Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa na godne życie

Redakcja
Czy Inicjatywa Wspólnotowa "Equal" rozwiąże problem bezrobocia w gminie Mogilany, czy okaże się programem udanym na tyle, by pomóc ludziom zagrożonym marginalizacją?

Mogilany

   Wójt Małgorzata Mardyła jest przekonana, że uratuje niejedną rodzinę przed wykluczeniem społecznym, że da szansę tym, którzy chcą pracować, a nie mogą znaleźć zatrudnienia nie tylko dlatego, że rynek ich nie potrzebuje, ale też z tego powodu, że nie potrafią jej szukać, albo zgoła nic nie robią, by znaleźć. - Chcemy dotrzeć do takich ludzi - deklaruje.
   "Equal" rozpoczęty został w 2001 r. we wszystkich 25 państwach Unii Europejskiej. - Jego celem jest promowanie integracji w dziedzinie zatrudnienia poprzez zwalczanie dyskryminacji i wykluczenia z powodu płci, pochodzenia rasowego lub etnicznego, wyznań, przekonań, niepełnosprawności, wieku, orientacji seksualnej - tłumaczy Jadwiga Pauli, dyrektorka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, który wspólnie z partnerami z Belgii i Wielkiej Brytanii - poprzez projekt "Akademia Przedsiębiorczości" - wdraża "Egual" jako program pilotażowy w Polsce.
   Oprócz firm socjalnych z Wielkiej Brytanii i Belgii w realizacji programu uczestniczą polskie gminy: Mogilany i Wieprz. Inicjatywa "Equal" jest finansowana przez Europejski Fundusz Społeczny oraz z budżetów państw biorących w niej udział. Na wdrażanie programu w Polsce w latach 2004-2008 przewidziano 133,99 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego i 44,64 mln euro z budżetu krajowego. Gmina Mogilany otrzyma 1,5 mln zł. Pieniądze te wykorzystane będą na przeszkolenie około 40 osób długotrwale bezrobotnych, a więc pozostających bez pracy ponad 24 miesiące. Będą one pracować w 12 firmach socjalnych. - Dostaną możliwość nabycia nowych doświadczeń, przekwalifikowania się. Będzie to miało także inny wymiar: osoby te zaczną uczyć się nowego trybu życia, dyscypliny pracy - wiadomo przecież, że długotrwały brak stałego zajęcia na większość działa destrukcyjnie. Wielu nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, popada w depresję. Uważam, że ważne są drogi, chodniki, kanalizacja, ale najważniejsi są ludzie, a rolą samorządu jest zajęcie się tymi, którzy potrzebują pomocy. Bo co ma zrobić na przykład pozostająca bez pracy osoba powyżej 45. roku życia? Brak pracy odbiera jej szansę na godne życie - mówi Małgorzata Mardyła.
   Bezrobotni uzyskają zatrudnienie na rok w firmach z branży m.in. remontowo-budowlanej, porządkowej, małej gastronomii. Zostaną tam przygotowani do wyjścia na otwarty rynek pracy. Przez następny rok będą znajdować się pod opieką realizatorów programu. Część funduszów "Equal" przeznaczona zostanie na remont bazy dawnej Spółdzielni Usług Rolniczych i Technicznych w Gaju, przejętej przez gminę kilka lat temu po likwidacji Spółdzielni Kółek Rolniczych. Teraz powstanie tam centrum szkoleniowe dla uczestników projektu. Przy pracach remontowych także wykorzystani będą bezrobotni. EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski