Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia ważniejsze niż płacenie podatków [WIDEO]

Grzegorz Skowron, (SN)
Od września w krakowskich żłobkach będą tylko zaszczepione dzieci?
Od września w krakowskich żłobkach będą tylko zaszczepione dzieci? PIOTR WARCZAK
Kraków. Dziś radny Łukasz Wantuch przedstawi projekty uchwał wprowadzających obowiązkowe szczepienia jako warunek przyjęć dzieci do żłobków i przedszkoli

Pomysł na przeciwdziałanie efektom ruchów antyszczepionkowych pojawił się zaledwie trzy tygodnie temu. A już przybrał kształt projektów uchwał Rady Miasta Krakowa. I co ważniejsze - pozytywnie ocenia je prawnik wojewody małopolskiego Mirosław Chrapusta. A to oznacza, że po ewentualnym przyjęciu uchwał przez radnych wojewoda ich już nie uchyli.

Inicjatorem tego, by podczas rekrutacji do żłobków i przedszkoli było wywiązanie się przez rodziców z obowiązku zaszczepienia dzieci, jest radny jednej z krakowskich dzielnic Łukasz Wantuch. Pomysł wywołał burzliwą dyskusję, po jego ujawnieniu radny poprosił nawet o ochronę policji, bo obawiał się awantury podczas sesji rady dzielnicy, na której sprawa miała być dyskutowana.

Wantuch nie wycofał się z inicjatywy, dziś przedstawi odpowiednie projekty uchwał i przekaże je prezydentowi, by ten z kolei zgłosił je Radzie Miasta.

WIDEO: Główny Inspektor Sanitarny: Szczepienie dzieci zapobiega epidemii i jest obowiązkowe

Źródło: TVN24/x-news

Pierwszy z projektów będzie dotyczył przyjęć do żłobków. W tym przypadku wykonanie obowiązkowych szczepień będzie warunkiem niezbędnym, by dziecko trafiło do placówki.

W drugim zostaną zmienione obecne kryteria rekrutacji do przedszkoli - za wykonanie szczepień będą dodatkowe punkty.

- Dziś za płacenie podatków w Krakowie rodzice dostaną 51 punktów. Chcę zmniejszyć to do 30, za to wprowadzić 31 punktów za obowiązkowe szczepienia. Przy takim ustawieniu kryteriów dziecko bez szczepień nie dostanie się do przedszkola, bo będzie miało za mało punktów - tłumaczy Wantuch.

Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przyznaje, że analizował te projekty i nie dopatrzył się w nich uchybień. Podkreśla, że konieczne było przygotowanie dwóch osobnych uchwał, bo inaczej przepisy ustawowe mówią o przyjęciach do żłobków, a inaczej o rekrutacji do przedszkoli.

- W pierwszym przypadku można szczepienia uznać jako warunek przyjęcia, w drugim - to dodatkowe kryterium - zaznacza prawnik wojewody. Według niego najważniejsze jednak jest uzasadnienie merytoryczne, czyli badania potwierdzające, że niezaszczepione dzieci mogą powodować, że te zaszczepione mają mniejszą odporność na choroby. Istotne jest również to, że projekty uchwał przewidują wyjątki dla tych dzieci, które ze względów zdrowotnych nie mogą zostać zaszczepione.

- Na razie nie znamy treści opinii, którą przygotował pan Chrapusta. Jeżeli dotrze ona do radnych, najpierw zapoznają się z nią i dokładnie przeanalizują, ale dopiero w przyszłym roku będą mogli podjąć jakiekolwiek decyzje - tłumaczy Filip Szatanik, wicedyrektor Wydziału Informacji Urzędu Miasta. Według radnego Wantucha w przypadku żłobków nowe zasady mogły obowiązywać już od września tego roku.

Inicjatywa z Krakowa już znajduje naśladowców. Podobne projekty przygotowuje radna PO z Częstochowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski