Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa odpracowania długu za mieszkanie

Redakcja
POMOC. Zarząd Budynków Komunalnych i Centrum Integracji Społecznej mają nowy program dla zadłużonych lokatorów

Pionierski program, który ma wejść w życie jeszcze w 2010 r., daje większe szanse na spłacenie zaległych rachunków.

Mają zyskać na tym dłużnicy, którzy będą mogli teraz odpracować swój dług. Zyska także gmina, bo szybciej zdobędzie pieniądze od dłużników, a ponadto nie musi przeznaczać środków na przeprowadzenie programu. Centrum Integracji Społecznej, które przejmie na siebie m.in. wyłonienie osób kwalifikujących się do programu oraz opłaci im składki, jest utrzymywane z budżetu państwa.

- Będziemy działać jak filtr. Zdarza się, że przychodzą do nas osoby, które mają kwalifikacje do wykonywania zawodu, ale są wycofani, mają problemy rodzinne, nie radzą sobie na rynku pracy i przez to bardzo szybko stają się wykluczeni społecznie i zawodowo - mówi Mariusz Jachimczak z CIS. - Idea nasza jest taka, żeby osoby, którym zależy na spłacie długu, a nie są wydolne ekonomicznie, dać szansę - wyjaśnia przedstawiciel CIS.

Projekt aktywizacji powstał przy współpracy ZBK ze Stowarzyszeniem Aktywizacji Społeczno-Gospodarczej Małopolskie Forum Pracy oraz przy udziale Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Odpracowanie zadłużenia będzie mogło się odbywać w formie uczestnictwa w Centrum Integracji Społecznej, przygotowania zawodowego w miejscu pracy lub robót publicznych. W czasie pobytu w CIS (od 6 do 18 miesięcy) dłużnik otrzyma wsparcie pracownika socjalnego, psychologów, doradcy zawodowego, instruktorów zawodu, psychiatry i terapeutów uzależnień, którzy mają mu pomóc wrócić do aktywności zawodowej i społecznej. Jednocześnie sprawdzą, czy dana osoba jest faktycznie zainteresowana odpracowaniem zaległości.

Jeżeli tak, przez cały okres wypłacane będą świadczenia (ubezpieczenie emerytalno -rentowe, zdrowotne i podatek), które pochodzą ze środków Funduszu Pracy.

Wstępne analizy wskazują, że osoby zainteresowane współpracą z Centrum Integracji Społecznej będą miały zagwarantowane utrzymanie na rynku pracy co najmniej przez okres 3 lat.

- Jednocześnie rozważamy przedłużenie tego okresu - mówi Katarzyna Zapał, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie. - W aktywizacji zawodowej uwzględniane będą przede wszystkim dotychczasowe umiejętności kandydatów, ich wykształcenie, doświadczenie oraz indywidualne predyspozycje. Zmiana profilu umiejętności rozważana będzie w przypadkach, gdy taką chęć wyrażą sami zainteresowani - dodaje dyrektor.

Zadłużeni lokatorzy będą mogli odpracować zaległości m.in. w pracach publicznych np. przy utrzymaniu terenów zielonych, pracach budowlanych czy społecznych, takich jak wydawanie żywności ubogim albo remont mieszkań rodzin o niskich dochodach.

(PP)

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski