Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczególnie trudny rok

Redakcja
Już od godz. 10 na placu przy kościele Mariackim można było oglądać 12 wieńców dożynkowych zgłoszonych do konkursu. W samo południe w kościele rozpoczęła się msza święta, po której korowód dożynkowy z kosynierami, pocztami sztandarowymi i honorowymi gośćmi uroczystości przeszedł na płytę Rynku Głównego. W miejscu, gdzie Tadeusz Kościuszko składał przysięgę, złożono jeden z wieńców.

Dożynki Ziemi Małopolskiej

 (INF. WŁ.) Msza św. dziękczynna za plony, przekazanie chleba z tegorocznego zboża na ręce przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz konkurs wieńców dożynkowych - to najważniejsze wydarzenia Dożynek Ziemi Małopolskiej 2000, które odbyły się wczoraj w Krakowie.
 Starostami wczorajszych uroczystości byli Alina Dyląg - radna i wicewójt gminy Jodłownik oraz Lechosław Łazarz - rolnik z 13-hektarowego gospodarstwa w Karczowicach. Chleby z tegorocznych zbóż starostowie przekazali na ręce wojewody małopolskiego Ryszarda Masłowskiego, wicemarszałka województwa małopolskiego Andrzeja Sasuły i wiceprezydenta Krakowa Pawła Zorskiego. - Dzielcie je sprawiedliwie, dzielcie je jak Jezus, który nakarmił rzesze prawie nic nie mając - mówili starostowie.
 Konkurs wieńców zakończył się zwycięstwem Koła Gospodyń Wiejskich z Kąpieli Wielkich w gminie Wolbrom. Drugie miejsce przypadło przedstawicielom Przesławic z gminy Koniusza oraz Modlnicy z gminy Wielka Wieś, a trzecie miejsce zdobyli reprezentanci Kostrzy z gminy Jodłownik. Większość wieńców podarowano uczestnikom wczorajszych uroczystości.
 Rada Wojewódzka NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych zorganizowała na Rynku Głównym w Krakowie Dożynki Ziemi Małopolskiej już po raz 11. W tym roku organizację uroczystości wsparli wojewoda i marszałek małopolski oraz prezydent Krakowa.
 - Ten rok był szczególnie trudny dla polskiej wsi - oprócz problemu przekształceń i nadmiernego importu żywności doszły jeszcze susze i powodzie - stwierdził Marian Baś, przewodniczący RW NSZZ RI "Solidarność". Zatrzymanie Mariana Zagórnego nazwał atakiem na rolników i zaapelował, by "wymiar sprawiedliwości zajął się nieuczciwymi importerami i aby rolników zostawił w spokoju".

(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski