Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa dla Polaków chorych na ciężką astmę alergiczną

(DD)
Ponad 300 osób z całej Polski, chorych na ciężką astmę alergiczną, zostało już objętych programem lekowym. Program jest realizowany we wszystkich województwach, obecnie uruchomiony został w 39 ośrodkach. Terapię refunduje NFZ. Lek podawany jest w ramach hospitalizacji w oddziałach alergologicznych lub pulmonologicznych.

W programie mogą uczestniczyć pacjenci spełniający ściśle określone kryteria. Są to osoby powyżej 12. roku życia z ciężką, niekontrolowaną alergiczną astmą oskrzelową, z alergią na alergeny całoroczne potwierdzoną punktowymi testami skórnymi lub testami swoistego IgE.

Pacjenta do programu zgłasza lekarz alergolog lub pul­monolog, natomiast o przyjęciu do programu decyduje – na podstawie określonych kryteriów medycznych – Zespół Koordynacyjny ds. Spraw Leczenia Biologicznego w Ciężkiej Astmie Alergicznej, powołany przez prezesa NFZ.

– Możliwość dołączenia do programu mają pacjenci, którzy pomimo stosowania wysokich dawek wziewnych gliko­kortykosteroidów w połączeniu z LABA, wymagają częstego stosowania doustnych glikokor­tykosteroidów z powodu braku kontroli objawów astmy – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

– Oprócz tego kwalifikują się do niego chorzy o masie ciała 20-150 kilogramów, niepalący tytoniu oraz ci, u których wykluczono inne choroby współ­istniejące, powodujące ciężki przebieg astmy. Dodatkowo pacjenci muszą spełniać co najmniej trzy inne kryteria świadczące o ciężkiej odmianie astmy, które są weryfikowane przez członków Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Ciężkiej Astmie Alergicznej.

Lista ośrodków w województwie małopolskim:

- Szpital Specjalistyczny, Oddział Chorób Płuc, ul. Topolowa 16, Chrzanów, tel. 326 247 344

- Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla, Oddział Chorób Wewnętrznych i Alergologii (Kliniczny), ul. Skarbowa 1, Kraków, tel. 12 687 62 10

-Szpital Uniwersytecki, Oddział Alergii i Immunologii, ul. Skawińska 8, Kraków, tel. 12 424 79 99, www.su.krakow.pl

- Szpital Uniwersytecki, Oddział Pulmonologii, ul. Skawińska 8, Kraków, tel. 12 424 79 99, www.su.krakow.pl

- Szpital Uniwersytecki, Oddział Toksykologii, ul. Śniadeckich 10, Kraków, tel. 12 424 70 00, www.su.krakow.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski