Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa dla Floriańskiej

WT
Ulica Floriańska wytyczona została w czasie lokacji miasta. Stanowiła ona część Drogi Królewskiej. Zabudowa ulicy pochodzi z czasów średniowiecza, budynki jednak były wielokrotnie przebudowywane, dlatego wiele z nich stanowi przykład łączenia różnych stylów. Na zlecenie miejskiego konserwatora zabytków opracowane zostały programy konserwatorskie dla wszystkich budynków przy tej ulicy. Dotyczą one elewacji kamienic: kolorystyki, portali okiennych i drzwiowych, sztukaterii, rzeźb, oświetlenia, reklam i witryn sklepowych. Programy przygotowały Pracownie Konserwacji Zabytków "Arkona" i Pracownia Dokumentacji Naukowo-Historycznej.

Gmina zachęca właścicieli kamienic, by zadbali o wygląd elewacji

Jest szansa, że w najbliższych latach ulica Floriańska stanie się jedną z najpiękniejszych w Krakowie. Niedawno zakończyły się prace przy wymianie nawierzchni i instalowaniu oświetlenia, teraz mogą rozpocząć się remonty elewacji kamienic.

Konserwatorzy zajęli się 48 kamienicami (trzy zostały wyłączone, bowiem zostały już odnowione). Uznano, że 9 spośród nich nie wymaga interwencji konserwatorskiej, 16 wymaga ograniczonych działań, natomiast dla 23 konieczna jest kompleksowa konserwacja. - Większość kamienic jest w____opłakanym stanie, są bardzo zaniedbane - mówi Genowefa Zań-Ograbek z Oddziału Ochrony Zabytków Urzędu Miasta. - Liczymy, że właściciele zechcą przy____pomocy miasta poprawić wygląd kamienic.
Przykładowo kamienica nr 13 (pałac Kmitów) ma piękną elewację z gotycko-renesansową kamieniarką oraz klasycystyczną attyką z płaskorzeźbą przedstawiającą Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Elewacja jest jednak mocno zabrudzona, tynki są spękane, płaskorzeźba ma wiele ubytków (brakuje m.in. kawałka kuli ziemskiej Boga Ojca). Konserwatorzy zalecili odnowienie kamieniarki i attyki, zmianę kolorystyki elewacji na chłodną szarość oraz wymianę szyldów i tablic reklamowych na bardziej odpowiadające zabytkowemu charakterowi budynku.
Kamienica nr 17 (Molendowska na rogu ul. św. Tomasza) jest zabrudzona i zawilgocona. Miejscami odpadły kawałki starego tynku, widać kruszącą się cegłę, konieczne było założenie siatki, by odpadające kawałki nie zraniły przechodniów. W kilku miejscach widać, że wilgoć stworzyła sprzyjające warunki do rozwoju glonów i mchów. Konieczne z pewnością będzie poprawienie systemu odprowadzania wód opadowych, usunięcie starych powłok malarskich i tynków oraz nieznaczna zmiana kolorystyki.
Z kolei w budynku nr 34 na interwencję czeka płyta balkonu (ma spękane łącza konstrukcyjne); elewację pokrywa łuszcząca się farba, a tablice reklamowe zasłaniają widok na fasadę. Natomiast w kamienicy nr 12 zwraca uwagę rozsypujący się cokół piaskowcowy, nieszczelne rynny i łuszcząca się farba.
Są też przykłady dbania przez właścicieli o wygląd kamienic: fasada budynku nr 57 (na rogu ul. Pijarskiej) została właśnie odnowiona, dwa lata temu wyremontowana została elewacja budynku nr 14 (hotel "Pod Różą").
Programy konserwatorskie muszą jeszcze zostać zaopiniowane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Potem do Oddziału Ochrony Zabytków Urzędu Miasta mogą zgłaszać się właściciele kamienic przy ul. Floriańskiej. Otrzymają oni egzemplarz programu. Na tej podstawie mogą ubiegać się o wszelkie pozwolenia potrzebne do wykonania remontu elewacji. Jest też szansa, że otrzymają wsparcie finansowe od miasta: gmina dysponuje funduszem dla prywatnych właścicieli obiektów zabytkowych. Największe szanse na dofinansowanie mają prace związane właśnie z odnawianiem elewacji jako elementem poprawiania wizerunku miasta (wnioski o środki z funduszu można składać do końca lipca, natomiast pozwolenie na budowę należy przedłożyć do końca października).
W ubiegłym roku przygotowano już programy konserwatorskie dla kamienic na Małym Rynku. Do tej pory wpłynęły dwa wnioski od właścicieli budynków z tego placu, którzy chcą starać się o dofinansowanie z funduszu gminy na remonty elewacji. (WT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski