Szarża pułkownika

Redakcja
Udostępnij:
Ryszard Chwastek, dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej

Mafijne metody ministra czy kolejny obiad drawski?

Ryszard Chwastek, dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej

Mafijne metody ministra czy kolejny obiad drawski?

   (INF. WŁ./PAP) Płk Ryszard Chwastek, dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina, wręczył wczoraj dziennikarzom list otwarty, w którym zarzucił ministrowi obrony Jerzemu Szmajdzińskiemu łamanie prawa, a polskim generałom niegodną postawę. Oskarżył ich o "zgniliznę" i konspirację skierowaną przeciwko interesom armii.
   W resorcie obrony zawrzało. - To nieprawdziwe i obraźliwe zarzuty - powiedział nam płk Adam Stasiński z biura prasowego MON. - Dowódca Wojsk Lądowych wszczął już wobec oficera postępowanie dyscyplinarne i zawiesił go w obowiązkach służbowych.
   Płk Ryszard Chwastek zwołał w Szczecinie specjalną konferencję prasową. Oskarżył na niej ministra obrony o łamanie prawa, a kadrze generalskiej resortu zarzucił walkę o własne korzyści kosztem innych żołnierzy. Jak napisał w przekazanym prasie liście otwartym, skierowanym do oficerów, podoficerów i chorążych, "minister razem z kierowniczą kadrą generalską opracowuje w konspiracji, w stylu mafijnym, kolejne zmiany struktur organizacyjnych, w celu zapewnienia sobie kolejnych kadencji i szybkich awansów".
   Złe i niegodne decyzje zagrażają - zdaniem autora listu - przyszłości wojska. Przykładów łamania prawa pułkownik jednak nie podał. Chyba że za takie uznałoby się stwierdzenie, iż "w 2001 roku poprzedni minister obrony z dzisiejszym kierownictwem WP dokonali barbarzyńskiej redukcji kadry" oraz, iż doszło do "deformacji" wojska wskutek "bałaganu organizacyjnego, prawnego i kadrowego".
   Po swoim wystąpieniu pułkownik oddał się do dyspozycji prezydenta - zwierzchnika sił zbrojnych. Poprosił też głowę państwa o zwołanie na 12 sierpnia w Warszawie nadzwyczajnego zebrania mężów zaufania z jednostek sił zbrojnych. Miałaby wówczas zapaść decyzja o ewentualnym poparciu jego wniosku o wotum nieufności w stosunku do szefostwa MON. Zdaniem płk. Chwastka, działa ono bowiem "kosztem kadry Wojska Polskiego i kosztem żołnierskich cnót".
   Dowódca 12. Dywizji zwrócił się także do kadry zawodowej Wojska Polskiego o przeprowadzenie do 12 sierpnia zebrań oficerów, chorążych i podoficerów, którzy zajęliby stanowisko wobec jego wniosku.

Frustracja z powodu braku awansu?

   Oficer podał nazwiska winnych, jego zdaniem, upokorzenia oficerów i bałaganu w wojsku; obok ministra Jerzego Szmajdzińskiego wymienił szefa Sztabu Generalnego gen. Czesława Piątasa, szefa Departamentu Kadr MON gen. Zbigniewa Jabłońskiego, szefa Departamentu Kontroli MON gen. Piotra Makarewicza oraz dowódcę Wojsk Lądowych gen. Edwarda Pietrzyka.
   Zaatakowany minister Jerzy Szmajdziński uważa, że to wystąpienie dowódcy 12. Dywizji jest wyrazem jego rozczarowania po tym, gdy nie dostał wężyków generalskich. - Zachowanie płk. Chwastka jest nie do przyjęcia. Takie praktyki nie będą w wojsku tolerowane - _oświadczył wiceminister obrony Janusz Zemke.
   Także płk Stasiński z biura prasowego MON uważa, że list jest wynikiem frustracji i zawiedzionych ambicji. -
Traktujemy to jako marginalny incydent - powiedział nam pułkownik. - Takie zachowanie jest niezgodne z etyką żołnierską, dlatego toczy się już postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie. Na pewno zbierze się też sąd koleżeński oficerów starszych. Nie pamiętam, by kiedykolwiek oficer WP zachował się w taki sposób.
   Pułkownik Chwastek zapewnia jednak, że podjął decyzję o publicznym wystąpieniu "jednoosobowo". -
Nikt jeszcze nie zdecydował się powiedzieć tego głośno i wyraźnie upomnieć się o nasze prawa - powiedział PAP. Zapewnia, że chodzi mu jedynie o redukcje wartościowej kadry oraz niewłaściwe rozdzielanie etatów w kierownictwie armii. - _W poniedziałek przedstawiono mi dwie propozycje przejścia do Warszawy, bym zwolnił etat dla innego generała, by on mógł tutaj dostać drugą gwiazdkę. Nie liczy się moja praca, ale to, że niektórzy ludzie mają być awansowani - oświadczył.

Tylko incydent?

   Dowódca 12. Dywizji skończył już prawdopodobnie swoją karierę wojskową. Resort obrony poinformował bowiem, że minister polecił wstrzymać do wyjaśnienia całej afery wykonanie wcześniejszej decyzji, w myśl której płk Chwastek miał zostać szefem Zarządu Planowania Operacyjnego w Dowództwie Wojsk Lotniczych. Obowiązki dowódcy 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie powierzono tymczasem płk. Piotrowi Czerwińskiemu. - Nie chcę przesądzać ostatecznych decyzji, ale po takim wystąpieniu trudno sobie wyobrazić dalszą karierę płk. Chwastka - przyznał płk Adam Stasiński.
   Postulat pilnego zwołania narady dowódców Wojska Polskiego i sugerowanie wyrażenia przez nich wotum nieufności wobec szefa MON przypomina tzw. obiad drawski z 1994 r., kiedy generałowie, pod wodzą gen. Tadeusza Wileckiego, nie bez zachęty prezydenta Lecha Wałęsy, głosowali podczas nieformalnego spotkania w Drawsku Pomorskim za przeciwstawieniem się ministrowi obrony, admirałowi Piotrowi Kołodziejczykowi. Takie skojarzenie od razu nasunęło się byłemu szefowi resortu obrony Bronisławowi Komorowskiemu.
   - Dowódcy nie mogą wypowiadać posłuszeństwa cywilnej, demokratycznej władzy - podkreślił wiceszef sejmowej Komisji Obrony. - Listy otwarte są karygodne, bo wojsko to przede wszystkim dyscyplina, a reformy, także bolesne, to szansa na unowocześnienie sił zbrojnych.
   Płk Stasiński powiedział jednak "Dziennikowi", że wystąpienie płk. Chwastka z obiadem drawskim mu się nie kojarzy. - Nie ten kaliber i nie ten zestaw oficerów - podkreślił. - To tylko incydent.
EWA ŁOSIŃSKA, PAP
   12. Dywizja Zmechanizowana im. Księcia Bolesława Krzywoustego (licząca 12 tys. żołnierzy) wchodzi w skład Wielonarodowego Korpusu Północ - Wschód, który tworzą jednostki polskie, duńskie i niemieckie. Korpus jest unikalną formacją wojskową na skalę europejską - we wszystkich wydziałach sztabu pracują zespoły polsko-niemiecko-duńskie. Korpus jest przygotowany do udziału w operacjach reagowania kryzysowego (jak w Bośni czy Kosowie) i wspierania dowodzenia w czasie misji humanitarnych lub operacji usuwania skutków katastrof naturalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie