Szermierka. Knapik-Miazga udanie zaczęła Puchar Polski

Jacek Żukowski
Renata Knapik-Miazga wygrywa w Polsce, ale marzy o igrzyskach
Renata Knapik-Miazga wygrywa w Polsce, ale marzy o igrzyskach fot. Andrzej Banaś
Zawodniczka KKS Kraków wygrała zawody w Gliwicach, a Radosław Zawrotniak i Felix Fraś byli na podium.

Pierwsze zawody z cyklu Pucharu Polski rozegrano w Gliwicach. Bardzo dobrze spisali się w nich reprezentanci krakowskich klubów.

Wśród kobiet wygrała bowiem Renata Knapik-Miazga, a wśród mężczyzn Radosław Zawrotniak i Felix Fraś zajęli trzecie miejsca.

Zawodniczka Krakowskiego Klubu Szermierzy przeszła przez turniej jak burza. W ćwierćfinale pokonała Danutę Dmowską-Andrzejuk (AZS AWF Katowice) 15:11, w półfinale okazała się lepsza od Jagody Zagały z Piasta Gliwice, pokonując ją 15:12, a w finale uporała się z Magdaleną Piekarską (AZS AWF Warszawa) 15:8.

- Walczyło mi się bardzo dobrze - mówi krakowianka. - Poza wygraną cieszę się ze swojej dyspozycji. Najtrudniej było mi w półfinale. Moja rywalka - Jagoda Zagała stawiała mi zacięty opór. Kontrolowałam wszystkie walki, nie było tak, że muszę odrabiać straty, pojedynki były pod moje dyktando.

Zawodniczka udowodniła, że jest najlepszą szpadzistką w Polsce. Zajmuje pierwsze miejsce na liście rankingowej.

- Nie to jest jednak ważne - mówi Knapik-Miazga. - Istotne w kontekście walki o igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro jest to, by być ciągle najlepszą Polką na liście światowej. Tak jak ma to miejsce teraz. Gdyby nie udało mi się zakwalifikować do tej imprezy poprzez udane starty w Pucharach Świata, wtedy czekałby mnie jeszcze udział w tzw. „dobijaku”. Nie muszę więc wygrywać turniejów krajowych, ale zwycięstwa budują każdego sportowca.

Druga z zawodniczek z Krakowa - Joanna Eichler zajęła 7. pozycję. Zawodniczka KKS uległa Zagale 9:15. Aleksandra Zamachowska przegrała walkę o udział w najlepszej ósemce 14:15 z Barbarą Rutz ze Szpady Wrocław i zajęła 20. miejsce.

Z kolei w turnieju mężczyzn obaj krakowianie z AZS-u AWF-u odpadli w półfinale, a Karol Kostka był piąty.

W ćwierćfinale Zawrotniak pokonał swego klubowego kolegę - Kostkę 15:6, a Fraś zwyciężył Macieja Szumskiego z AZS-u AWF-u Wrocław 15:11. W półfinale Zawrotniak nie sprostał Mateuszowi Nyczowi z Piasta Gliwice przegrywając 10:15, Fraś zaś uległ Filipowi Broniszewskiemu z AZS-u AWF-u Wrocław 11:15.

Już niedługo, bo 4 grudnia odbędzie się Puchar Świata w Katarze. To kolejna szansa dla naszych szermierzy na zdobywanie punktów potrzebnych do światowego rankingu. Ten turniej będzie liczony za 1,5 punktu, a więc warto powalczyć.

Udział w turnieju w Dausze ma zapewniony Knapik-Miazga, Zamachowska i Zawrotniak.