Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa dla studentów, doktorantów i młodych pracowników naukowych

Redakcja
Fot. THETA
Fot. THETA
WIELKA BRYTANIA, SZWECJA, NIEMCY Rozpoczęła się kolejna edycja programu fundacji Amgen, dzięki któremu polscy studenci będą mieli szansę wziąć udział w projektach badawczych na prestiżowych uczelniach za granicą, m.in. w Cambridge.

Fot. THETA

Amerykańska fundacja Amgen rozpoczęła Europejski Program Naukowy ASEP (Amgen Scholars Europe Programe), który ma na celu zapewnienie przyszłym naukowcom dostęp do laboratoriów badawczych na światowym poziomie. Program jest adresowany do studentów kierunków medycznych, chemicznych, biologicznych i bioinżynieryjnych. Po raz kolejny mogą w nim wziąć udział również polscy studenci.

Budżet programu ASEP sięga 27,5 mln dolarów. Dzięki tym pieniądzom studenci z różnych krajów mają możliwość uczestnictwa w projektach badawczych pod opieką najbardziej utytułowanych i doświadczonych naukowców w dziedzinie biologii, bioinżynierii i chemii. W Europie partnerami programu są Uniwersytet w Cambridge (Wielka Brytania), Karolinska Institutet (Szwecja) i Uniwersytet Ludwig-Maximilians - LMU (Niemcy).

To już druga edycja programu ASEP w Europie. W poprzedniej wzięło udział 59 stypendystów. Reprezentowali oni 35 uczelni z 15 krajów europejskich. Polskę reprezentowało 7 studentów.

O przyjęciu na studia decydują uczelnie biorące udział w programie ASEP, wybierając studentów spośród zgłoszonych kandydatur. Osoba chcąca wziąć udział w programie musi m.in. przedstawić informacje o swoich wynikach w nauce, list rekomendacyjny i napisany przez siebie esej.

Laureaci nie pokrywają żadnych kosztów związanych z udziałem w programie. Od 2006 r. z grantów przyznanych przez fundację Amgen skorzystało ponad 800 studentów. Wielu z nich jest w trakcie przygotowania doktoratów na najlepszych światowych uczelniach.

Więcej informacji o programie - na stronie www.amgenscholars.eu. (ANKO)

SZWAJCARIA Do 1 kwietnia doktoranci i samodzielni pracownicy naukowi wszystkich dyscyplin mogą składać wnioski o przyznanie stypendiów na badania i wizyty w Szwajcarii.

Taką możliwość daje Szwajcarsko-Polski Program Współpracy. Jego głównym celem jest tworzenie partnerstwa naukowego, które rozwinie zdolności pracowników naukowych oraz będzie wspierać postęp naukowy i innowacyjność.

W ramach funduszu stypendialnego można uzyskać dofinansowanie dla dwóch rodzajów przedsięwzięć. Pierwszy to wizyty doktorantów i młodszych pracowników naukowych (ze stopniem doktora) z Polski - w celu prowadzenia badań naukowych w instytucjach badawczych Szwajcarii. Stypendia są przyznawane na okres od 6 do 24 miesięcy. Wysokość 6-miesięcznego stypendium wynosi 25 tys. franków szwajcarskich w pierwszym roku i 27,5 tys. w drugim roku w przypadku doktorantów oraz 40 tys. w przypadku młodszych pracowników naukowych. Dodatkowo przysługuje m.in. zwrot kosztów podróży. Ponadto stypendysta może uczestniczyć w uniwersyteckim kursie VKHS we Fryburgu, przygotowującym do studiów w Szwajcarii (kurs jest nieobowiązkowy).

Można też ubiegać się o stypendium (2,5 tys. franków szwajcarskich) na sfinansowanie wizyt samodzielnych pracowników naukowych z Polski lub Szwajcarii w celu przygotowania projektów badawczych lub w związku z ich realizacją (5-dniowe pobyty w Szwajcarii lub w Polsce).

(GEG)

Wnioski o stypendia są dostępne na stronie internetowej www.sciex.ch, w zakładce "Aplication".

Informacji udzielają:

Punkt Kontaktowy Funduszu Stypendialnego w Polsce - Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, ul. Mokotowska 43, 00-551 Warszawa, tel. 22 46 31 471, faks 22 46 31 028, e-mail: [email protected]., www.sciex.pl.

Instytucja Pośrednicząca - CRUS Rektorenkonferenz der Schweizer Universitäten (Konferencja Rektorów Uniwersytetów Szwajcarskich), International Relations of CRUS, Postbox 607 CH - 3000 Bern 9, tel. 41 31 306 60 58, faks 41 31 306 60 50, e-mail: [email protected], www.sciex.ch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski