Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa jest w turystyce

Aleksander Gąciarz
W Miechowie jest coraz więcej aktywnych seniorów
W Miechowie jest coraz więcej aktywnych seniorów FOT. ALEKSANDER GĄCIARZ
Wyzwania 2015. Szybki dojazd do Krakowa to również ułatwienie w poszukiwaniu pracy poza Miechowem.

Co najbardziej doskwiera mieszkańcom powiatu proszowickiego? Jakie problemy do rozwiązania w pierwszej kolejności widzą lokalni i wojewódzcy włodarze, przedsiębiorcy, przedstawiciele miechowskich instytucji?

Dyskusje na różnych forach, także te przedwyborcze, wskazały kilka priorytetów.

Szybciej do Krakowa

Pierwszy z nich to kwestie komunikacji. Szczególny nacisk położono na możliwość szybkiego dojazdu do Krakowa. Aby to stało się faktem, należałoby uruchomić szybką kolej aglomeracyjną, albo wybudować trasę szybkiego ruchu S7.

Zapewne w tym roku jeszcze ani jedna, ani druga inwestycja nie stanie się ciałem. W obu przypadkach decyzje będą zapadały poza samym Miechowem. Rolą tutejszych samorządowców będzie jednak skuteczny lobbing na rzecz tych działań i ewentualna pomoc w czasie prac przygotowawczych.

Szybki dojazd do Krakowa nie jest potrzebą samą w sobie. Wiąże się natomiast z drugim priorytetem, na który zwrócili uwagę uczestnicy konferencji. Mianowicie sprawna komunikacja ułatwiłaby mieszkańcom powiatu miechowskiego podejmowanie pracy na terenie Krakowa. W tej chwili dojazdy są uciążliwe i w godzinach szczytu wiążą się z dużą stratą czasu w korkach.

Trzecim z dużych wyzwań komunikacyjnych będzie rozpoczęcie budowy północnej obwodnicy Miechowa. „Wyrzucenie” z centrum miasta ciężkiego taboru, który przemieszcza się w kierunku Śląska, to coraz pilniejsza konieczność. Widać to codziennie chociażby na ulicy Słowackiego.

Wykorzystać potencjał

Kolejna pilna kwestia to uczynienie z Miechowa lokalnego centrum ruchu turystycznego z prawdziwego zdarzenia. Potencjał w postaci wielowiekowej tradycji Polskiej Jerozolimy, zakonu Bożogrobców daje podstawy do tego, by miasto stało się częstszym niż dotąd celem odwiedzin.

Przyciągnięcie większej rzeszy turystów to większe wpływy dla branży gastronomicznej, hotelarskiej, pamiątkarskiej, a tym samym wyższe wpływy z podatków do miejskiej kasy.

Aby jednak tak było, potrzebne jest stworzenie całej otoczki: od marketingu po atrakcyjną ofertę opartą nie tylko na filarach sakralnych. Budowa takiej marki to zadanie na lata, ale nikt nie powiedział, że nie można zacząć od roku 2015. Może dzięki temu samochody mknące krajową siódemką, częściej będą skręcać w kierunku centrum Miechowa.

Wesołe życie staruszka?

Dane demograficzne są niepokojące. Powiat miechowski zamieszkuje bardzo wysoki odsetek osób starszych. – Powiat się starzeje – można usłyszeć przy różnych okazjach.

Takie zjawisko rodzi wiele wyzwań. Po pierwsze trzeba seniorom zapewnić odpowiednią opiekę medyczną, również całodobową. Aby potrzebowali jej jak najpóźniej, należy stworzyć im warunki do zachowania dobrej kondycji intelektualnej i fizycznej. To z kolei rodzi potrzebę funkcjonowania uniwersytetów trzeciego wieku, prowadzenia zajęć rekreacyjnych. Miechowska pływalnia wcale nie musi służyć tylko młodym, zdrowym i silnym. Można się było o tym przekonać choćby podczas ubiegłorocznych wakacji.

Poza wyzwaniami obejmującymi cały powiat, swoje lokalne problemy do rozwiązania na najbliższy rok ma z pewnością każda z gmin. W Kozłowie muszą się zastanowić nad sposobem wykorzystania budynku nowej Szkoły Podstawowej, który na razie jest użytkowany tylko częściowo. W Książu Wielkim należałoby ograniczyć groźby lokalnych podtopień, do jakich dochodzi regularnie m. in. w Cisiu.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski