Szachy rozwijają

Paweł Panuś
W salach Hotelu Europejskiego w Krakowie odbył się turniej szachowy Grand Prix Polski Dzieci i Młodzieży Małopolski. Ta impreza składa się z cyklu 16 turniejów rozgrywanych w każdym z województw oraz turnieju finałowego, który odbędzie się w polskim parlamencie wiosną tego roku.

Organizatorami zawodów byli: Polski Związek Szachowy, Małopolski Związek Szachowy i Krakowski Klub Szachistów. Turniej ten został współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Celem imprezy była promocja programu „Szachy w szkole”. Wystartowało 218 osób.

Turniej odbywał się w czterech grupach wiekowych. Zawody zostały rozegrane na dystansie 9 rund tempem P-15’. Chłopcy i dziewczęta grali razem z tym, że klasyfikowani byli osobno. W turnieju tym nie zabrakło również reprezentantów wielickiego klubu MKS MOS Wieliczka.

W najmłodszej grupie do lat 7 drugie miejsce wywalczył Paweł Wojtyło zdobywając 7 pkt. Kamil Krzyszkowski uplasował się na 21. pozycji zdobywając 5 pkt., natomiast Karol Kluza zajął 28. lokatę osiągając 4,5 pkt.

W grupie do lat 9 - po 6 pkt. uzyskali kolejno Ksawery Bartman zajmując tym samym czwarte miejsce, niżej był Oliwier Klimczak zaś Kamil Knapik zajął ósmą lokatę. Wśród dziewcząt trzecie miejsce wywalczyła Izabela Janiak, która zdobyła 6,5 pkt natomiast Kaja Krzyszkowska z 4 pkt. zajęła jedenaste miejsce.

W grupie do lat 12 - po 7 pkt. uzyskali: Wojciech Golenia zajmując tym samym drugie miejsce na podium oraz jego brat Jan Golenia, który był czwarty w klasyfikacji. Florian Wrona z wynikiem 5,5 pkt zajął dziewiąte miejsce zaś Miłosz Dębowski był 20. . Wśród dziewcząt w tej grupie Klaudia Krzyszkowska była 9 ( 5,5 pkt).

W najstarszej grupie do lat 15 jedyną uczestniczką z wielickiego klubu była Michalina Dębowska, która zajęła drugie miejsce z uzyskaną liczbą 4 punktów