Szczątki z kirkutu zostaną pochowane

Szczątki z kirkutu zostaną pochowane

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

W czwartek na miejsce przybyli przedstawiciele gminy żydowskiej, którzy prowadzili rozmowy z urzędnikami na temat sposobu zabezpieczenia kości i nieczynnego kirkutu. Kolejne spotkanie, tym razem z Aleksandrem Schwarzem z Warszawy, członkiem Komisji Rabinistycznej ds. Cmentarzy, odbędzie się na początku przyszłego tygodnia.

OLKUSZ. Pracownicy olkuskich wodociągów zdewastowali cmentarz żydowski przy ul. Kolorowej. Sprawa trafiła do prokuratury.

W spotkaniu udział wziął m.in. rabin Joshua Ellis z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Przyjechał, by dokonać oględzin kirkutu zdewastowanego podczas robót ziemnych.

Teraz trzeba zabezpieczyć resztę kości, które wciąż są w nasypie i ponownie je pochować.
W poniedziałek lub wtorek odbędzie się spotkanie, podczas którego mają zapaść decyzje co do dalszych działań. - Szczątki zostaną pochowane w pobliżu cmentarza, ale tak, żeby nie naruszyć reszty znajdujących się tam pochówków - wyjaśnia Włodzimierz Kac z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.

- Chcemy też zaproponować, by nasypać na tym terenie dodatkową warstwę ziemi, która zabezpieczy kolejne miejsca - dodaje burmistrz Olku-sza Dariusz Rzepka. Cmentarz ma zostać ogrodzony.

Sprawa jest bulwersująca. Jak doszło do tego skandalu?

- I urzędnicy, i pracownicy wodociągów twierdzą, że działali nieświadomie - mówi Kac.

Dewastacja cmentarza wyszła na jaw tydzień temu, kiedy jeden z okolicznych mieszkańców zobaczył na placu budowy ludzkie czaszki. Zaalarmował straż miejską, a jej funkcjonariusze powiadomili Urząd Miasta w Olkuszu. Urzędnicy przekazali informację Gminie Wyznaniowej Żydowskiej. Teren natychmiast zabezpieczyła policja.

- Na wszystkich szczeblach decyzji urzędniczych doszło do fatalnego w skutkach niedopatrzenia - przyznaje burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka. Dokumentacja dotycząca planowanych w tamtym rejonie prac wodociągowych musiała wcześniej przejść przez ręce wielu urzędów odpowiedzialnych za przyjęcie projektów. Odpowiedzialność spoczywa również na pracownikach nadzorujących prowadzenie wykopów i sterujących koparkami rozgrzebującymi mogiły. - Wygląda na to, że nikt niczego nie zauważył. Mimo że cmentarz jest oznaczony specjalną tablicą - dodaje Rzepka. Kirkut wprawdzie nie jest ogrodzony, a w miejscu, gdzie robotnicy kopali nie ma macew, ale stoją one kilka metrów dalej. W Olkuszu wszyscy wiedzą, że tam jest cmentarz.

- Urzędnicy zawsze tłumaczą, że nic nie wiedzieli. Prawda jest taka, że ktoś tego nie dopilnował. A miejsca religijnego kultu powinny być pod szczególną opieką - mówi Olgerd Dziechciarz, olkuski pisarz, niedawno wyróżniony za ocalenie pamięci o Żydach nagrodą im. ks. Stanisława Musiała. - Mleko już się rozlało, a miasto straciło dobre imię. Żeby je odzyskać, potrzeba kilku lat - dodaje Dziechciarz.

W środę sprawa trafiła do prokuratury. Śledztwo prowadzone jest z dwóch artykułów Kodeksu karnego: znieważenie miejsca pochówku oraz przekroczenie uprawnień przez urzędników.

TO NIE PIERWSZY RAZKilka lat temu na zlecenie urzędników wybudowano drogę prowadzącą przez cmentarz przy ul. Kolorowej. Z kolei w roku 2009 odkryto szczątki podczas budowy hali sportowej w Wolbromiu. Okazało się, że inwestycja powstaje na terenie dawnego cmentarza żydowskiego. Po interwencjach gminy żydowskiej prace zostały wstrzymane, a kości zakopane. Teren jednak nadal nie jest uporządkowany, Toczy się też postępowanie sądowe. Firma budowlana domaga się odszkodowania od olkuskiego starostwa.Katarzyna Ponikowska

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybraliście najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybraliście najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Magda Gessler odpadnie przy pierwszym pytaniu. A Ty? Sprawdź, czy jesz po krakowsku [QUIZ]

Magda Gessler odpadnie przy pierwszym pytaniu. A Ty? Sprawdź, czy jesz po krakowsku [QUIZ]