Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa na zatrudnienie

Dorota Dejmek
archiwum
Praca. Zlecanie przez urzędy pracy usług aktywizacji zawodowej agencjom, może być skutecznym narzędziem walki z bezrobociem.

W lipcu i sierpniu, po raz pierwszy od 2008 roku, w Małopolsce liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła poniżej 100 tys. osób.

Równocześnie trwa w naszym regionie II edycja zlecania usług aktywizacyjnych prywatnym agencjom zatrudnienia. Po trzech miesiącach współpracy urzędów pracy oraz prywatnej firmy, pracę znalazły 173 osoby, z czego 13 otworzyło własną działalność gospodarczą. Najwięcej bezrobotnych znalazło pracę w branży budowlanej, produkcyjnej i usługowej. Podczas pierwszych miesięcy realizacji usługi, udział w programie rozpoczęło ponad 1900 osób.

Sytuacja na rynku pracy poprawia się więc systematycznie. Od początku roku 2014, czyli momentu, w którym bezrobocie zaczęło spadać, w naszym regionie zmniejszyło się z 12 proc. do obecnego poziomu 6,9 proc. W rejestrach widoczna jest jednak nadal duża grupa osób długotrwale bezrobotnych.

- Osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy stanowią około 87 proc. wszystkich zarejestrowanych w Małopolsce bezrobotnych - informuje Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. - Jak pokazują efekty realizowanych od 2013 roku w Małopolsce programów współpracy sektora publicznego z prywatnym, zlecanie usług aktywizacji bezrobotnych przez urzędy podmiotom prywatnym może być skutecznym narzędziem wsparcia osób w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. W ramach pilotażu programu, przeprowadzonego w roku 2013, spośród 1000 objętych wsparciem, pracę podjęło 356 osób długotrwale bezrobotnych, a prawie 200 z nich do dzisiaj nadal pracuje. W niedawno rozpoczętej edycji pracę znalazło już ponad 170 osób.

Działania aktywizacyjne, które mają na celu wsparcie osób będących w trudnej sytuacji na rynku pracy, realizuje od 1 czerwca br. firma Industry Personnel Services. Umowę o świadczenie działań aktywizacyjnych zawarto 28 kwietnia br. Podpisali ją wówczas dyr. Jacek Pająk, przedstawiciele sześciu Powiatowych Urzędów Pracy (Limanowej, Wadowic, Suchej Beskidzkiej, Olkusza, Myślenic, Urzędu Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego) oraz przedstawiciel wykonawcy usługi.

W ramach obecnej edycji programu, do roku 2017 ze wsparcia skorzysta 2000 osób długotrwale bezrobotnych z powiatów: limanowskiego (500 osób), nowosądeckiego (500), wadowickiego (300), olkuskiego (300), suskiego (200) oraz myślenickiego (200).

Proces aktywizacji, umożliwiający Małopolanom wejście lub powrót na rynek pracy, będzie przebiegał w czterech etapach. Będą to: szczegółowa diagnoza sytuacji uczestnika projektu, wsparcie aktywizacyjne, pomoc w procesie dochodzenia do zatrudnienia i podjęcie pracy oraz wsparcie utrzymania zatrudnienia i włączenia społecznego.

Warto zaznaczyć, że agencja zatrudnienia wynagradzana jest głównie za efekt - skuteczne doprowadzenie do podjęcia przez osobę bezrobotną pracy i utrzymanie jej przez co najmniej 90 i 180 dni. Ponadto istotnym założeniem projektu jest stosowanie zasady „czarnej skrzynki”, zgodnie z którą wykonawcy usługi nie jest narzucany sposób działania ani ograniczany katalog instrumentów, które może stosować. Ma on swobodę w wyborze usług i dostosowywaniu ich do indywidualnych potrzeb osób bezrobotnych, tak aby osiągnąć jak najlepszy efekt.

Dzięki I edycji (2015-16) programu zlecania agencjom zatrudnienia usługi poszukiwania pracy dla osób bezrobotnych, zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w Małopolsce, zostało zatrudnionych 546 osób.

Blisko połowa z nich znalazła zatrudnienie na umowę o pracę, pozostali na umowę zlecenie. Własną działalność gospodarczą założyło 20 bezrobotnych. Prawie 50 proc. uczestników zatrudnionych było na pełen etat lub na umowę zlecenie z miesięcznym wynagrodzeniem na poziomie co najmniej płacy minimalnej. Uczestnicy projektu najczęściej zatrudniani byli w branżach: handlowej, usługowej i produkcyjnej.

Usługa realizowana w latach 2015-2016 w powiatach: bocheńskim, nowotarskim, krakowskim oraz Krakowie, była zlecona firmie Ingeus. Spośród 1000 osób, których wspierała firma, pracę znaleźli bezrobotni z powiatów: bocheńskiego (110 osób), nowotarskiego (127 osób), krakowskiego (116 osób) oraz Krakowa (193 osoby).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski