Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczyt ws. pedofilii w Watykanie: Mapa drogowa papieża Franciszka. Czego od Kościoła oczekują ofiary księży?

Kazimierz Sikorski
Przedstawiona na szczycie w Watykanie mapa drogowa walki z pedofilią wśród duchownych to za mało, mówią ofiary takich przestępstw. Musi być w prawie kościelnym zapisane: zero tolerancji dla takich czynów.

To stanowczo za mało, twierdzą ofiary seksualnej przemocy ze strony duchownych komentując papieski plan walki z pedofilią w Kościele katolickim.

21 punktów przedstawionych na historycznym szczycie w Watykanie ma być wskazówką dla biskupów w podejściu do ofiar i sprawców przestępstw o podłożu seksualnym. Jeden z najważniejszych punktów (piąty) zakłada, że każdy przypadek przemocy seksualnej powinien być zgłaszany wymiarowi sprawiedliwości, a nie tylko władzom kościelnym, które niejednokrotnie takie afery zamiatały pod dywan.

Procedury już są, samo ich odświeżanie nic nie da, komentują ofiary przemocy ze strony duchownych oceniając mapę drogową dla biskupów i kardynałów, którzy powinni likwidować plagę gwałcenia i molestowania dzieci przez duchownych.

Szczyt w Watykanie. Aktywiści walczący z pedofilią krytykują papieża

Wiele z tych rozwiązań uchwalono w takich krajach jak Wielka Brytania, USA, Kanada i Australia, często jednak nie są one przestrzegane w innych krajach, szczególnie tych rozwijających się.

Kiedy padają na szczycie postulaty sporządzenia praktycznego podręcznika, który wskazywałby krok po kroku, co robić, kiedy pojawiają się podejrzenia o pedofilię Bernadette Howell, ofiara przemocy, pochodząca z Irlandii, dzisiaj mieszkająca w Kanadzie mówi: To wszystko mamy od ćwierć wieku, to nic nowego, przypominanie takich procedur to frazesy.

Kolejna ofiara duchownych ostrzega, że zjawisko pedofilii wśród księży w Azji jest prawdziwą "bombą zegarową", która może eksplodować w każdej chwili. - Byłem molestowany seksualnie długi czas, ponad 100 razy, trudno z tym żyć- mówi dziś dorosły mężczyzna, który nie chciał ujawnić swojego nazwiska.

Świadectwa ofiar księży z całego świata opisał jako "palące, brutalne" Hans Zollner, niemiecki ksiądz, który jest jednym z organizatorów watykańskiej konferencji.

Źródło:
Associated Press

Peter Isely, szef grupy wspierającej ofiary duchownych( pochodzi z Milwaukee w USA, jako chłopiec był wykorzystywany przez księdza): To zbyt ogólnikowe pomysły. Liczy się tylko zero tolerancji, która musi być zapisana w prawie kościelnym. Czy w poniedziałek rano będzie jasne dla każdego księdza, biskupa i kardynała, że ​​jeśli zrobi jakiemuś dziecku krzywdę, zostanie usunięty ze służby? To wszystko, co się liczy, to musi być krystalicznie czyste- podkreśla Isely.

Wielu też zwraca uwagę na to, iż nie ma gwarancji, że plan przedstawiony przez papieża przyjmą wszyscy biskupi, którzy reprezentują diecezje na pięciu kontynentach.

- Te 21 punktów są bardzo ważne i stanowią drogowskaz do dyskusji - mówi Charles Scicluna, arcybiskup maltański, który przez dekadę zajmował się seksualnymi aferami duchownych z ramienia Watykanu.

Arcybiskup Scicluna jeszcze przed szczytem powiedział, ​​że reformy wymagałyby "szczypania" prawa kanonicznego.

- Prawo kanoniczne musi zostać zmienione. Tak, zmienione, a nie tylko zmodyfikowane, tak aby nie stawiało kapłanów w pozycji uprzywilejowanej podczas oskarżenia ich o molestowanie seksualne- twierdzi Anne Barrett Doyle, współzarządzająca organizacją „Bishop Accountability„, która dokumentuje przypadki wykorzystywania seksualnego przez duchownych.

W internecie można zaznajomić się z projektem Fundacji "Nie Lękajcie Się" oraz posłanki Joanny Scheuring-Wielgus. Chodzi o mapę pedofilii w polskim Kościele. Na mapie na dzień dzisiejszy zaznaczono 259 ofiar oraz 63 sprawców z wyrokami sądowymi, 50 opisywanych przez media spraw i 35 zgłoszeń. Jak podkreślają autorzy mapy, problem jest znacznie większy, a to co widzimy w tym materiale jest jedynie wierzchołkiem góry. Czy czeka nas przełom w sprawie pedofilii w polskim Kościele?Źródło:Dzień Dobry TVNDo aktów pedofiliskich ze strony księży, zakonnic, dochodziło na terenie całej Polski. Statystyki szokują, a poszczególne historie przerażają, wywołują gniew, niesmak. Temat pedofilii w polskim Kościele jest szeroko komentowany w mediach. Do aktów przemocy ze strony duchownych dochodziło na tle dzieci w różnym wieku. "Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne. W przypadku przestępstw popełnianych przez osoby duchowne tabuizacja problemu jest jeszcze intensywniejsza ze względu na pozycję społeczną i autorytet nadany sprawcom przez Kościół".Mapa oraz historie w niej zamieszczone mają dodać siły osobom pokrzywdzonym i nakłonić dziennikarzy do śledzenia spraw związanych z przestępstwami duchownych na tle seksualnym. Czy sprawcy dalej pracują jako księża? Czy mają kontakt z dziećmi?POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Lubuskie: mapa pedofilii w Kościele. Tu dochodziło do przestępstw

Mapa pedofilii w polskim Kościele. Historie tych dzieci są s...

Dziennikarze obserwujący watykański szczyt zwracają uwagę, że wiara w Kościół katolicki została podkopana przez skandale w wielu krajach, od Irlandii po Australię. Wymienia się przykład Pensylwanii, w której w ubiegłym roku podano, że 300 księży w tym stanie seksualnie wykorzystywało tysiąc nieletnich przez 70 lat. Ten raport był efektem najbardziej szerokiego śledztwa w sprawie nadużyć duchownych w historii USA i oskarżał biskupów o ochronę kapłanów, wysyłając ich do "ośrodków leczenia", a następnie przesyłając ich do różnych parafii.

POLECAMY:





















Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Szczyt ws. pedofilii w Watykanie: Mapa drogowa papieża Franciszka. Czego od Kościoła oczekują ofiary księży? - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski