Szachiści przy Reymonta

Paweł Panuś
Na obiektach TS Wisła Kraków rozgrywano V Międzynarodowe Mistrzostwa Krakowa w Szachach. We wszystkich grupach wystąpiło ok. 200 szachistów min. z Polski, Finlandii, Słowacji, Czech, Ukrainy, Szwajcarii oraz Francji.

W turnieju zamkniętym, którego stawką była norma na tytuł Mistrza Międzynarodowego rywalizowało 10 zawodników. Zwyciężył Maciej Klekowski - reprezentant TS Wisła Kraków, który jednocześnie uzyskał kolejną normę mistrzowską. Kolejna szansa na uzyskanie tytułu dla tego zawodnika to występ w aktualnie trwających Akademickich Mistrzostwach Świata w Katowicach. Klekowski jest aktualnym Akademickim Mistrzem Polski w szachach. Kolejne miejsca zajęli reprezentacji naszych południowych sąsiadów Karel Malinovsky z Czech oraz Vladimir Jacko ze Słowacji.  Kolejne miejsca przypadły w udziale reprezentantom TS Wisła Kraków. Czwarte miejsce zajął Dariusz Mikrut, natomiast piąte Maciej Brzeski.

W turnieju z normą na tytuł kandydata na mistrza krajowego - OPEN KM do rankingu ELO 2200 rywalizowało 24 szachistów. W grupie tej zwyciężył Łukasz Kumor z Korony Kraków, przed reprezentantem Ukrainy - Leonidem Muhtarowem oraz pochodzącym z Francji Aiain'em Ruffenach'em.

Najliczniej obsadzona grupa z limitem rankingowym ELO max 1800, była jednocześnie kolejnym turniejem rozgrywanym w ramach Grand Prix Polski Amatorów - inicjatywy Prezesa MZSzach - Jana Kusiny. W grupie tej wystąpiło 58 zawodników i jak do tej pory jest to najliczniejszy turniej GP Polski Amatorów. W turnieju tym zwyciężył Szymon Łuczka - UKS GIM Dwójka Tomaszów Lubelski, przed Romanem Madejem z krakowskiej Korony oraz Romanem Korman z Ukrainy.

W kategorii juniorów urodzonych roku 2002 i młodszych rywalizowało 30 zawodników. Wśród chłopców zwyciężył Florian Wrona z MKS MOS Wieliczka, przed Maciejem Marciszynem z KSz Porto Balbo Bielsko-Biała oraz Michałem Redziszem z KSSSN Ursynów Warszawa. Wsród dziewcząt najlepszą zawodniczą okazała się Magdalena Budkiewicz z UKS Goniec Staniątki, przed Mileną Ślusarczyk z UKS Hetman Koronny Trzebinia oraz Kristiną Subjakowa z Liptovskiej Szkoły Szachowej.

W kategorii dzieci z rocznika 2006 i młodszych  padły następujące rezultaty: Wśród chłopców zwyciężył Mikhailo Bogomaz z Ukrainy przed Mikołajem Krupińskim z LUKKS Kielce i Dariuszem Dziewońskim z MLKSz Myślenice. Wśrod dziewcząt triumfowała Weronika Zabrzańska z UKS Hetman Koronny Trzebinia, przed Barbarą Kowalczyk z Korony Kraków oraz Gabrielą Łabędź z MSKS Gambit Tarnowiec.
W ramach mistrzostw Krakowa rozegrano również turniej szachów błyskawicznych klasyfikowany do FIDE. W gronie 45 uczestników zwyciężył Maciej Klekowski.