Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SZERZYNY. Niewykorzystane atuty

Redakcja
SZERZYNY. Niewykorzystane atuty

Zalew szansy

SZERZYNY. Niewykorzystane atuty

Zalew szansy

Gmina Szerzyny, położona w granicach Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki, należy do bardziej urokliwych w regionie. Nie brak jej walorów przyrodniczo-krajobrazowych, ale dotąd w niewielkim stopniu wykorzystuje naturalne atuty. - To prawda, że infrastruktura turystyczna jest u nas słabiutka, ale to się powinno zmienić w najbliższych latach - zakłada optymistycznie Tomasz Pilch, wójt Szerzyn.

Skąd wójt bierze optymizm? Otóż gmina bierze udział w tzw. programie małej retencji w latach 2007-2013 i proponuje wybudowanie zbiorników retencyjnych w Ołpinach, Czermnej i Szerzynach. Samorząd liczy, że powstaną zalewy, które pełnić będą nie tylko przeciwpowodziową rolę. - Wiadomo, że akweny przyciągają ludzi szukających aktywnego wypoczynku, amatorów kąpieli, sportów wodnych itd. Wokół zalewu mogłyby rozwijać się z powodzeniem różnorodne usługi turystyczne - zwraca uwagę wójt.
   Aby ta wizja zmaterializowała się, należy poczekać jeszcze kilka lat. Tymczasem Szerzyny niewiele mają do zaproponowania turystom, baza gastronomiczno-noclegowa praktycznie nie istnieje. W całej gminie gości zapraszają jedynie dwa gospodarstwa agroturystyczne - w Czermnej i Szerzynach.
   Miejscem, najchętniej odwiedzanym przez turystów jest malownicza góra Liwocz w Pasmie Brzanki, z tarasem widokowym na szczycie. W sezonie letnim instalują się wokół niej punkty gastronomiczne, co z wdzięcznością przyjmują utrudzeni wędrówką. Liwocz usytuowana jest na pograniczu Szerzyn i gminy Brzyska, położonej w granicach woj. podkarpackiego. Od tej strony możliwy jest wygodny dojazd na górę. Od strony Szerzyn natomiast górę trzeba zdobywać idąc pieszo kilka kilometrów w trudnym terenie. Ale prawdziwi wędrowcy mają u celu gwarantowaną satysfakcję.
   Niewielu na razie turystów przemierza szlaki na obszarze gminy Szerzyny. Ale uroki tych okolic dostrzega wielu, czego dowodem są choćby liczne domki letniskowe wybudowane tu przez mieszkańców Śląska, Krakowa i także Tarnowa. Właściciele wracają do nich wiosną i latem, by wypocząć, zregenerować siły. Szerzynom nie brakuje atutów, czas je wykorzystać.
Marek Baran

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski