Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześć przedszkoli za milion

PAULINA POLAK
Przy ulicy Batalionu Skała AK od 36 lat działa przedszkole zbudowane podobnie jak modułowe Fot. Andrzej Banaś
Przy ulicy Batalionu Skała AK od 36 lat działa przedszkole zbudowane podobnie jak modułowe Fot. Andrzej Banaś
Od kilku lat rekrutacja do krakowskich przedszkoli wygląda podobnie: urzędnicy chwalą się, że zwiększyli liczbę oddziałów przedszkolnych, a potem okazuje się, że znowu zabrakło miejsca dla wielu dzieci. Dla przykładu: w tym roku, w trakcie pierwszej rekrutacji do przedszkoli samorządowych nie udało się przyjąć 2,5 tysięcy maluchów.

Przy ulicy Batalionu Skała AK od 36 lat działa przedszkole zbudowane podobnie jak modułowe Fot. Andrzej Banaś

EDUKACJA. W Krakowie wciąż brakuje miejsc w przedszkolach. Wrocław poradził sobie z tym problemem szybko i tanio.

Okazuje się, że tak być nie musi. Można poradzić sobie z tym problemem szybko i z oszczędnościami. Przykładem może być Wrocław, który od początku tego roku zapewnił brakujące miejsca w przedszkolach dla prawie dwóch tysięcy dzieci.

Z tego 825 nowych miejsc utworzono w sześciu przedszkolach modułowych, za które miasto w sumie zapłaciło tylko milion złotych.

- Nasze koszty skończyły się na budowie przyłączy mediów i zagospodarowaniu terenu. Resztą zajęła się fundacja, której miasto oddało w bezpłatne użyczenie na okres 10 lat nieruchomości pod budowę przedszkoli. Fundacja na własny koszt postawiła i wyposażyła moduły, a teraz pokrywa koszty ich dzierżawy i eksploatacji - mówi Karolina Woźniak z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Rodzice, którzy zdecydowali się na zapisanie swoich dzieci do przedszkoli modułowych, ponoszą taką samą odpłatność jak za pobyt dziecka w przedszkolu publicznym.

- Ponadto miasto wyremontowało pomieszczenia w kilku budynkach istniejących szkół i przedszkoli, udostępniając w ten sposób prawie tysiąc nowych miejsc przedszkolnych - dodaje Karolina Woźniak.

Temat przedszkoli modułowych (tzw. kontenerowych) wraca w Krakowie od trzech lat, z inicjatywy radnej Małgorzaty Jantos, która zachęca władze miasta, żeby dokładnie przeanalizowały takie rozwiązanie.

Przedszkola kontenerowe wyglądają lepiej, niż wskazuje na to ich nazwa. Powstają na bazie stalowych konstrukcji i wypełnienia. Nie są budowane od zera, tylko składane na miejscu z części wykonanych w fabryce. Wyglądają jak budowle z kolorowych klocków. Za ich największe zalety uznaje się mobilność (takie obiekty mogą być przenoszone w różne miejsca) i krótki czas realizacji (ok. dwa miesiące). Z modułowych obiektów budowane są szkoły, przedszkola, sklepy oraz szpitale w różnych krajach europejskich, np. w Austrii, Niemczech, Szwajcarii.

Na ostatnie posiedzenie Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa radna Jantos zaprosiła firmę, która buduje w tej technologii. Prezentacji przysłuchiwała się także zastępca prezydenta Krakowa Anna Okońska-Walkowicz.

- Zgodnie z analizą Wydziału Edukacji UMK, koszty budowy przedszkola modułowego i tradycyjnego są porównywalne. W Krakowie niedługo będą pustoszeć szkoły, więc wolimy zakładać w takich miejscach oddziały przedszkolne, jeśli gminę będzie na to stać - powiedziała wiceprezydent Anna Okońska-Walkowicz.

- Szkoły pustoszeją tam, gdzie starzeją się mieszkańcy. Natomiast na nowych osiedlach żyją głównie młode małżeństwa i tam przedszkola są potrzebne od zaraz - argumentowała z kolei radna Małgorzata Jantos.

Kontenerowe przedszkola zainteresowały także radną Teodozję Maliszewską - tym bardziej, że w jej dzielnicy (Prądnik Biały) działa od 1976 roku przedszkole zbudowane w podobnej, nietypowej technologii.

- Nasze przedszkole zostało złożone na miejscu z gotowych prefabrykatów, czyli płyt gipsowych i zostało wykończone drewnem. Mówi się, że jest to pomysł skandynawski. Miało być prowizorką na krótko, a przetrzymaliśmy w nim bez problemów wszystkie zimy przez 36 lat - mówi Monika Wiśniewska, dyrektor przedszkola "Pod skrzydłami".

Dodaje także, że nigdy nie brakowało chętnych, którzy chcieli zapisać tutaj dzieci. Były tworzone listy rezerwowe.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski