Sześć medali małopolskich karateków w mistrzostwach Europy. W 2020 roku mistrzostwa świata w Krakowie? [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Archiwum Polskiej Organizacji Kyokushin
Karate kyokushin. Sześć medali zdobyli reprezentanci małopolskich klubów podczas 32. mistrzostw Europy, które odbyły się w Kalinigradzie.

Trzy razy na podium wstępowali przedstawiciele YMCA Kraków, w której trenerami są Andrzej Drewniak (prezes Polskiej Organizacji Kyokushin i sekretarz generalny Europejskiej Federacji Kyokushin) oraz Bogdan Świątkowski.

Waldemar Wiszyński okazał się najlepszy w kumite mastersów (zawodników powyżej 35. roku życia) w formule open. Wszystkie trzy walki, w tym finałową z Rosjaninem Aleksandrem Danileiko, wygrał w pięknym stylu przed czasem, prezentując efektowne techniki obrotowe.

Anna Świątkowska sięgnęła po srebrny medal w kumite seniorek w kat. 65 kg. Także prezentowała ładne techniki, dała z siebie wszystko. W decydującym pojedynku musiała jednak uznać wyższość większej od siebie i świetnie prezentującej się Bułgarce Ljubomirze Nikołowej.

Anna Lisowska wywalczyła srebrny krążek w kata (formy) seniorek. Krakowianka, mistrzyni świata z Tokio w 2014 roku, jak zwykle pokazała dużą klasę, przegrała tylko z wielokrotną medalistką najpoważniejszych imprez, swą odwieczną rywalką, Hiszpanką Beatriz Prades Martinez.

Na najniższym stopniu stanęli: Sandra Maśnica (Wielicki Klub Kyoksuhin) w kumite 16-17 lat w kat. 50 kg, Szymon Ogórek w kumite 14-15 lat w kat. 75 kg i Karolina Sekuła (oboje Nowosądecki Klub Kyokuhsin) w kumite 14-15 lat kat. +50 kg.

- Jestem bardzo zadowolony z występu naszej reprezentacji, która w sumie zdobyła 34 medale i zajęła drugie miejsce drużynowo, co jest dużym sukcesem. Zawsze powtarzam moim podopiecznym: "Jeśli dacie z siebie wszystko, to wynik nie jest najważniejszy, bo dziś ty wygrasz, a jutro ktoś inny" - podkreśla shihan Drewniak.

W ME wzięło udział 410 zawodniczek i zawodników z 21 krajów, rywalizując w 37 kategoriach wiekowo-wagowych. W klasyfikacji drużynowej triumfowała Rosja (137 punktów) przed Polską (77) i Bułgarią (49).

Po raz pierwszym trenerem naszej kadry narodowej był Michał Werner (YMCA Kraków), medalista wielu mistrzowskich imprez. Miał wystąpić w zawodach, ale uniemożliwiła mu to kontuzja.

W listopadzie 2019 roku ME odbędą się w Porto, w maju 2020 roku w Sieradzu, a w maju 2021 roku planowane są w Kiszyniowie (Mołdawia). Kandydatem - na razie jedynym po wycofaniu się Chicago - do organizacji mistrzostw świata w listopadzie 2020 roku jest Kraków!