Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka skojarzona

Redakcja
Zmieniony został dotychczasowy terminarz szczepień ochronnych przeciw chorobom zakaźnym - wynika z komunikatu głównego inspektora sanitarnego - podaje Leszek Horwath, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- -Epidemiologicznej.

Duża liczba chorych

Zmieniony został dotychczasowy terminarz szczepień ochronnych przeciw chorobom zakaźnym - wynika z komunikatu głównego inspektora sanitarnego - podaje Leszek Horwath, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-

-Epidemiologicznej.

   Dotyczy to szczepień przeciw odrze i różyczce. Zamiast obecnie stosowanych tzw. szczepionek monowalentnych przeciwko odrze - w 7. roku życia i przeciwko różyczce - u dziewcząt w 13. roku - wprowadzono szczepionkę skojarzoną przeciw odrze, śwince i różyczce, jako drugą dawkę w 12. roku życia - dla wszystkich dziewczynek i dla chłopców, którzy nie byli szczepieni przeciw odrze w ramach tzw. szczepienia wyrównawczego oraz w 13. roku życia - dla dziewczynek nieszczepionych w 12. roku. Szczepienia zalecane przeprowadza się po uprzednim uzgodnieniu z lekarzem pediatrą - w zależności od ryzyka zakażenia związanego z ewentualnym wyjazdem dziecka - informuje Leszek Horwath.
   Przypomnijmy, że Polska należy do krajów o najwyższej tzw. zapadalności na świnkę spośród krajów Unii Europejskiej. W 2003 roku zachorowało ponad 87 tys. osób (głównie dzieci w wieku 5 - 9 lat), a w ubiegłym około 135 tys., w tym w Małopolsce było aż 8771 zachorowań. Od początku tego roku__odnotowano już ponad 3500 przypadków świnki. Do połowy czerwca zachorowało też ponad 240 osób na różyczkę.
   Od ubiegłego roku wprowadzono obowiązkowe szczepienie - szczepionką MMR - jednocześnie przeciw śwince, odrze i różyczce - dzieci w drugim roku życia; szczepienie w grupie dzieci 12-15-miesięcznych jest obowiązkowe i bezpłatne. Sanepid dodaje, że nie ma ograniczeń wiekowych co do stosowania szczepionki typu MMR, mogą ją otrzymać także osoby dorosłe, nieuodpornione wcześniej na świnkę, odrę lub różyczkę.
   Główny Inspektorat Sanitarny i Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej prowadzą program edukacyjny pt. "Szczepienia dobrodziejstwem dla dzieci i młodzieży - zapobieganie odrze, śwince i różyczce. Witaj szkoło". Jego celem jest zmniejszenie zachorowań oraz ograniczenie występowania powikłań. W ubiegłym roku w Polsce przeciw odrze, śwince i różyczce uodpornionych zostało ponad 101 tys. dzieci rozpoczynających naukę w szkole, (26,6 proc. 7-latków); w tym roku program jest kontynuowany. (J.ŚW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski