbyt szybko zbliża się ono do poprzedzającego samochodu (stojącego bądź wolno toczącego się). Takie rozwiązanie jest przydatne wtedy, gdy kierowca utraci koncentrację podczas stania w korku.

Polepszenie skuteczności działania układu hamulcowego jest możliwe również dzięki systemowi EBA. Zwiększa on ciśnienie w układzie, jeśli kierujący naciska na pedał bardzo szybko, jednak z niewystarczającą siłą. Funkcja zapobiega najechaniu na tył innego pojazdu wówczas, gdy odpowiednio wcześnie podjęto reakcję, ale była ona za słaba.

Samochody Forda są wyposażone w technologię monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS). Pozwala ona na wyświetlanie informacji o potrzebie uzupełnienia powietrza, co zapobiega:

 • wydłużeniu drogi hamowania;
 • utracie przyczepności oraz wystąpieniu nad- bądź podsterowności, czego skutkiem jest niemożność utrzymania optymalnej trakcji;
 • opóźnionej reakcji pojazdu na ruchy kierownicą;
 • większej podatności na uszkodzenia mechaniczne, wynikającej z szybszego nagrzewania się bocznych części gum czy nieregularnego zużycia bieżnika;
 • „pływaniu” auta, czyli utracie stabilności prowadzenia na zakrętach albo koleinach.

Skutki zbyt niskiego ciśnienia w oponach mogą być katastrofalne i doprowadzić do wypadku. Dlatego TPMS obecny w modelach Forda ma ważne znaczenie w kontekście ochrony kierowcy oraz pasażerów przed urazami, a nawet kalectwem czy śmiercią.

Systemy bezpieczeństwa w samochodach marki Ford są dostępne w ramach poszczególnych segmentów już w najprostszych wersjach wyposażenia. Dzięki nim podróż w każdych warunkach przebiegnie spokojnie, kierowca nie będzie czuł się zmęczony, jazda odbędzie się bez zakłóceń, a ryzyko kolizji czy wypadku zostanie zminimalizowane. Szeroka, oparta na innowacyjnych rozwiązaniach dbałość o pełen komfort pasażerów to cecha wyróżniająca Forda na tle innych marek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie