Szczodry budżet

Redakcja
Udostępnij:
(INF. WŁ.) Na 118 skontrolowanych przez NIK instytucji niepaństwowych, które otrzymały z budżetu państwa dotacje na zorganizowanie imprez kulturalnych i oświatowych, aż w 67 inspektorzy wykryli poważne nieprawidłowości finansowe w dziedzinie gospodarowania pieniędzmi podatnika. Jedną z nich jest Fundacja STU w Krakowie, organizująca na zlecenie Ministerstwa Kultury "Dzień Polski" na wystawie EXPO '98 w Lizbonie. Fundacja twierdzi, że NIK źle interpretuje przepisy.

NIK: Fundacja STU powinna zwrócić pieniądze. Fundacja: NIK źle interpretuje przepisy

W kontroli przeprowadzanej na terenie całej Polski od 1 kwietnia do 30 września 1998 r. i obejmującej lata 1997-1998 uczestniczyli m.in. inspektorzy delegatury NIK w Krakowie.
Kontrola wykazała, że dysponenci pieniędzy publicznych przydzielali je bez wcześniejszego sprawdzenia, czy instytucje otrzymujące fundusze mają jakiekolwiek możliwości wykonania zadań, które miały być finansowane.
Przypadki takie stwierdzono w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Ministerstwie Kultury i Sztuki i Ministerstwie Rolnictwa oraz w blisko połowie kontrolowanych urzędów wojewódzkich.
Wojewodowie i kuratorzy oświaty - a także MEN - bardzo często (niemal w połowie badanych przypadków) umowy na realizację zadań sporządzali dopiero w trakcie trwania imprezy, a nawet już po jej zakończeniu. W większości kontrolowanych umów brakowało - co jest bardzo poważnym uchybieniem - szczegółowego opisania zadania, terminu i miejsca jego realizacji. Np. w styczniu 1997 r. MEN przekazało Głównej Kwaterze ZHP dotację w wysokości 800 tysięcy złotych na poczet "realizacji ewentualnych zadań" - bez zawarcia umowy określającej zasady wykorzystania i rozliczenia pieniędzy.
Aż w 41 jednostkach inspektorzy wykryli uszczuplenia budżetu z tytułu m.in: nieujawniania w rozliczeniach przychodów uzyskanych przy organizowaniu imprezy, niepełnej realizacji zadań, wykorzystania dotacji niezgodnie z umową, a także zawyżenia kosztów. Łączne straty budżetu państwa z tego tytułu obliczono na kwotę 1.071.936 zł. Wśród tych jednostek znalazły się m.in. Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Działalności Placówek Wychowania Pozaszkolnego "Kultura i Sport" w Gdańsku, Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej w Warszawie, a także Fundacja STU w Krakowie.
Fundacja STU w Krakowie, która na zlecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki opracowywała projekt "Dnia Polskiego" na Wystawie Światowej EXPO '98 w Lizbonie oraz organizowała imprezy kulturalne związane z tym wydarzeniem wykazała, że tzw. koszty pośrednie przedsięwzięcia wyniosły ponad 56 tys. zł. Tymczasem z ustaleń NIK wynika, że koszty te wyniosły zaledwie 15 tys. zł. Ponadto - jak podkreślają inspektorzy - koszty te nie zostały rozliczone dowodami księgowymi - choć fundacja się do tego zobowiązała. W wystąpieniu pokontrolnym NIK wnioskowała o zwrot do budżetu państwa kwoty dotacji przewyższającej rzeczywiste koszty.
Krzysztof Jasiński, prezes Fundacji STU, wszystkie wnioski NIK-u uważa za niezasadne. - _Wynegocjowaliśmy umowę z Ministerstwem Kultury, uzgodniliśmy sposób wykorzystania przekazanych nam środków, m.in. wysokość narzutów kosztów ogólnozakładowych. Z umowy wywiązaliśmy się bez zarzutu - z czym zgadza się resort - jednakże NIK inaczej interpretuje przepisy i kwestionuje naliczone narzuty. Oczekuje od nas, że oddamy nienależne w jej ocenie kwoty. Tymczasem my tych pieniędzy po pierwsze nie mamy, gdyż wydaliśmy je na statutowe zadania, a po drugie żądania inspektorów w naszej ocenie są wysoce krzywdzące. _Prezes podkreśla, że włożono wiele wysiłku, aby zlecone zadania wykonać po najniższych kosztach, zaś zaoszczędzone w ten sposób kwoty przeznaczyć na potrzeby fundacji.
Kierownictwo Fundacji STU - zgodnie z przewidzianą prawem procedurą - wysłało do NIK-u - odwołanie od przedstawionych wniosków.
DOROTA STEC-FUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie