MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczyrk: zimowy kurort idealny na ferie, urlop i weekend. Co warto zobaczyć w Szczyrku, gdzie wybrać się na narty, ile kosztują skipassy?

Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Szczyrk przyciąga turystów przez cały rok, ale zimą zmienia się w prawdziwe centrum białego szaleństwa. To właśnie w Szczyrku znajdują się jedne z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Polsce, słynne trasy zjazdowe, nowoczesne kolejki gondolowe, skocznie i parki dla snowboardzistów. Szczyrk to jednak nie tylko zima i narty. O każdej porze roku można tu znaleźć wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci. Co najbardziej warto zobaczyć w Szczyrku? Gdzie wybrać się na narty i ile kosztują skipassy? Które hotele w mieście są najlepsze? Gdzie można najsmaczniej zjeść i która szczyrkowska restauracja przeszła Kuchenne Rewolucje Magdy Gessler? Zapraszamy do weekendowego przewodnika po Szczyrku i jego atrakcjach nie tylko dla narciarzy.

Spis treści

Szczyrk – atrakcje na każdą porę roku

Szczyrk to niewielkie miasteczko, położone na zboczach pięknego Beskidu Śląskiego. Miejscowość słynie ze swojej bazy turystyczno-wypoczynkowej i przyciąga turystów przez cały rok. Szczególną popularnością Szczyrk cieszy się zimą, kiedy jest tłumnie odwiedzany przez miłośników wszelkiego rodzaju sportów zimowych, od nart po snowboard.

Słońce nad górami Beskidu Śląskiego
Jakie atrakcje oferuje Szczyrk? Gdzie wybrać się na narty, ile kosztują skipassy? Jakie miejsca w mieście i okolicach warto zobaczyć, które trasy spacerowe wybrać? Ile czasu zajmuje wejście na Skrzyczne lub Klimczok? Zapraszamy do przewodnika weekendowego po Szczyrku: wszystkie informacje w jednym miejscu. mariusz_prusaczyk, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Co warto zobaczyć w Szczyrku, jakie atrakcje czekają na narciarzy, piechurów, miłośników zabytków i na dzieci? Które ośrodki narciarskie i trasy zjazdowe w Szczyrku są najlepsze, ile kosztują skipassy? Gdzie najlepiej przenocować, gdzie smacznie zjeść i jak dojechać do Szczyrku nawet bez własnego samochodu?

Na te i więcej pytań odpowiadamy w naszym przewodniku: Szczyrk – atrakcje na każdą porę roku. Narty, trasy spacerowe, zabytki i inne cuda u podnóża Skrzycznego.

Czytaj też: Dantejskie sceny na stoku w Szczyrku, film trafił na TikToka. Internauci komentują: „3 godziny stania, parę minut szusowania”

Czytaj też: 16 najtańszych miejsc na narty w Polsce: ranking na styczeń 2024. Nawet poniżej 100 zł za cały dzień szusowania!

Będzie się działo: Puchar Świata w skokach narciarskich w Szczyrku 2024

Wycieczkę do Szczyrku warto zaplanować już w styczniu 2024 choćby dlatego, że to jedno z miast, w których właśnie wtedy organizowany będzie konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Bilety na trybuny nadal można kupić online - miejsca stojące kosztują ok. 50 zł.

Harmonogram konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich 2024:

 • 12-14 stycznia (pt.-nd.): Wisła
 • 16-17 stycznia (wt.-śr.): Szczyrk
 • 19-21 stycznia (pt.-nd.): Zakopane

Historia Szczyrku. 600 lat u stóp Skrzycznego

Szczyrk ma długą historię, ale przez jej znaczą większość znajdował się poza granicami Polski.

Pierwsze osadnictwo w Szczyrku sięga XV w. Do XVIII w. lokalna gospodarka opierała się na rolnictwie, potem zaczęło rozwijać się także pasterstwo, produkcja drewna i sukna.

Baza turystyczna zaczęła rozwijać się w Szczyrku po I wojnie światowej. Pierwsze hotele stanowiły zaadaptowane poaustriackie koszary i lazarety. Pierwszy schron dla narciarzy na Skrzycznem zbudowali Niemcy w 1924 r., a pierwsze schronisko turystyczne w Szczyrku powstało w 1933 r.

W granicach Polski Szczyrk znalazł się po 1945 r. Prawa miejskie uzyskał w 1973 r.

Dziś Szczyrk to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Polsce. Nie ma tu zbyt wielu zabytków, za to na gości czeka rozbudowana baza noclegowa i gastronomiczna, a przede wszystkim szeroki asortyment obiektów sportowych, oferujących aktywny wypoczynek o każdej porze roku.

Widok na skocznie narciarskie w Szczyrku
Szczyrk to nieduże miasteczko, ale dzięki swemu położeniu oraz rozbudowanej bazie sportowo-wypoczynkowej, noclegowej i gastronomicznej stanowi jedno z turystycznych centrów Polski, zwłaszcza zimą.
Mariusz Pietranek, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Szczyrk – mapa
Szczyrk leży w województwie śląskim (choć na Żywiecczyźnie, stanowiącej historycznie część Małopolski), niedaleko Bielska-Białej, u podnóża Skrzycznego, najwyższej góry Beskidu Śląskiego.

Szczyrk: narty, trasy narciarskie i zimowe szaleństwo w Beskidzie Śląskim. Ile kosztują skipassy?

Szczyrk to jeden z najpopularniejszych w Polsce ośrodków sportów zimowych. Znajduje się tu wiele obiektów sportowo-rekreacyjnych, oferujących liczne atrakcje gościom spragnionym aktywnego wypoczynku w górach Beskidu Śląskiego. Narty, biegówki, skitury, snowboard czy zwykłe sanki – każdy amator zabaw na śniegu znajdzie tu coś dla siebie.

Gdzie warto wybrać się na narty w Szczyrku, ile kosztują skipassy? Poniżej znajdziecie listę najważniejszych obiektów sportowych w Szczyrku wraz z ich atrakcjami i cenami skipassów.

Kiedy zaczyna się sezon narciarski w Szczyrku? Zazwyczaj w połowie grudnia. Obecnie trasy już są otwarte. Aktualne komunikaty dla narciarzy możecie przeczytać np. na stronie ośrodka Szczyrk Mountain Resort.

Wspólny skipass do najważniejszych ośrodków narciarskich Szczyrku. Z trzech głównych ośrodków narciarskich Szczyrku (Centralnego Ośrodka Sportowego, Mountain Resort i Beskid Sport Arena) można korzystać w ramach jednego skipassu Gopass. Dzięki niemu zyskuje się dostęp do łącznie ok. 40 km tras zjazdowych, kolejki gondolowej, kanapowej, siedmiu wyciągów orczykowych i jednego taśmowego, skibusów na terenie Szczyrku i oferty apres ski.

Karnet może mieć różne ceny w zależności od daty. W styczniu 2024 dzienny skipass dla osoby dorosłej kosztuje od 129 do 159 zł, 5-dniowy od 550 do 770 zł. Obowiązują zniżki dla młodzieży i dzieci. Karnet Gopass można kupić online.

Narciarze na trasach Szczyrk Mountain Resort
Szczyrk Mountain Resort oferuje narciarzom 18 tras zjazdowych i nowoczesną kolejkę gondolową na Skrzyczne. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0. Happa, CC BY 3.0

Czytaj też: Ranking 19 najlepszych plaż Europy i świata na luty 2024. Sprawdźcie, gdzie woda w morzu ma temperaturę jak nagrzane letnim słońcem jezioro!

Główne ośrodki narciarskie Szczyrku

Poniżej przedstawiamy najwazniejsze ośrodki sportów i zabaw zimowych w Szczyrku: atrakcje, trasy zjazdowe, ceny skipassów.

Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku (COS-OPO). Jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Zarządza trasami narciarskimi na północnym zboczu Skrzycznego. Do dyspozycji turystów oddaje 2 linie kolejek linowych, 2 wyciągi narciarskie, a także 4 trasy zjazdowe (Ondraszek, Widokowa, Kaskada i FIS). Trasa FIS to najdłuższy tego typu zjazd w Polsce (ponad 3 km).

Ceny skipassów jednodniowych: dorośli 149 zł, junior 12-17 lat i senior powyżej 60 lat 120 zł, dziecko poniżej 12 lat 105 zł.

Szczyrk Mountain Resort (Szczyrkowski Ośrodek Narciarski). To największy w Szczyrku ośrodek sportów zimowych i jeden z największych w Polsce. Zarządza trasami zjazdowymi na Skrzycznem Małym i Wierchu Pośrednim. Do dyspozycji narciarzy są tu trzy wyciągi, w tym kolejka gondolowa na Małe Skrzyczne i Zbójnicką Kopę, 18 tras zjazdowych i Snow Park Juliany dostosowany do potrzeb snowboardzistów.

Ceny skipassów: według cennika GoPass.

Beskid Sport Arena w Szczyrku. Ośrodek oferuje 5 tras zjazdowych i 2 wyciągi, a także grawitacyjny tor saneczkowy czynny także latem.

Ceny skipassów: karnet 4-godzinny kupiony online kosztuje 139 zł, ulgowy dla juniora i seniora 112 zł, ulgowy dla dzieci poniżej 12 lat 98 zł.

Wyciągi narciarskie w Szczyrku
Poza dużymi ośrodkami narciarskimi, w Szczyrku można skorzystać także z kilku pomniejszych wyciągów:

 • Wyciąg narciarski Wyrobiska-Wobik, orczykowy, 370 m.
 • Wyciąg Kotarz, orczykowy, 440 m.
 • Kaimówka, wyciąg talerzykowy, 430 m.
 • Wyciąg Narciarski Harnaś, orczykowy, 250 m.
 • Biały Krzyż – wyciągi 200 i 300 m.
Widok na skocznie Skalite
Skocznie narciarskie to jedna z atrakcji Szczyrku. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Slawojar2, CC BY-SA 4.0

Czytaj też: Termy Chochołowskie: tam uciekniecie przed zimnem i nudą. Atrakcje, zabiegi, cennik i noclegi – wszystko, co musicie wiedzieć przed wizytą

Atrakcje turystyczne w Szczyrku. Zabytki, park linowy, kolejka gondolowa i inne

Co warto zobaczyć w Szczyrku? Choć Szczyrk to głównie ośrodek sportowo-wypoczynkowy, można tu znaleźć także kilka interesujących zabytków, atrakcji dla dzieci, miejskich tras spacerowych i innych atrakcji. Oto najważniejsze z nich:

 • Kolejka krzesełkowa na Skrzyczne. To najstarsza kolejka tego typu w Polsce – powstała w 1958 r. i obecnie zawiaduje nią Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku. Dzięki kolejce krzesełkowej można dostać się na szczyt góry z centrum miasteczka, siedząc wygodnie na kanapie z osłonami wiatrowymi i podziwiając widoki. Pokonanie całej trasy zajmuje ok. 20 minut, z przystankiem na Hali Jaworzyna. Wejście na Skrzyczne na własnych nogach może trwać nawet 2 godziny, więc skorzystanie z kolejki oszczędza mnóstwo czasu. Cena biletu w obie strony na całą trasę: normalny 69 zł, ulgowy 56 zł.
Wagoniki kolejki gondolowej na Skrzyczne
Na Skrzyczne można się dostać ze Szczyrku wygodną kolejką kanapową. Każda kanapa pomieści 4 osoby. mariusz_prusaczyk, 123RF.com
 • Kolejka gondolowa na Halę Skrzyczeńską. To stosunkowo nowa atrakcja – kolejka działa od 2017 r. i jest obsługiwana przez Szczyrk Mountain Resort. Dolna stacja znajduje się przy ul. Salmopolskiej. Trasa kolejki gondolowej w Szczyrku liczy ok. 1400 m długości i prowadzi na Halę Skrzyczeńską na wysokości ok. 1000 m. Przejazd zajmuje ok. 10 minut. Co ciekawe, do gondoli można zabrać psa. Z Hali Skrzyczeńskiej prowadzą szlaki na Skrzyczne i Malinowską Skałę, znajdują się tam także trasy zjazdowe dla narciarzy, w tym początek słynnej trasy Bieńkula, jednej z najtrudniejszych w Polsce. Ceny biletów: normalny w obie strony 54 zł, ulgowy 41 zł, dzieci poniżej 12 lat 34 zł, w ramach Gopassu taniej, odpowniednio 40/29/24 zł.
 • Skalite – kompleks skoczni w Szczyrku. To zespół trzech skoczni, z których najstarsza została skonstruowana jeszcze przed II wojną światową. Pierwsze zawody w skokach narciarskich zorganizowano w Szczyrku w 1937 r. Dziś na tutejszych skoczniach odbywają się treningi polskiej kadry skoczków i zawody krajowe oraz międzynarodowe.
 • Deptak nad Żylicą w sam raz na spacer z pięknymi widokami na góry. Przez Szczyrk płynie rzeka Żylica, wzdłuż której ciągnie się szeroki deptak, prowadzący od Urzędu Miasta przez centrum Szczyrku, aż do sąsiedniej wsi Buczkowice. Latem używają go spacerowicze i rowerzyści, a zimą chętnie narciarze biegowi.
 • Plac św. Jakuba. To dziś centrum imprezowe Szczyrku. Zwłaszcza wiosną i latem na Placu organizowane są targi i festyny.
Centrum Szczyrku
Plac św. Jakuba to centrum imprez i festynów w Szczyrku, zwłaszcza wiosną i latem.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Buczkowiak94, CC BY-SA 4.0
 • Szyszka Park. To rozbudowany plac zabaw dla dzieci, w którym młodsi turyści mogą nieco poszaleć np. na drewnianych karuzelach czy trasach linowych. Atrakcja działa latem.
 • Kościół św. Jakuba w Szczyrku. To prawdopodobnie najpiękniejszy zabytek w miasteczku. Ma formę drewnianego kościoła z końca XVIII w., z barokową dzwonnicą i pięknie urządzonym wnętrzem.
 • Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku na Górce. To kolejny urokliwy kościół, stojący przy trasie na Klimczok. Pierwsza kaplicę w tym miejscu wzniesiono w końcu XIX w. dla upamiętnienia objawień Matki Boskiej. Współczesny kościół zbudowano w latach 50. XX w. Mieści m.in. cudowny obraz Maryi i źródełko, któremu przypisuje się właściwości lecznicze.
 • Beskidzka Galeria Sztuki Bator Art. To największa prywatna galeria sztuki nowoczesnej w południowej Polsce. Reprezentowane są przede wszystkim malarstwo, rzeźba, ceramika, grafika i fotografia. Większość dzieł wykonali lokalni artyści.
 • Jaskinie wokół Szczyrku. W okolicach miasteczka można zwiedzić kilka jaskiń, z których najbardziej imponująca jest Jaskinia Malinowska. Dawniej zejście do niej było dość trudne, ale od 2019 r. zamontowano nowy system schodzenia na użytek gości. Inne okoliczne jaskinie, które powinni odwiedzić turyści spragnieni niecodziennych wycieczek, to Salmopolska, Jaskinia w Trzech Kopcach i Jaskinia w Jaworzynie. Zwiedzanie jaskiń wymaga sprawności fizycznej i dobrze jest wybrać się na pierwszą wycieczkę z lokalnym przewodnikiem.
Zabytki Szczyrku
Sanktuarium MB Królowej Polski to jeden z najciekawszych zabytków Szczyrku. Stoi w miejscu objawień maryjnych.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Buczkowiak94, CC BY-SA 4.0

Czytaj też: Zima na starych zdjęciach. Narty, sanki i kuligi, czyli zimowe zabawy naszych dziadków i pradziadków przed wojną i w czasach PRL

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Szlaki turystyczne w Szczyrku. Jak wejść na Skrzyczne i Klimczok?

Szczyrk przyciąga turystów przez cały rok nie bez powodu. Okolice Szczyrku nadają się świetnie nie tylko dla narciarzy. Wiosną i latem tutejsze malownicze lasy i szlaki wijące się wśród wzgórz przyciągają piechurów i rowerzystów.

Łącznie przez Szczyrk przechodzi sześć ważnych szlaków turystycznych:

 • Niebieski z Ostrego do Wilkowic
 • Zielony z Wilkowic do Baraniej Góry
 • Żółty z centrum Szczyrku do Brennej
 • Czerwony ze Sznydzielni do Malinowskiej Skały
 • Zielony z Soliska do Malinowa
 • Czarny ze Szczyrku-Górki do Bystrej

Najpopularniejsze szlaki w okolicach Szczyrku prowadzą na Skrzyczne, Malinowską Skałę i Klimczok.

Szlak na Skrzyczne
Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Wchodzi w skład Korony Gór Polski. Na Skrzyczne można wjechać kolejką krzesełkową lub wejść pieszo szlakiem niebieskim lub zielonym. Trasa liczy ok. 5 km i można ją pokonać w mniej więcej 2 godziny.

Szlak na Skrzyczne - mapa:

Góra Skrzyczne
Nad Szczyrkiem wznosi się góra Skrzyczne, należąca do Korony Gór Polski. Na jej stokach zorganizowano liczne trasy narciarskie.

Zdjęcie na licencji CC BY 3.0. avcpy, CC BY 3.0

Szlak na Malinowską Skałę
Droga na tę malowniczą górę może być przedłużeniem wycieczki na Skrzyczne. Trasa liczy ok. 10 km w jedną stronę i należy przeznaczyć na jej pokonanie ok. 4 godzin.

Szlak na Malinowską Skałę - mapa:

Zabawa na Malinowskiej Skale
Szlak do Malinowskiej Skały jest jednym z najpopularniejszych w Szczyrku. Wycieczka w to niezwykłe miejsce to świetny pomysł na rodzinny weekend o każdej porze roku.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Adrian Tync, CC BY-SA 4.0

Szlak na Klimczok
Klimczok to prawdopodobnie druga najpopularniejsza góra w okolicach Szczyrku. Na szczyt prowadzi niebieski szlak. Trasa w jedną stronę liczy ok. 5 km, a jej przejście może zająć ok. 2 godzin.

Szlak na Klimczok - mapa:

Widok na Klimczok
Obok Skrzycznego, najpopularniejszą górą w okolicach Szczyrku jest Klimczok. Znajduje się tu wiele tras spacerowych i schronisko górskie.

Zdjęcie na licencji CC BY 3.0. bogdan1971, CC BY 3.0

Czytaj też: 12 ciekawostek o Beskidach, które was zaskoczą. Dziwne nazwy, niepokojące legendy, piękne zakątki. Ta galeria narobi wam smaka na wycieczkę

Schroniska turystyczne w pobliżu Szczyrku

Wędrowanie po górach może zająć cały dzień. Turyści, których na szlaku zastanie wieczór, mogą skorzystać z jednego ze schronisk w okolicach Szczyrku.

Najbardziej znane jest Schronisko PTTK na Skrzycznem. Dysponuje 6 pokojami mieszczącymi od 2 do 6 osób. Cena z nocleg w pokoju dwuosobowym wynosi ok. 90 zł / os., w czteroosobowym 70 zł / os., w sześcioosobowym także 70 zł / os. Dokładne informacje o aktualnej dostepności pokoi i cenach można uzyskać drogą mailową, np. przez formularz na stronie e-turysta.pl.

Schronisko PTTK Skrzyczne - mapa:

Pozostałe schroniska w okolicach Szczyrku to:

 • Schronisko Klimczok
 • Schronisko Sznydzielnia
 • Schronisko na Błatnej
 • Chata Wuja Toma
 • Chata na Groniu

Czytaj też: Najpiękniejsze schroniska górskie w Polsce: zachwycające widoki, pyszna kuchnia. 5 magicznych miejsc, które musicie odwiedzić

Hotel w Szczyrku. Najlepsze miejsca na nocleg

Szczyrk ma bardzo rozbudowaną bazę noclegową. Można tu znaleźć wielkie turystyczne kurorty i przytulne domki na górskich zboczach, agroturystyki i rodzinne pensjonaty.

Według internautów do najlepszych hoteli w Szczyrku należą (ceny za jedną noc w pokoju 2-osobowym ze śniadaniem):

 1. Klimczok Hotel Resort & SPA: ok. 920 zł.
 2. Hotel Elbrus Spa&Wellness: z basenem, ok. 290 zł.
 3. Hotel Alpin: ok. 390 zł.
 4. Meta Hotel: z basenem, ok. 750 zł, w sprzedaży pakiery na ferie (min. 3 noce za 437 zł za osobę za noc).
 5. Hotel Skalite Spa & Wellnes: od 300 zł.
Widok na schronisko PTTK na Skrzycznem
Na Skrzycznem działa schronisko PTTK. Można tu odpocząć w czasie wycieczki lub przenocować. Michał Sz., CC BY-SA 4.0

Gdzie zjeść w Szczyrku?

W miejscowości sportowo-wypoczynkowej, takiej jak Szczyrk, nie może zabraknąć restauracji, jadłodajni i knajpek, w których nawet najbardziej wybredni smakosze mogliby zaspokoić apetyt po całym dniu szaleństwa na stokach.

W Szczyrku warto spróbować lokalnych potraw, takich jak np. żurek szczyrkowski, pieczona golonka, kwaśnica.

Według internautów do najlepszych restauracji w Szczyrku należą:

 1. Markowa Destylarnia: cena obiadu ok. 50 zł.
 2. Gościniec Salmopolski: cena obiadu ok. 40-50 zł.
 3. Pierogarnia Bracka: porcja pierogów ok. 20 zł.
 4. Stara Karczma: cena obiadu 20-50 zł, koryto dla czterech osób na drewnianej taczce ok. 300 zł.
 5. Regionalny Zajazd Biały Krzyż: cena obiadu ok. 40-50 zł.

Kuchenne Rewolucje Magdy Gessler w Szczyrku

Szczyrk stał się scenerią jednego z odcinków popularnego programu „Kuchenne Rewolucje” Magdy Gessler. Restauracja Floriańska przy ul. Myśliwskiej 42 za sprawą Magdy Gessler zmieniła się nie do poznania i nosiła nazwę Bistro Śliwa.

Sama Magda Gessler była zachwycona tym, jak właściciele Bistro Śliwa – Stefan i Gabrysia - kompletnie przetransformowali swój lokal. Niestety, obecnie lokal jest już zamknięty.

Więcej na temat Bistro Śliwa i jego historii: Kuchenne rewolucje w Szczyrku. Bistro Śliwa w miejscu restauracji Floriańskiej. Magda Gessler zachwycona

Las wokół Szczyrku latem
Szczyrk jest pełen atrakcji o każdej porze roku. Wiosną i latem szczególnie chętnie odwiedzane są szlaki wokół miasta, prowadzące wśród lasów i gór. Na zdjęciu jedna z tras pieszych na zboczu Skrzycznego.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Andrzej Otrębski, CC BY-SA 4.0

Czytaj też: Oto najciekawsze miejsca i szlaki w Tatrach: rekordowo trudna trasa, kapliczka znana z serialu i inne

Jak dojechać do Szczyrku?

Z Bielska-Białej do Szczyrku:

Szczyrk położony jest najbliżej Bielska-Białej. Dotarcie do Szczyrku samochodem z centrum Bielska-Białej może zająć niecało 30 min.

Z Krakowa do Szczyrku:

Dojazd do Szczyrku samochodem z Krakowa może zająć ok. 2 godzin. Do pokonania jest ok. 100 km. Większość tras wiedzie przez Bielsko-Białą.

Z Katowic do Szczyrku:

Odległość z Katowic do Szczyrku wynosi ok. 80 km i można ją pokonać samochodem w ok. 2 godziny, jadąc przez Tychy i Bielsko-Białą.

Parkingi w Szczyrku

Z zaparkowaniem samochodu w Szczyrku nie powinno być większego problemu. W centrum miasteczka znajduje się kilka płatnych parkingów. Darmowe miejsca parkingowe ciągną się wzdłuż ulicy Beskidzkiej, ale są szybko zajmowane.

Jak dojechać do Szczyrku bez samochodu?

Do Szczyrku można się też dostać, nie posiadając auta. Należy dojechać do Bielska-Białej koleją (PKP Intercity, Polregio, Koleje Śląskie), a następnie przesiąść się w autobus na dworcu PKS, położonym w pobliżu dworca kolejowego.

Przejazd autobusem do Szczyrku poza godzinami szczytu zajmuje ok. 30 minut, bilety można kupić online za ok. 4 zł w jedną stronę.

Zima w Szczyrku
Szczyrk zyskuje zimą swój szczególny urok. Śnieg oznacza początek sezonu na narty, snowboard, skitury i biegówki. Na zdjęciu: ul. Beskidzka w Szczyrku pod śniegiem.

Zdjęcie na licencji CC BY 3.0. Krystyna W., CC BY 3.0

Czytaj też: Najtrudniejsze szlaki w polskich górach to nie tylko Orla Perć. Gdzie jeszcze musimy uważać podczas wyprawy?

Szczyrk: kamery i aktualna pogoda

Jeśli chcecie sprawdzić, jaka pogoda panuje akurat w Szczyrku i na stokach otaczających go gór, możecie skorzystać z kamer internetowych, nadających obraz na żywo. Jest ich całkiem sporo:

 • osiem kamer udostępnia ośrodek Szczyrk Mountain Resort. Można się przekonać, jakie warunki panują np. na Hali Skrzeczeńskiej, Pośredniej, Zbójnickiej Kopie, Solisku czy Małym Skrzycznem.
 • Centralny Ośrodek Sportowy w Szczyrku udostępnia kamerę z widokiem na skocznie Skalite.
 • Beskid Sport Arena udostępnia kamery z widokiem na własne stoki w samym Szczyrku.
 • Na portalu Szczyrk Online można podejrzeć obraz z kamery pokazującej warunki na Przełęczy Salmopolskiej.
 • Widokiem z kamery dzieli się też schronisko Chata Wuja Toma.

Szczyrk na zdjęciach. Galeria atrakcji

Zajrzyjcie do galerii zdjęć Szczyrku i jego najciekawszych atrakcji. Na pewno nabierzecie ochoty, by zaplanować własny weekend lub urlop w Szczyrku i poszaleć na nartach na zboczach Skrzycznego czy Klimczoka.

Źródła: Urząd Miasta Szczyrk, Szczyrk Mountain Resort, Beskid Sport Arena, szczyrk.online, mojeurlopy.pl, trip2bike.pl, polskieszlaki.pl, Tripadvisor, Booking.com

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski