Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka przeciw rakowi

Redakcja
- Tak naprawdę będzie to szczepionka profilaktyczna, chroniąca przed zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. A więc przeciw czynnikowi, który może wywołać raka szyjki macicy - mówi dr nauk med. Robert Jach, adiunkt Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Collegium Medicum UJ. - Nie wszystkie kobiety, u których zostanie stwierdzona obecność wirusa HPV, muszą zachorować na raka. Natomiast u wszystkich, które zachorowały, test potwierdził obecność HPV. To oznacza, że jest on podstawowym czynnikiem rakotwórczym. Przenoszony jest drogą płciową, jako infekcja.

Już za kilkanaście dni w Polsce

Pod koniec października na polskim rynku pojawi się szczepionka chroniąca przed rakiem szyjki macicy. Będzie to przełom w leczeniu tej choroby, która każdego roku jest przyczyną śmierci ponad 2 tys. kobiet w Polsce.

Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety, które wcześnie rozpoczęły współżycie płciowe i często zmieniały partnerów. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów, niedobór witamin z grupy antyoksydantów i zaburzenia odporności.
Rak szyjki macicy należy do najlepiej poznanych nowotworów u człowieka. Wykryty na wczesnym etapie jest całkowicie wyleczalny. Można go ujawnić, wykonując zwykłe badanie cytologiczne.
-Niestety, kobiety nie chcą się badać. Zgłaszają się dolekarza zbardzo zaawansowaną chorobą, odbierając sobie szansę naprzeżycie. Aprzecież są to badania powszechne, bezbolesne, bezpłatne itrwające krótko -____zajmują najwyżej 10 minut - mówi dr Robert Jach. Każda pacjentka w Małopolsce w wieku między 25. a 60. rokiem życia może zgłosić się na bezpłatne badanie cytologiczne w jednej z 86 przychodni.
Dr Jach dodaje, że rak szyjki, wykryty we wczesnym stadium, nie tylko jest w pełni uleczalny, ale nie trzeba wówczas usuwać narządu rodnego, więc kobieta może rodzić i "jest stabilna____hormonalnie". Zaawansowane stadium choroby to rak złośliwy z przerzutami, rzadko poddający się leczeniu.
-Ten nowotwór rozwija się powoli, czasem przez kilkanaście lat. Jeśli kobieta zgłasza się zzaawansowanym rakiem, to oznacza, że nie badała się od_bardzo dawna. Wielu kobiet nie udaje się uratować -tłumaczy lekarz.
Wśród krajów Unii Europejskiej Polska jest w najgorszej sytuacji. W Europie gorsze od nas wyniki leczenia raka szyjki macicy mają tylko Albania, Bułgaria i Mołdawia. Co roku ponad 4 tys. polskich kobiet dowiaduje się, że zachorowało na raka szyjki macicy, a 2 tys. kobiet z tego powodu umiera. Mówiąc inaczej: każdego dnia umiera 5 Polek tylko dlatego, że nie wykonywały badań cytologicznych.
Preparat, który znajdzie się na rynku polskim już za kilka tygodni, jest szczepionką amerykańską. Krakowska klinika przez 4 lata brała udział w testujących ją badaniach. Prowadzony był aktywny skrining. Kierując się numerami pesel, wysyłano zaproszenia na cytologię do pań w wieku największego zagrożenia, to znaczy między 40. a 50. rokiem życia. Podobne działania w krajach skandynawskich, gdzie w latach 60. było tyle samo zachorowań na raka szyjki, ile obecnie w Polsce, spowodowały, że dziś dzisiaj choruje tam o 60 proc. kobiet mniej.
Szczepionka jest dobrze tolerowana przez organizm, w 100 proc. skuteczna, zapobiega rozwojowi przewlekłego HPV i rozwojowi zmian przednowotworowych. Będzie płatna i, niestety, droga. Jedna z trzech dawek będzie kosztować kilkaset złotych.
-Uważam, że warto wydać te pieniądze nanasze dzieci -twierdzi dr Jach. - Zamiast kupować nowy komputer albo kolejny telefon komórkowy, lepiej wyposażyć naszą córkę wtakie wiano._
Szczepionka przeznaczona jest dla młodych dziewczyn, najlepiej przed inicjacją seksualną (a więc nim dojdzie do zakażenia brodawczakiem), a także dla chłopców, bo jedna z odmian wirusa powoduje kłykciny kończyste, czyli dotykającą mężczyzn chorobę seksualną. Następna, przygotowywana już, szczepionka przeznaczona będzie dla znacznie szerszej grupy odbiorców - w wieku od 12 do 55 lat. Okazuje się bowiem, że nawet przebyte zakażenie brodawczakiem, wychwycone na wczesnym etapie i wyleczone, nie zawsze chroni przed kolejnym zakażeniem. Szczepionka będzie rozprowadzana przez punkty szczepień.
ELŻBIETA BOREK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski