Szersza jezdnia, większe rury

MM
Ulicę Balicką czeka w tym roku kolejny etap przebudowy. Remontowany ma być - za kilka milionów złotych - odcinek od ul. na Błonie do ul. Lindego. Został ogłoszony przetarg, wczoraj nastąpiło otwarcie ofert. Prace byłyby prowadzone już od połowy czerwca; remont ma się zakończyć do 30 czerwca 2006 r.

Przebudowy ul. Balickiej ciąg dalszy

Ulicę Balicką czeka w tym roku kolejny etap przebudowy. Remontowany ma być - za kilka milionów złotych - odcinek od ul. na Błonie do ul. Lindego. Został ogłoszony przetarg, wczoraj nastąpiło otwarcie ofert. Prace byłyby prowadzone już od połowy czerwca; remont ma się zakończyć do 30 czerwca 2006 r.

   Planowana jest przebudowa całkowita jezdni na długości ok. 800 metrów - poszerzenie jej do 7 m. Przebudowane zostaną też istniejące chodniki, ciągi piesze i wjazdy do posesji - w sumie 3,5 km (prawdopodobnie będą mieć nawierzchnię z kostki). Wykonany zostanie kolektor deszczowy, przyłącza do kanalizacji opadowej (tam, gdzie ich nie ma). Rury kanalizacji opadowej o średnicy 1200 mm zostaną wymienione na większe (1400 mm), takie też będą kładzione tam, gdzie jeszcze nie ma rur - w sumie na odcinku ok. 750 metrów. Zostanie uzupełnione oświetlenie, przebudowana sieć energetyczna, gazowa i teletechniczna. - Prawdopodobnie prace będą prowadzone fragmentami, tak by była zachowana przejezdność, ale nie będzie płynności ruchu - podaje rzeczniczka dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji Filomena Serwin.
   Do przetargu stanęło 4 oferentów - 3 firmy z Krakowa i jedno konsorcjum firm z Krakowa i Pruszkowa. Za największą kwotę, bo za ponad 5,2 mln zł, podjęłoby się przebudowy Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego "Energopol" z Krakowa, najniższa jest zaś cena konsorcjum Przedsiębiorstwa Robót Zmechanizowanych "Budostal-8" z Krakowa i firmy Drogomex z Pruszkowa. Teraz trwa jeszcze sprawdzanie ofert pod względem formalnym.
   Do tej pory w 2002 r. został przebudowany 250-metrowy odcinek od ul. Zakliki z Mydlnik aż za skrzyżowanie z ul. Łupaszki (poszerzono jezdnię, która była nienormatywna - do 7 m, wykonano chodnik i wjazdy do posesji z kostki, kanalizację opadową, obustronne ścieki), a w 2003 r. - 225 m, od ul. Łupaszki do skrzyżowania z ul. Godlewskiego (też m.in. poszerzenie jezdni, wykonanie zatoki autobusowej z kostki, chodnika z płyt betonowych i kostki, kanalizacji opadowej, uzupełnienie wodociągu, oznakowanie, ponad 520 m linii kablowych, 7 słupów oświetleniowych, zabezpieczenie sieci teletechnicznej rurami stalowymi - wartość inwestycji to prawie 648 tys. zł).
   Jak informuje rzeczniczka ZDiK, dla ul. Balickiej jest też pomysł wybudowania punktu przesiadkowego - przy przejeździe przez torowisko w rejonie Mydlnik. - Mówi się o modernizacji kolei, mogłaby tędy biec kolejka do Balic, mieć w tym rejonie stację (wtedy powstałoby tu też skrzyżowanie bezkolizyjne). Byłoby wtedy to miejsce przesiadkowe - np. z autobusów na pociąg. O ile faktycznie jest takie zapotrzebowanie, jeżeli jest duże natężenie ruchu. Na razie rozważa się zrobienie badań (obserwacja natężenia ruchu, wpływ na środowisko i in.), by stwierdzić, czy potrzebna jest taka stacja, skrzyżowanie itp. - mówi Filomena Serwin.
(MM)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie