Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szef dzwoni w czasie urlopu. W trakcie urlopu telefon odbiera niemal co drugi Polak. Natomiast e-maile sprawdza co trzeci.

Maciej Badowski AIP
W trakcie urlopu telefon odbiera niemal co drugi Polak. E-maile sprawdza ponad 1/3 ankietowanych.
W trakcie urlopu telefon odbiera niemal co drugi Polak. E-maile sprawdza ponad 1/3 ankietowanych. 123RF
3/4 Polaków zostaje w pracy po godzinach, większość z nich co najmniej raz miesiącu. 6 na 10 odbiera ponadto telefon służbowy po pracy, a blisko połowa sprawdza pocztę elektroniczną. Na urlopie do komórki i skrzynki e-mail zaglądamy rzadziej, ale nadal robi tak nawet co drugi z nas.

- Cześć osób posiada służbową komórkę, albo prywatną komórkę z dostępem do służbowej poczty i tak jak pewnym standardem jest odbieranie prywatnych maili w godzinach pracy, tak samo odbierają służbowe maile podczas urlopu- mówi Monika Fedrczuk, Konfederacja Lewiatan.- Często nie jest to obowiązek wynikający z woli pracodawcy, ale pewien nawyk, przyzwyczajenie. Oczywiście nie powinno być sytuacji w której pracownik jest zmuszany do pracy w nadgodzinach. Jednocześnie nie robiłabym dramatu, jeżeli to jest jeden mail czy jakaś wyjątkowa sytuacja- dodaje.

Niemal 3/4 Polaków zdarzyło się pracować w nadgodzinach, przy czym 14 proc. z ankietowanych z tej grupy pracuje tak prawie codziennie, 21 proc. zostaje po godzinach co najmniej raz w tygodniu, a kolejne 21 proc. co najmniej raz w miesiącu- wynika z badania „Monitora Rynku Pracy”.

Nadgodziny najbardziej powszechne są wśród pracowników województw zachodniej Polski, mieszkańców średniej wielkości miast, kobiet, osób w wieku od 30 do 39 lat oraz od 40 do 49 lat, zatrudnionych z wykształceniem podstawowym lub wyższym.

44 proc. twierdzi, że praca w godzinach nadliczbowych w ich firmach jest normą, a 29 proc. sygnalizuje, że przygotowywać się do pracy czy porządkować swoje miejsce pracy musi już poza swoimi standardowymi godzinami wykonywania obowiązków określonymi w umowie.

- 3/4 zatrudnionych pracuje w nadgodzinach, oczywiście w różnej częstotliwości. Dla części z nich to sporadyczna sytuacja, ale w dużej mierze ci pracownicy deklarują, że co najmniej raz w tygodniu muszą zostać po godzinach. Jeśli doliczamy do tego czas pracy, który Polacy w skali europejskiej pracują, okazuje się, że są jednym z najbardziej pracowitych narodów. Zaczynamy otrzymywać taki sygnał, że być może coś zaczyna nas łączyć z Japończykami, którzy raczej są określani jako pracoholicy- mówi AIP Mateusz Żydek, Randstadt.

Wśród osób, które pracują w nadgodzinach, blisko połowa otrzymuje za to dodatkowe wynagrodzenie, 39 proc. może odebrać nadgodziny w formie dodatkowego płatnego wolnego, jednak w 1 na 5 przypadków pracodawca nie wynagradza w żaden sposób pracy ponadwymiarowej.

W trakcie urlopu telefon odbiera niemal co drugi Polak. E-maile sprawdza ponad 1/3 ankietowanych. Po służbową komórkę w czasie wypoczynku najczęściej sięgają dyrektorzy z najwyższych szczebli przedsiębiorstw, kierownicy oraz mistrzowie i brygadziści, a także zatrudnieni w branży budowlanej, sektorze finansów i ubezpieczeń oraz edukacji.

Do firmowych skrzynek poczty elektronicznej podczas urlopu najczęściej zaglądają zarządzający najwyższego i średniego szczebla. To praktyka najbardziej powszechna w organizacjach związanych z kulturą, rozrywką, rekreacją i sportem, w edukacji oraz sektorze finansów i ubezpieczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szef dzwoni w czasie urlopu. W trakcie urlopu telefon odbiera niemal co drugi Polak. Natomiast e-maile sprawdza co trzeci. - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski