Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szefowa NFZ będzie dyrektorem szpitala?

Sylwia Nowosińska
Fot. Archiwum
Kontrowersje. Konkurs na dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego zostanie rozstrzygnięty w marcu, ale już pojawiły się informacje o pewnym zwycięzcy.

Dr hab. Andrzej Kulig, były dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego, nie ma wątpliwości: – Byłoby kompromitujące dla tej instytucji, gdyby konkurs był rozstrzygnięty, jednak z różnych źródeł dociera do mnie, że tak rzeczywiście jest. Informowali mnie o tym ważni krakowscy politycy – powiedział nam wczoraj były dyrektor. W grudniu w atmosferze skandalu władze uczelni odwołały go z tego stanowiska.

Informację o tym, że Barbara Bu­lanowska, od lat szefująca małopolskiemu NFZ, jest kandydatką na dyrektora szpitala i ma bardzo duże szanse na wygraną, potwierdził nam znany lekarz, autorytet krakowskiego środowiska medycznego. I zwrócił uwagę, że obsada takiego stanowiska odbywa się także z politycznego klucza, a Bulanowska, pełniąc dotychczasową funkcję, musi mieć akceptację rządzącej koalicji.

Ona sama odmawia komentarza na ten temat. Wczoraj nie chciała również potwierdzić, że startuje w konkursie – ale i temu nie zaprzeczyła – choć dokumenty trzeba było złożyć do ubiegłego piątku.

Barbara Bulanowska jest dyrektorem oddziału NFZ od maja 2009 roku. Wcześniej pracowała w Departamencie Nadzoru i Kontroli w Ministerstwie Zdrowia, a także m.in. w Departamencie Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

– O wyniku konkursu zdecyduje komisja, a ja nie jestem jej członkiem, teraz nie wiemy nawet, czy wszyscy kandydaci spełnili wymogi formalne – mówi prof. Piotr Laidler, prorektor ds. Collegium Medicum UJ.

Co ciekawe, o losach największej placówki medycznej w regionie, która jest bazą naukową i dydaktyczną Uniwersytetu Jagiellońskiego, głośno również na... jednym z portali społecznoś­ciowych. „Nieoficjalnie wiadomo, że ma to być (...) Barbara Bulanowska, na razie wciąż szefowa małopolskiego oddziału NFZ. Jeżeli tak się stanie, to konkurs jest farsą, a wszystko zostało wcześniej ustawione” – napisał administrator strony „Dobre imię dyrektora Kuliga”, prawdopodobnie związany ze szpitalem.

Co na to Uniwersytet Jagielloński? – Nie odnosimy się do spekulacji – mówi Adrian Ochalik, rzecznik UJ.

Kiedy dyrektor Kulig – z zawodu prawnik, obecnie pełnomocnik prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego ds. społecznych – został zwolniony, mówiło się, że między nim, a władzami Collegium Medi­cum UJ doszło do konfliktu na tle koncepcji budowy nowego szpitala w Prokocimiu.

W projekt medyczny obiektu miała być zaangażowana Bulanowska. Prof. Lai­dler odpowiada, że przedstawiciel Funduszu nie ma kompetencji, aby ingerować w sprawy szpitala.

– Reprezentując Narodowy Fundusz Zdrowia, dyrektor małopolskiego oddziału mogła tylko wiedzieć o projekcie – na tyle, na ile jest potrzeba zweryfikowania, czy nasze działania są poprawne – mówi prof. Laidler.

Teoretycznie koperty ze zgłoszeniami do konkursu na dyrektora są nadal zamknięte, a kandydatury mają być rozpatrzone 4 marca. Jednak nieoficjalnie pojawiły się już nazwiska niektórych kandydatów.

Oprócz Bulanowskiej mają to być m.in. prof. Andrzej Matyja, założyciel spółki Medicina, Stefan Bednarz – dotychczasowy wicedyrektor ds. lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego oraz Paweł Łach, kierownik działu analiz szpitala. Prof. Matyja w rozmowie z nami przyznał, że złożył dokumenty. Z wiarygodnego źródła wiemy także, że o stanowisko ubiega się dr Bednarz. Paweł Łach był wczoraj dla nas nieuchwytny.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski